ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YGS Öncesi Velilere Mektup

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN’ün, 13 Mart 2016 Pazar günü ülke genelinde merkezî sistemle gerçekleştirilecek YGS öncesinde, sınava girecek olan tüm son sınıf öğrenci velilerine hitaben yazdığı mektubu yayınladı.
YGS Öncesi Velilere Mektup

YGS Öncesi Velilere Mektup

 

Sayın Veliler,

Öğrencilerimiz, uzun bir hazırlık döneminden sonra hafta sonu sınava girecekler. Son günlerde öğrencilerle yaptığımız görüşmelerde onların ruh halini göz önüne alarak sizinle sınav hakkında bazı şeyleri paylaşmayı gerekli gördüm.

Şunu çok iyi bilmeliyiz ki YGS çocuklarımızın kişiliğini değil, bilgisini ölçmektedir. Öğrencilerimiz yıl boyunca gördükleri konulardan sınav olarak üniversiteye giriş için gerekli puanı almaya çalışmaktadırlar. Aldıkları puan onların kişiliğini, karakterini, insanlığını ya da bizim anne baba, öğretmen olarak onlara verdiğimiz emeği, fedakârlığı ölçen bir puan değildir.

Çocuklarımız hangi puanı alırsa alsın, onların sınavdan sonra da bir hayatı olduğunu unutmamalıyız. Bugün çocuklarımız yaşlarının gerektirdiği birçok şeyi yapamamanın verdiği stresi, gerginliği yaşıyorlar. Her anne baba, çocuğunun yaşındayken neler yaptığını ve kendi çocukluğundaki ders çalışmasıyla öğrencisini kıyaslarsa bugünkü çocukların sorumluluğunu ve omzundaki yükü daha iyi anlar kanaatindeyim. Çocuklar bizim geleceğimiz, onların en güzel okullarda okumasını istiyoruz; ama ruh sağlıkları yerinde olarak.

Öğrencilerimizin stresinin artmasındaki en büyük etken bir başkasının çocuğuyla kendi çocuğumuzu kıyaslamak ve “Senden bir şey olmaz” ifadesini kullanmaktır. Şunu unutmamak gerek ki her insan ayrı bir karaktere, ayrı bir beyin gücüne sahiptir. Çocuklarımızdan kapasitelerinin üzerinde bir beklentiye girmek onları daha da gergin hale getirecek ve bu gerginlik sınavdaki başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.

Öğrencilerimize YGS’de soru gelecek konuların tamamı okullarda anlatılmış, konu tekrarları yapılmış, deneme sınavlarıyla pekiştirme sağlanmış, rehberlik motivasyon programıyla da öğrenci sınava hazır hale getirilmiştir. Onlara düşen tek görev “bilmedikleri sorulara cevap vermemek” olacaktır.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimize bu bilinci aşılama yönünde büyük çabalar sarf ettik. İnşaallah bu yıl gerçekleştirilecek sınavlarda bunun meyvelerini toplayacağımıza, yanlış sayımızın iyice azalacağına gönülden inanıyorum.

Bu vesile ile tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun!..

 

 

                       Aziz GÜN

 

İl Millî Eğitim Müdürü

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.