ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Zihinsel Engelliler için ROBOT Destekli Eğitim

Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğünün desteklediği, öğretim üyelerimiz ve Erzincan Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber öğretmenleri ile ortaklaşa yürütülen "Zihinsel Engelliler için ROBOT Destekli Eğitim" isimli projenin tanıtımı yapıldı. 
Zihinsel Engelliler için ROBOT Destekli Eğitim

Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğünün desteklediği, öğretim üyelerimiz ve Erzincan Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber öğretmenleri ile ortaklaşa yürütülen "Zihinsel Engelliler için ROBOT Destekli Eğitim" isimli projenin tanıtımı Sayın Valimiz Süleyman KAHRAMAN, Vali Yardımcısı Fatih KAYA, Belediye Başkanı Cemalettin BAŞSOY, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Adem BAŞIBÜYÜK, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr.M.Fatih ERTUGAY, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz ve davetlilerin katılımıyla Rehberlik ve Araştırma Merkezinde yapıldı.

Öğr. Gör. Durmuş ÖZDEMİR tarafından iRobiO isimli İNSANSI ROBOT´a Action Script 3.0, Simbugger ve ROCOS platformlarında geliştirilen eğitici yazılımlar sayesinde robotun insansı dönütleri kullanılmış ve bu sayede zihinsel engelli öğrencilerde dikkat eksikliği, çabuk unutma ve zor öğrenme gibi problemlerine çözüm üretilmiştir. Robot içeriğinde matematik modülü ve sosyal hayat modülünden örnek uygulamalar içeren eğitici yazılımlar yer almaktadır. Robotun insansı tepkileri ve yüz ifadeleri kullanılarak öğrencilerin dikkatleri çekilmiş, motivasyonları artırılmış ve hazırlanan yazılımlar ile daha çabuk ve kalıcı öğrenmeleri sağlanmıştır. Bu sayede İnsan-Robot Etkileşiminin bir örneği ilk kez Zihinsel Engelli Öğrenciler üzerinde uygulanmış ve öğretmenlerin derslerinde yardımcı olabilecek eğitici robot içeriği tasarlanmıştır.

Projede tez danışmanı olarak Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Selçuk KARAMAN, Erzincan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ragıp ÖZPOLAT, Yrd. Doç.Dr. Cihat ÖZGENEL, Öğr. Gör. Durmuş ÖZDEMİR ve Erzincan Rehberlik Araştırma Merkezinde görevli Rehber Öğretmenlerden Taner ÇETİNKAYA, Salih Buğra BAL, Ela HOROZ yer almaktadır.

 

 Robot Destekli EğitimRobot Destekli EğitimRobot Destekli EğitimRobot Destekli EğitimRobot Destekli EğitimRobot Destekli EğitimRobot Destekli EğitimRobot Destekli EğitimRobot Destekli Eğitim

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.