ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Doğal Gaz Tesisatçılarına İngiltere’de Staj İmkânı

Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde Refahiye Çok Programlı Anadolu Lisesi, Tercan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Erzincan Mesleki Eğitim Merkezinin katılımı ile oluşturulan konsorsiyum adına Mart 2014 döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sunulan “Doğalgaz Tesisatçılığında İleri Kaynak Teknolojileri Stajı” isimli proje Ulusal Ajans tarafından kabul edilmiş olup,12.04.2015-09.05.2015 tarihleri arasında İngiltere’nin Dudley kentinde bulunan Dudley College’de uygulanacaktır.
Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Doğal Gaz Tesisatçılarına İngiltere’de Staj İmkânı

Proje, konsorsiyum ortağı okulların Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanlarında öğrenim gören 23 öğrenciyi kapsamaktadır. Öğrenciler; kendi alanlarında elde etmiş oldukları başarıya göre değerlendirilerek projeye katılmaya hak kazanmışlardır.

Projenin amacı ve içeriği hakkında bilgi veren Okul Müdürü Bahadır SAZLI “Bildiğiniz üzere okulumuz son yıllarda proje tabanlı eğitim ve öğretime ağırlık vererek öğrencilerimizin, salt bilgiden ziyade uygulama ve analiz etme yeteneklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmalarındaki başarımızı bu alanda da sürdürmekteyiz. Önceki yıllarda da okulumuz tarafından hazırlanan Leonardo da Vinci projeleri Ulusal Ajans tarafından kabul edilerek uygulanmıştır.

Proje ile enerji (petrol, doğalgaz) nakil hatlarının geçiş güzergâhında bulunan Ülkemizde bu alanda yapılacak yatırımlarda ihtiyaç duyulan nitelikli personelin yetiştirilmesi, modern diller aracılığı ile yetiştirilen personelin uluslararası şirketlerde istihdamlarının sağlanması, ortak Avrupa işgücü piyasasına nitelikli personel kazandırılması ve Ülkemizde bu alanda hizmet veren şirketlerinde dünya pazarında yer almasının sağlanması amaçlanmaktadır.

Ümit ediyoruz ki bu alanda eğitim alan öğrencilerimiz; önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde  (TANAP) görev alarak İngiltere’de elde etmiş oldukları deneyimleri uygulama imkânı bulacaklardır.” dedi.

Konu hakkında İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN  ise ”Mesleki ve Teknik Okullarımızın Erasmus+ programı kapsamında Mart 2014 döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na sunmuş oldukları beş projenin üçünün kabul edilmesi bu alanda ne denli deneyime sahip olduğumuzu göstermektedir.2015 yılı içerisinde toplamda 60 öğrencimiz ve 2 yönetici ve 4 öğretmenimiz İngiltere’de staj çalışmalarına katılacaklardır. Bu İlimiz için elbette önemli bir kazanımdır. Önceki yıllarda Leonardo da Vinci veya yeni adı ile Erasmus+ programı kapsamında yurtdışında bulunmuş öğrencilerimizdeki gözle görülür değişim, bu tip projelerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu proje kapsamında yurtdışında bulunmuş öğrencilerimizin piyasa tarafından tercih edilmeleri ise onlar açısından ayrı bir avantaj oluşturmaktadır. Bu projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanı Sayın Mesut KAMİLOĞLU’na ve şahsında tüm çalışanlarına bir kez daha göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Yapılan yemekli toplantıda, projeye katılan öğrencilerin velileri bilgilendirilerek elde edecekleri deneyimler hakkında kendilerine bilgi verildi. Öğrenciler yemekli toplantının ardından İngiltere’ye gitmek üzere uğurlandı.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.