ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması´nda Birinci Olan Öğrencilerimiz Ülkemizi İtalya’da Temsil Edecek

TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması´nda "Fibonacci´den Lucas´a" isimli projeleri ile Matematik dalında Türkiye 1.si olan öğrencilerimiz Ülkemizi İtalya’da temsil edecek.
TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması´nda Birinci Olan Öğrencilerimiz Ülkemizi İtalya’da Temsil Edecek

Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih olmak üzere 10 dalda, 12 Bölge Koordinatörümüzün katkılarıyla düzenlenen ve 22.254 öğrencinin hazırladığı toplam 13.775 projenin başvurusunun yapıldığı TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması´nda öğrencilerimiz büyük bir başarı göstererek "Fibonacci´den Lucas´a" isimli projeleri ile Matematik dalında Türkiye 1.si oldular. Başarılı öğrenciler Valimiz Sayın Süleyman Kahraman tarafından ödüllendirildiler.

 Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi ÖYG Eğitim Programı öğrencileri Zeynep Didar ORHAN ve Yavuz Selim AKPINAR, 46.sı düzenlenen TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması´nda Matematik Öğretmeni İnan DURUKAN danışmanlığında geliştirdikleri "Fibonacci´den Lucas´a" isimli projeleri ile Matematik dalında Türkiye 1.si oldular.

 İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN, Türkiye 1. si öğrencilerimiz ve öğretmenleri ile birlikte Valimiz Sayın Süleyman KAHRAMAN’ı makamında ziyaret ettiler.

 Türkiye genelinde 22.254 öğrencinin hazırladığı toplam 13.775 projenin katıldığı yarışma ilk olarak bölge elemeleriyle başladı. Erzincan’ın da içinde bulunduğu ve 10 ilin yer aldığı Erzurum bölge finalinde 1. olan Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri,  Ankara’da yapılan Türkiye finaline katılmaya hak kazanan 202 proje arasında yer almayı başarıp, Türkiye finalinde de 1. olarak büyük bir başarıya imza attılar.

 Öğrencilerin elde ettikleri başarın Erzincan için çok önemli olduğunu söyleyen Valimiz Sayın Süleyman KAHRAMAN, bu yarışmada Erzincan’ın ilk kez Türkiye derecesi kazanmasının mutluluk verici olduğunu vurguladı. Türkiye’deki yarışmaların ardından uluslararası yarışmalarda yer alacak öğrencilere başarılar dileyen Valimiz Sayın Süleyman KAHRAMAN; “Bundan sonraki süreçte yapılacak yarışmalar hem Erzincan, hem de Türkiye için çok önemli. Elde edilecek başarı ülkemizi gururlandıracağı gibi Erzincan’da onurlandıracaktır. Bu süreçte sizlere eğitimlerinizde yardımcı olan öğretmenlerinize ve sizleri yetiştiren anne, babanıza teşekkür ediyorum. Durmak yok çalışmaya devam.” dedi

 Burada kısa bir konuşma yapan öğrenciler, bu başarının tesadüf olmadığını, çalışarak kazanıldığını söyleyerek bundan sonra da durmadan çalışmaya devam edeceklerini belirttiler.

 Daha sona konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN : “TÜBİTAK proje yarışması Türkiye’de ortaöğretim öğrencilerine yönelik yapılan yarışmalar içerisinde en üst noktadır, Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin elde ettiği bu başarı ise, sadece Erzincan’da değil, tüm bölgede ilk olma özelliği taşımaktadır.” dedi.

 Aldıkları birincilik ödülü ile TÜBİTAK tarafından verilen üçer bin TL para ödülü ve çeşitli hediyelerin yanı sıra, üniversite giriş sınavı LYS´de de ortaöğretim başarı puanlarıyla ilişkili olarak 35 puana kadar ek puan almaya hak kazanan öğrencilerimiz Zeynep Didar ORHAN ve Yavuz Selim AKPINAR,  "Fibonacci´den Lucas´a" isimli projeleri ile Matematik dalında, seçici kurulun da dikkatini çekerek ülkemizi İtalya’da temsil edecek 4 projeden biri olmaya hak kazanmıştır.

Bu yıl 17-22 Eylül 2015 tarihlerinde İtalya´nın Milano kentinde 27.si düzenlenecek olan EUCYS (European Union Contest for Young Scientists-Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması) uluslararası proje yarışmasında Türkiye´yi temsil edecek öğrencilerimiz uluslararası bu yarışmaya katılmaya hak kazandıkları için LYS için verilecek ek puan 80 puana kadar çıkabilmektedir. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için hazırlıklara zaman kaybetmeden başlayan öğrencilerimiz, bu yarışmada da derece elde ettikleri takdirde Türkiye’de ilgili alanlardaki tüm bölümlere şartsız ve sınavsız giriş hakkı elde edecekler.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.