ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kur’an ve Ezan Bülbülleri Erzincan’da Yarıştı

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen “Genç Bilaller” Ezan Okuma Yarışması ve “Kur-an’ın Genç Muhafızları” Hafızlık Yarışması Bölge Finali  12/04/2015 Pazar günü Müftülük Konferans Salonu’nda yapıldı.
Kur’an ve Ezan Bülbülleri Erzincan’da Yarıştı

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa Vali Süleyman KAHRAMAN, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Erzincan Belediyesi Başkan Yardımcısı Karabey ATICI, Erzincan Üniversitesi Rektörü İlyas ÇAPOĞLU, Vali Yardımcısı Fatih KAYA, Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa ALICI, Erzincan Müftüsü Yavuz KARABAYIR, İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN, Müftü Yardımcıları, okul müdürleri, çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ilgi, istidat ve kabiliyetleri doğrultusunda yetiştirilmeleri, mesleki yeterliliklerinin ve özgüven duygularının geliştirilmesi amacıyla geleneksel olarak uygulanan “Genç Bilâller” Ezan Okuma Yarışması ve “Kur’an’ın Genç Muhafızları´´ Hafızlık Yarışması Bölge Finali’nde başta Erzincan olmak üzere Ağrı, Artvin, Bingöl, Erzurum, Kars, Muş, Rize, Bayburt, Ardahan ve Iğdır illerinden öğrenciler yarıştı.

Program açılışında konuşan Vali Süleyman KAHRAMAN, geçtiğimiz hafta Pazar Günü İstanbul Arnavutköy Yeşil Cami’de hafızların icazet merasiminde bulunduklarını,  aynı güzelliği bu hafta ilimizde yaşadıklarını ifade ederek, bu güzellilerin yaşatılmasında katkıda bulunanlara teşekkür etti. 

 Osmanlı Devleti’nin yıllarca İslam’ın sancaktarlığını yaptığını ve bizlerinde bu görevi sürdürebilmemiz için hafız sayısının arttırılması ve onlara gereken desteğin verilmesi hususuna dikkat çeken Vali Süleyman KAHRAMAN, ilk ezan okuyan Bilal Habeşi’den bu güne kadar bu topraklarda okunan ezanlarımız nesillerimiz boyu ilelebet süreceğini ifade etti.

 Düzenlenen yarışma sonucu “Genç Bilaller” Ezan Okuma Yarışması’nda Rize adına yarışan öğrenci birinci olurken “Kur-an’ın Genç Muhafızları” Hafızlık Yarışması’nda ise ilimizi temsil eden Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencimiz birinci oldu. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini veren Vali KAHRAMAN, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. “Genç Bilaller” Ezan Okuma Yarışması ve “Kur-an’ın Genç Muhafızları” Hafızlık Yarışması bölge finali için ilimizde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ’a bakır işlemeli tabak hediye eden Vali KAHRAMAN’a katkılarından dolayı Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından ismini yazılı olduğu plaket hediye edildi.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.