ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

E-Ticaret Stajı İngiltere´de Tamamlandı

Refahiye Çok Programlı Anadolu Lisesi´nin koordinatörlüğünde, Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Tercan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin ortak olarak katıldığı proje, İngiltere´nin Dudley kentinde bulunan Dudley Kolejinde uygulandı.
E-Ticaret Stajı İngiltere´de Tamamlandı

Proje, 23 öğrencinin bir ay süre ile Küçük ve Orta boy İşletmelerin E-Ticaret alanında yapacağı çalışmaları içermekte idi.

Proje kapsamında öğrenciler; KOBİ´lerin gelişmesi, giderlerinin azaltılması ve karlılığının arttırılması için uygulanabilecek yenilikçi yaklaşımları inceleme, sektör analiz yöntemleri ve sonuçlarını yorumlama, ticaret hakkındaki temel bilgi ve beceriler kazanma, e-ticaret süreçleri ve e-ticarette iş modellerini inceleme, e-ticarette başarı konusunda farklı bakış açıları kazanma, e-ticarette güvenlik ve hukuk uygulamalarını inceleme, bütçe hazırlama konularında AB ülkelerinde uygulanan sistemleri ve iyi uygulamaları yerinde görme, farklı ülkelerdeki e-ticaret faaliyetlerinin kurulumu ve yönetilmesini inceleme gibi konularda çalışmalarda bulundu.

Proje hakkında açıklamada bulunan Refahiye Çok Programlı Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mustafa KİRAZ; " Proje,  e-ticaret alanında İlimizde hazırlanan ilk proje olma özelliği dolaysıyla büyük önem taşımaktadır. Okulumuzun ilçede olmasına rağmen Dünyadaki ekonomik gelişmeleri KOBİ´ler adına takip etmesi ve gelecekte KOBİ´lerimizin ihtiyaç duyacağı nitelikli personeli yetiştirmesi vermiş olduğumuz eğitimin kalitesini ortaya koymaktadır. Bilindiği üzere son yıllarda bütün Ülkelerin üzerinde durduğu en önemli pazarlama ve satış yöntemi web tabanlı ticari işlemlerdir. Kısaca e-ticaret olarak tanımladığımız bu durum Ülkemizde de önemli bir gelişme kaydetmektedir. TÜİK verilerini incelediğimizde gelinen noktanın Ülkemiz açısından çok yeterli olmadığını görüyoruz. Bunun en büyük nedeni ise üretim yapan işletmelerin pazarlama ve satışlarını hala geleneksel yöntemlere göre yapmasıdır. Oysa Avrupa Birliği ülkelerinde baktığımızda web tabanlı ticari işlemlerin toplam ticaret hacmindeki oranı % 40-50 civarındadır.

E-ticaret; üretici ve tüketicileri, özellikle KOBİ´leri geleneksel ticaret engelleri olan pazara uzaklık, bilgi eksikliği ve talebe uygun üretim yapılamayışı gibi dezavantajlardan soyutladığı göz önüne alındığında bu alanda nitelikli personel ihtiyacının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Bankalar Arası Kart Merkezi ( BKM ) 2013 yılı e-ticaret verilerine göre Türkiye´nin e-ticaret sektörü 2014 yılını toplamda 50 milyar TL´lik bir hacimle kapattı. Sanal pos kullanılarak yapılan ödemelerin toplanmasıyla elde edilen bu tutar e-ticaretin ülkemizde geldiği son noktayı gözler önüne seriyor. 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 35,3’lük bir büyüme kaydedildi.

Projemiz ile öğrencilerimiz, İngiltere´de e-ticaret uygulamaları, e-ticaret sistem kurulumu, fikir ve tecrübe paylaşımı sağlayarak, AB ülkelerindeki e-ticaret uygulamalarından deneyim elde etmişlerdir. Elde edilen bu kazanımlar sayesinde İlimizde ve bölgemizde faaliyet gösteren KOBİ´lere bir ışık tutacaklar ve bölgesel kalkınmamıza destek sağlayacaklardır.

Projenin hazırlık aşamasında öğrencilerimizle geçmiş deneyimlerini paylaşan Refahiye Kaymakamımız Sayın Yusuf KARALOĞLU´na, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN’e,  Refahiye İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan KOCAKAYA’ya, proje ortağı kurumlarımızın değerli yöneticilerine, projemizin uygulanması aşamasında bizlere rehberlik eden Ulusal Ajansımızın değerli uzmanlarına ve Ulusal Ajans Başkanımız Sayın Mesut KAMİLOĞLU´na, projemizin hazırlanması ve uygulanması aşamasında görev alan tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarını sunarım." dedi.

Proje,19 Nisan 2015-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında İngiltere´nin Dudley kentinde bulunan Dudley Kolejinde uygulandı. Dudley Koleji birçok Avrupa Ülkesinden öğrencinin E-Ticaret alanında eğitim gördüğü bir kurum olma özelliği ile tanınmaktadır. Öğrencilerin E-Ticaret uygulamaları eğitimi yanı sıra bu kolejde İngilizce dil eğitimi almaları kişisel gelişimleri açısından oldukça önemli bir kazanım olduğu proje yöneticileri tarafından vurgulanmaktadır. Birçok öğrencinin ilk kez yurtdışına çıkmaları ise aileleri tarafından sevinçle karşılandı.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.