ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimiz İngiltere’de

Öğrencilerimiz İngiltere’de

İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN’ün de katıldığı, Sümer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu)’nun AB ERASMUS+ KA102 Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği Faaliyetleri kapsamında hazırlamış olduğu “Hafif Düzey Zihinsel Engellilerin Avrupa’da Mobilya ve Dekorasyon Stajı” projesine devam ediyor.

Proje, okulda eğitim görmekte olan 10 öğrencinin İngiltere’nin Dudley kentinde bulunan Dudley Kolejinde Mobilya ve Dekorasyon alanında mesleki eğitim almaları ve bu alanda yetkinliklerini artırmaları genel amacıyla hazırlanmıştır. Öğrencilerimize 2 öğretmen 1 idareci refakat etmektedir.

Özel amaçlar ise; iş hayatını daha yakından tanımaları, çalışma hayatı ile ilgili temel yasal haklarını kavramaları, kendi yeteneklerine uygun mesleği seçebilme becerisi kazanmaları, çalışma hayatı için gerekli olan iletişim becerilerini kazanmaları ve çevreleriyle etkili iletişim kurabilmeleri, planlı çalışma alışkanlığı kazanmaları, araç gereçleri ekonomik ve işlevsel kullanma becerisini kazanmaları, temizlik ve düzen becerileri kazanmaları, iş yerinde iş ahlakı kurallarına uygun davranışlar geliştirmeleri, çalışma ortamında iş güvenliği kurallarını uygulayabilmeleri, toplumsal yaşama ve iş yaşamına uyum sağlayabilmeleri olarak belirlenmiştir.

Proje 08 Nisan 2018-21 Nisan 2018 tarihleri arasında Dudley Kolejinin güvenliği artırılmış Mobilya ve İç Mekân Tasarımı atölyelerinde uzman eğiticilerin gözetiminde yapılmaktadır. Çalışma programı öğrencilerimizin mevcut yetkinlikleri göz önünde bulundurularak Dudley Koleji tarafından geliştirilmiştir. Dudley Koleji, benzer durumdaki öğrencilere verdiği nitelikli eğitim ile İngiltere’nin önemli mesleki eğitim kurumlarından biridir.

Projemizin toplam bütçesi 35.112,00 Euro’dur. Konaklama, iaşe, mesleki eğitim, vize, seyahat ile kültürel gezi programları bu bütçeden karşılanmaktadır. Hazırlık, Uygulama ve Yaygınlaştırma faaliyetleri olmak üzere üç aşamadan oluşan projemizin hazırlık aşaması tamamlanmış olup, yaygınlaştırma sürmekte, uygulama aşaması ise 08-21 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

İlimizde özel öğrencilerin katılımcı olarak bulunduğu ilk Erasmus+ projesi olması nedeniyle refakatçiler karar alma yetkisine sahip yöneticiler arasından seçilmiştir. Refakatçilerimizin bu alanda Avrupa ülkelerinde verilen eğitimi yerinde incelenmeleri ve iyi uygulamaları eğitim kurumumuzda yaygınlaştırmaları gibi bir görevleri de bulunmaktadır.

Projenin tamamlanması ile birlikte hazırlanacak olan nihai rapor Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne gönderilecektir. Böylece benzer durumda olan öğrencilerimizin, elde edilen deneyimlerden faydalanmaları sağlanacaktır.

Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi’de hazırladığı +Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında Şubat 2017 döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi, Erasmus Merkezi Başkanlığına yapmış olduğu proje başvurusu kabul edilerek desteklenmeye değer bulunmuştur.

2012 yılında Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanında eğitim gören 23 çırak öğrencisine Danimarka’da  “Cilt Bakımı ve Kuaförlük Alanında Oryantasyon Eğitimi” konusunda staj yaptıran Okul, bu kez öğrencilerini İngiltere’ye 1 idareci, 1 Usta Öğretici refakatinde gönderdi.

Nisan 2018 yılında uygulanması planlanan proje, Cilt Bakımı ve Temel Makyaj konularında uygulamalı eğitimi içermektedir. Proje 4 hafta süre ile İngiltere’nin Dudley kentinde bulunan Dudley Kolejinde uygulanacaktır. Proje’ye İşletmelerde eğitim gören 10 çırak öğrenci katılmaktadır.

 

Proje kapsamında öğrenciler Londra Liverpool, West Bromwich, Birmingham, William Shakespeare’nin doğduğu yer olan Warwickshireda Stratford-upon-Avon öğrenciler tarafından gezildi.

08 Nisan 2018 tarihinde başlayan projeye katılan Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi 1 ay, Sümer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu)’u ise 15 gün proje çalışmalarına devam edecektir.

16-04-201816-04-201816-04-201816-04-201816-04-201816-04-201816-04-201816-04-201816-04-201816-04-2018

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.