ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Matemin Gözyaşları Kerbela

  Erzincan Güzel Sanatlar Lisesi tarafından Matem ezgileri programı düzenlendi.  
Matemin Gözyaşları Kerbela

 

Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Müftülük Konferans Salonunda Erzincan Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümünün hazırladığı Matem ezgileri programı düzenlendi.

 

 Düzenlenen programa Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet TÜRKÖZ, İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Kerbela olayının 1377. yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Matemin Gözyaşları Kerbela” konulu programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Murat ÇİMEN: ‘’ Hicri 61 yılının Muharremi Sevgili Peygamberimizin benim dünyada ki çiçeğim dediği cennet gençlerinin efendisi olan Hz. Ali Mürteza’ nın Hz. Fatmanur Zehra’nın ciğer paresi Hz. İmam Hüseyin Efendimizin ve pek çok ehlibeyt 70 kişinin Kerbela çölünde saadete ulaştıkları tarihtir. Kerbelada yaşanan bu acı dünyanın neresinde olursa olsun mezhebi kültürü coğrafyası ne olursa olsun Resulu Ekrem’e ashabına ve Ehlibeyti Mustafa’ya muhabbet besleyen her müminin ortak acısıdır. Kerbela hadisesinde Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının uğruna can verdikleri yol Hz. Muhammet Mustafa’nın yoludur. Kerbela hadisesi bizi insanların gücü elinde tutabilmek için imandan, ahlaktan, faziletten ve insanlıktan nasıl uzaklaştıklarını güç uğruna hiçbir değer takmaksızın nasıl zalimleştiklerini, nasıl cinayetler işleyebildiklerini göstermişlerdir. Hz. Hüseyin zulme, zalime, haksızlığa ve adaletsizliğe karşı çıkmıştır. Kerbelayı anlamak yaşamak hakka hakikate hürriyete adalete sahip olmak demektir. Bu itibarla Hz. Hüseyin’in Peygamberimizin izinde soy, sop, aşiret, makam kaygısı gütmeksizin giriştiği ve canını feda ettiği mücadelesi hepimize örnek teşkil etmektedir.’’ dedi.

Ardından program Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümünün hazırladığı Matem ezgileri, deyişler okumasıyla devam etti.17-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-2016

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.