ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEOG Sorunsuz Tamamlandı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında 8. sınıflar İkinci dönem Ortak Sınavları, 29-30 Nisan 2014 tarihlerinde il genelinde sorunsuz bir şekilde ve başarı ile gerçekleştirildi.
 TEOG Sorunsuz Tamamlandı

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Erzincan’da da gerçekleştirilen sınavla ilgili açıklamada bulunan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN sınavın herhangi bir sıkıntıya meydan vermeden güzel bir şekilde neticelendiğini belirterek Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavı hakkında bilgilendirmelerde bulundu; “Bu sınav daha önceleri farklı isimlerle uygulanan SBS, OKS gibi ortaokulu okuyan öğrencilerimizin Anadolu liselerine, Fen liselerine, Meslek liselerine olan giriş sınavı oluyor. Son iki yıldır Bakanlığımız Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş sınavını farklı bir formatta yapmakta. Bu farklı format öğrencileri ve velileri biraz daha sınav stresinden uzaklaştırmayı amaçlıyor. Bu sınav çocukların kendi okullarında normal derslerde yapılan sınavlar gibi bir sınav fakat bunları birinci dönem ve ikinci dönem olmak üzere altı dersi bakanlığımızın kendisi soruları hazırlayıp, okullarımıza göndererek bizler tarafından yapılmaktadır.

 Erzincan merkezde ise 33 okulumuzda yaklaşık olarak 2 bin 291 öğrencimiz sınava girdiler. İlimizde sınav öncesi tedbirleriyle ilgili toplantı Vali Yardımcımız Fatih KAYA Beyin başkanlığında, Alay Komutanımız ve Emniyet Müdürümüz ile birlikte yapıldı. Öncelikle sınav öncesi hazırlık kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bütün okullarımızda kurslar ve seminerler verdik. İkinci dönem bizim için biraz daha hasat dönemi. Birinci dönem yapılan sınavdan çok daha iyi bir netice alacağımıza ben inanıyorum. İlçelerimizden geri dönütleri almaya başladık.

Ulusal basında ilimizde de aynı olmak kaydı ile öğrencilerimizin matematikte zorlandığı bilgisini aldık. Ama diğer derslerimizde 4, 5, 10 puan farkıyla artış gösteren okullarımız var.

 Ayrıca bu sınavların ayrı bir özelliği ve güzelliği şu; olurda öğrencilerimizden sınava katılmayan öğrencilerimiz olursa mazeret sınavları 16-17 Mayısta yapılacak. Daha önceki sınavlarda böyle bir şey yoktu. Sınava giren öğrenci kaderini 2-3 saate bağlayarak giriyordu. Ama şimdi öyle değil. Ders ders ayrı şekilde yapılıyor. 20 soru soruluyor, 40 dakika bir süre veriliyor. Öğrencilerimiz yarım saat dışarıya çıkıp teneffüsünü yapıp tekrar sınava giriyor. Dolayısı ile stresten uzak güzel bir sistem.

 GÜN yapılan TEOG sınavı sorularının öğretmenler tarafından çözümünün Millî Eğitim Bakanlığının EBA portalı üzerinden “eba.gov.tr" den verildiğini belirtti.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.