ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Kültür Vakfı YES Programı

ABD Büyükelçiliği Kültür Ateşe Yardımcısı Phaedra GWYN, ABD Büyükelçiliği Gençlik ve Sivil Toplum Programları Koordinatörü Dilhayat BARIŞÇI, Türk Kültür Vakfı Program Direktörü Derya KOMİTOĞLU KAPTAN ve Program Yardımcısı Belgin ACAR İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN ve Vali Yardımcısı Fatih KAYA’yı ziyaret etti.
Türk Kültür Vakfı YES Programı

Ziyarette ABD Büyükelçiliği görevlileri ve Türk Kültür Vakfı görevlileri tarafından, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür Bürosunun fonlarıyla desteklenen, lise düzeyinde, bir değişim programı olan Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study (YES) hakkında bilgilendirme yapıldı.

11 Eylül 2001 saldırılarından sonra, Amerikan Kongresinin aldığı kararla, yoğun Müslüman nüfusun olduğu ülkelerle Amerikalılar arasında uluslararası anlayış köprüleri kurmak amacıyla başlatılan program ile Mısır, Arnavutluk, Senegal, Sierra Leone, Endonezya, Güney Afrika, Malezya, Filipinler, Türkiye, Hindistan, Gana ve Suudi Arabistan gibi 40tan fazla ülkeden 15 –17 yaş arası öğrenciler bir yıl boyunca Amerikalı ailelerin yanında kalarak öğrenimlerine Amerikan liselerinde devam etmektedir.

 YES Programı’na katılan öğrenciler, ABD’de gönüllü ailelerin yanında kalarak liseye devam ederler; yerel organizasyonlar ile birlikte çeşitli toplumsal ve gönüllü aktivitelerde bulunurlar. Öğrenciler Amerikan toplumunu ve değerlerini yakından tanıma fırsatı bulurken, Amerikalılara da kendi geleneklerini ve kültürlerini tanıtırlar. YES programı, öğrencilerin liderlik yeteneklerini geliştirmek için yıl boyunca onlara çeşitli eğitimler verir. Öğrenciler kendi ülkelerine döndüklerinde, bu deneyimlerini kültürlerarası anlayışı arttırmak doğrultusunda kullanır.

 

Türk Kültür Vakfı YES ProgramıTürk Kültür Vakfı YES ProgramıTürk Kültür Vakfı YES ProgramıTürk Kültür Vakfı YES ProgramıTürk Kültür Vakfı YES ProgramıTürk Kültür Vakfı YES Programı

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.