ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde Paydaş Dayanışması

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliğimiz tarafından 24.03.2015 Salı günü Konak Mazlum Otelde  “Mesleki Eğitimde Paydaş Dayanışması “ konulu yemek düzenlenmiştir.
Mesleki Eğitimde Paydaş Dayanışması

Çıraklık ve Mesleki Eğitime kayıtlı 103 çırak öğrenci haftanın 5 günü pratik eğitimlerini çeşitli işletmelerde sürdürmektedirler, sınıf açıldığı takdirde ise haftada 1 gün merkezimize gelip teorik eğitimlerini almaktadırlar Merkez olarak bu yemeği tertip etmedeki amacımız eğitim sürelerinin büyük bölümünü geçirdikleri işletme yöneticileriyle ve işletmelerde çıraklarımızın pratik eğitimlerinden sorumlu Usta Öğreticilerini tanımak önerilerini ve görüşlerini dinlemek,  Mesleki Eğitim Merkezimizin Faaliyetlerini ve çalışmalarını anlatmak,  işyeri sahipleri ve usta öğreticileri ile dayanışma içerisinde olmak.

Toplantıya Vali Yardımcılarımız Sayın Fatih KAYA, Sayın Ahmet TÜRKÖZ ve Sayın Mehmet KURT,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın AZİZ GÜN ve Şube Müdürümüz Murat DEMİR, Esnaf ve Sanatkârlar Odamızın Başkan ve temsilcileri, Ticaret ve Sanayi Odamızın Başkan ve temsilcileri, Okul Aile Birliği Başkanımız İsmail DEMİR, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizin Müdürleri ve Erzincan esnafından yoğun bir katılım oldu.

 İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN toplantının açılış konuşmasında: "Yüzyıllardır Ahilik geleneği ile sürdürülen Çıraklık Eğitimi, çalışma hayatımıza vasıflı ara insan gücü yetiştirmek adına, 1977 yılında çıkartılan 2089 Sayılı Çırak, Kalfa ve Ustalık Kanunu ile yasal dayanağı olan bir eğitim modeli olarak girmiştir.

Çıraklık Eğitimi; haftanın 5 günü işyerinde pratik eğitimi, haftanın 1 günü ise Mesleki Eğitim Merkezinde teorik eğitimi içeren ve mesleklerine göre iki ile dört yıl arasındaki süreci içermektedir. Bu süreçte Çırak Öğrenci; başarılı olduğunda kalfalık belgesi almakta ve belge aldığı alan/dalda çalışma hayatına atılmaktadır. Mesleği ile ilgili işlerde belirlenmiş sürelerde çalışarak deneyim kazanan kalfalar ustalık sınavlarına katılma hakkını elde etmekte bu sınavlarda başarılı olanlara ise ustalık belgesi verilmektedir.

Ustalık belgesi alanlar, mesleğini bağımsız olarak icra etme yetkisi kazanmakta, iş yeri açma hakkını elde etmekte, potansiyel müteşebbis olarak iş dünyamıza ve çalışma hayatımıza katılmaktadır.

Erzincan Mesleki Eğitim merkezi kuruluşundan bugüne kadar ilimiz ve ilçelerimizde çıraklık eğitimi uygulama kapsamındaki mesleklerde çalışan usta, kalfa ve çıraklara meslek alanlarıyla ilgili hizmetleri sunmaktadır.

Bugün itibariyle, ilimizde uygulama kapsamına alınan alan sayısı 31, meslek dalı sayısı ise 153 ‘tür. Bu meslek dallarında “Kalfalık Belgesi”, ”Ustalık Belgesi” ve “İşyeri Açma Belgesi” verme yetkisi Bakanlığımız adına Merkez Müdürlüğümüze aittir.

Halen 103 çırak ve 30 kalfa ile Eğitim-Öğretim hizmeti vermekte olan Mesleki Eğitim Merkezimiz bu hizmetlerini; 1 Müdür,2 Müdür Yardımcısı,7 Öğretmen,2 Teknisyen ve 2 Hizmetli ile sürdürmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezimiz kurulduğu günden bugüne kadar 3623 kişiye kalfalık,6037 kişiye ustalık,1205 kişiye ise Usta Öğreticilik belgesi vererek bütün sektörlerde nitelikli elemanların akredite edilmesini sağlamıştır.” dedi.

Konuklara katılımlarından dolayı teşekkür eden GÜN sözü Vali Yardımcımız Sayın Fatih KAYA’ya bıraktı. Vali Yardımcımız Sayın Fatih KAYA ise yaptığı konuşmada çıraklık eğitiminin ülkemiz için önemini belirtti.

Toplantıda Ayrıca Polimatik şirketler sahibi Suhabi OKUMUŞ ile  Berber ve Kuaförler Odası Başkanı Hakan SUDAŞ ise birer konuşma yaparak Çıraklık Eğitiminde karşılaştıkları sorunlara değinerek çözüm önerilerinde bulundular.

Katılımlarından dolayı Vali Yardımcılarımız Sayın Fatih KAYA, Sayın Mehmet KURT, Sayın Ahmet TÜRKÖZ beyefendilere, Esnaf ve Sanatkârlar odasının temsilcileri, Ticaret ve Sanayi odasının temsilcilerine ve katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.