ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Projesi II Bilgilendirme Toplantısı Erzincan’da Düzenlendi

  Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Projesi II Bilgilendirme Toplantısı Erzincan’da Düzenlendi  
Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Projesi II Bilgilendirme Toplantısı Erzincan’da Düzenlendi

 

 


Projenin temel hedefi Türkiye’de öğrenme kültürünü yaygınlaştırmak, özellikle istihdama yönelik öğrenme programlarına erişimi ve katılımı artırmak


Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansmanıyla yürüttüğü, “Hayat Boyu Öğrenen bir Türkiye” sloganıyla yola çıkılan Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi–II (HBÖ-II) Bilgilendirme Toplantısı, 24 Ağustos 2016 Çarşamba günü Erzincan’da gerçekleştirildi.


Toplantıya Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz Gün’ün yanı sıra Üniversiteler, Belediyeler,  Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezleri, STK’lar, Meslek Odaları ve İşveren Temsilcileri başta olmak üzere, eğitim ve istihdam konularında çalışmalar yürüten çok sayıda temsilci katıldı.


Vali Yardımcısı Türköz, eğitimin sonu olan bir süreç olduğu anlayışının artık değiştiğini vurgulayarak alınan eğitimlerin sosyal ve ekonomik hayata geri dönüşünün, aile ekonomisine katkısının önemine değindi.


Hayat boyu öğrenme kavramının Türkiye´de 2000´lerin başından itibaren Türkiye´de önem kazanmaya başlandığını ifade eden Daire Başkanı Abdulhakimoğulları, hayat boyu öğrenime katılanların oranının yüzde 4,6 olduğunu belirterek, AB´nin 2020 için belirlediği % 15 hedefine ulaşabilmek için çok çaba sarfetmek gerektiğini kaydetti. Abdulhakimoğulları, sürekli gelişen ve değişen bir dünya düzeni içinde hayat boyu öğrenmenin yaşamın vazgeçilmez parçası haline geldiğini ve öğrenmenin beşikten mezara kadar devam eden bir süreç olduğunu vurguladı. Ancak eğitim sistemlerinin veremediği, karşılayamadığı kavramlar ve durumların olduğunu, bunların da farkına varıldığını ve bir önceki asrın okula yüklediği anlamların bu asırda hayat boyu eğitimle değişmeye başladığını belirtti.


İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz Gün: “Hayat Boyu Öğrenmede Hayat Var”


İl Millî Eğitim Müdürümüz Gün, çağın getirdiği yeni gelişmelere adapte olmak ve hayatımızı kolaylaştırmak söz konusu olduğunda hayat boyu öğrenmenin öneminin ve geçerliliğinin arttığına dikkat çekti.   Gün, 2016 yılında Erzincan’da 52 alanda açılan toplam 1065 kursta 23,196 kursiyerin öğrenim gördüğünü sözlerine ekledi ve şunları kaydetti: “Öğretmek ve üretmek zamanla sınırlı tutulmamalı, nefes aldığımız sürece kendimizi geliştirerek çağa ayak uydurmak zorundayız. Hayat boyu öğrenmede hayat var!”


İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Yahya Tekin tarafından, Erzincan’da Hayat Boyu Öğrenme kapsamında yapılan çalışmalar ve mevcut durum analizi sunumla katılımcılara aktarıldı. Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerine katılım oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu ve Avrupa Birliği hedeflerine ulaşılması için gerekli tüm çalışmaların yapılacağı belirtildi.24-08-201624-08-201624-08-201624-08-201624-08-201624-08-201624-08-2016


 

 


 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.