ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarı Açılışı

Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu tarafından ilk kez gerçekleştirilen TÜBİTAK Bilim Fuarı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN ve Şube Müdürleri Hüseyin DÜNDAR, Levent Kayhan ULUSAN, Murat DEMİR ile diğer okul müdürlerinin katılımlarıyla açıldı.
Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarı Açılışı

Fuarda 80 adet olmak üzere, tamamı öğrencilerimizin fikirleriyle oluşturulmuş bilimsel içerikli projeler yer sergilendi. İki gün sürecek projemizin ilk günü öğrenci, veli ve çevre sakinlerinin ilgisiyle yoğun ve çok canlı geçmiştir. 22 Mayıs Cuma günü sona erecek fuarımızda görülmeye değer çok sayıda ilginç bir o kadarda bilgilendirici projeler yer almaktadır.

TÜBİTAK Bilim Fuarının açılışını yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek ve öğrencileri teşvik etmek amacıyla bu tür etkinliklerin önemine dikkat çekti ve fuar etkinliğinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Okul Müdürü Ömer VARAN fuarla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Okulumuzda düzenlenen bilim fuarının temel amacı, öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Birçok ülkede bölgesel, ulusal ya da uluslararası çapta düzenlenen bilim fuarları, katılımcılara problem çözme becerilerini geliştirme, yaratıcılıklarının farkına varma ve kendini ifade etme olanağı sağlaması nedeniyle önemlidir. TÜBİTAK Bilim Fuarları, temel ve ortaöğretimde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak MEB’e bağlı okullarda düzenlenen bilimsel faaliyetlerdir. Okullarda gerçekleştirilen bu fuarlarla, 5-12. sınıf öğrencilerinin; kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır” dedi.

Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda fuarımızdaki çok sayıdaki projenin danışmanı olan Fen ve Teknoloji Öğretmeni Hamza ALBAYRAK ise “TÜBİTAK Bilim Fuarları bir yarışma etkinliği değildir. Bu fuarların amacı, öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır. Bu ortamda araştırmasını sunan öğrenciler, üretebilmenin heyecanını, ürettiğini başkalarıyla paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacaktır. Bu çerçevede yürütülecek bilim fuarlarıyla kısa sürede çok geniş kitlelere ulaşarak bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratılması, bilim kültürünün tabana yayılması ve geliştirilmesi sağlanacaktır” açıklamasında bulundu.

 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.