ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anıldı

12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü’nün 98. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü münasebetiyle Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen tören İl Müftülük Konferans salonunda icra eildi.
12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anıldı

 Gerçekleşen programa Erzincan Valisi Sayın Ali ARSLANTAŞ, Erzincan Milletvekili Burhan ÇAKIR, 3.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğg.Ali EKİYOR, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin BAŞSOY, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın ÇİÇEK, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Akın LEVENT, Baro Başkanı Adem AKTÜRK, Vali Yardımcısı İhsan AYRANCI, İl Emniyet Müdürü Bülent ŞENSOY, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz GÜN, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Aziz GÜN günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasını yaptı. GÜN, konuşmasında “Kıymetli Misafirler, Sevgili Öğrenciler, Can ve canan varken  “Önce Vatan“ diyebilmek ve bu uğurda hiç korkmadan candan da canandan da vazgeçilmek… Mustafa Kemal Atatürk gibi şartlar ne olursa olsun kendine güvenmek ve asla umudunu kaybetmemek… İstiklal Mücadelemizin ruhunu en mümtaz ifadelerle ortaya koyan İstiklal Marşımız, bu sevginin ve inancın abidesidir. Bu abidenin nefes bulmasının 98.yıl dönümünü bugün coşkuyla gururla kutluyor, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor ve sizleri bu duygularla selamlıyorum.

Kıymetli Misafirler, Sevgili Öğrenciler, Milli Mücadele’yi kazanan şanlı ordumuza, aziz milletimize ithaf edilen İstiklal Marşı, bağımsızlığımızın sembollerindendir. Milli marşlar, milletlerin birliğini ve aynı istikamette tek bir bayrağın altında yaşamamızı sağlayan temel unsurlardır. Milli Marşımız, her mısrasıyla şüheda fışkıran vatan toprakları için, en son ocak sönene kadar istiklalimize helal getirilemeyeceğini dünyaya haykırmaktadır.

“Korkma“ diye başlayan Marşımız, sadece Milli Mücadele Dönemi’nde ecdadımıza umut aşılamak için yazılmamıştı. Her karış toprağı şehit kanıyla yoğrulmuş vatanımızın ilelebet payidar olacağını anlatıyordu. Bizlere yeni ufuklar açan, istiklalimize yönelik hayasızca saldırılara karşı yurdumuzu alçaklara uğratmayan ecdadımızın mirasçısı olan bizler ve özellikle de aydınlık yarınlarımız olan gençlerimiz, bu vatanın kıymetini biliyor, bundan sonra da bilecektir.

Bahtiyar Vahapzade’nin ‘’Men inanmirem kalemle yazdığına. Biri kulağına fısıldamış.’’ dediği İstiklal Marşımızın her mısrası bize kim olduğumuzu hatırlatır, her mısrası bize maziye bakmayı öğrettiği gibi istikbale bakmayı da öğretir. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı’nın en zor zamanlarında milletimize umut ışığı olmuştur. Akif, Milli Mücadele’nin heyecanını dizelere aktarırken tarihi bir şahlanışın müjdecisi olmuştur.

Sevgili Öğrenciler, Tarihin ve medeniyetin bize tevdi ettiği görevi çağın ruhunu kaybetmeden eğitim sürecinin içine taşıyabildiğimiz sürece başarılı olacağımızı unutmayalım. Bizim sadece bu coğrafyada yaşayan insanlara karşı değil tüm insanlığa karşı büyük sorumluluklarımız var. Gençlerimizin kurtuluşunu, gelişimini neslimizin devamını kendine dava edinmiş eğitimcilerimizle sizleri geleceğe hazırlayacağız. Donanımlı, dirençli, bilgili; bayrağına, milletine, devletine aşkla bağlı nesillerin varlığı geleceğe dair umutlarımızı hep diri tutacaktır. Milletimizin ruhunu, tarihini ve mefkûresini idealleştiren İstiklal Marşı’nın bu vatan topraklarından ilelebet yankılanması için, al bayrağımızın mazlumlara gölge olması için, devletimizin bekası ve milletimizin selameti için siz değerli gençlerimizin vatan, millet, devlet ve hürriyet mefhumlarının kıymetini bilmesi gerekiyor. Sizlere çok güveniyoruz. Şahsiyetli bireyler olarak yetişmeniz, üretmeniz, kendinizi geliştirmeniz için elimizden geleni yapıyoruz.

Hâsılı, şairin deyişiyle:

Doğruya iyiliğe güzele yürüyoruz

Yolunda Asımlarla el ele yürüyoruz

Sönmedi sönmeyecek milletimin yıldızı

Söylüyoruz coşkuyla İstiklal Marşı’mızı

İstiklal Marşı’mızı coşkuyla söylemeye devam edeceğiz. Bayrağımız, ezanımız ve milli marşımız. Kimliğimizi belirleyen üç değer. Üçü de bu toprakların Türk yurdu olduğunun göstergesidir. “Denildi mi bir yerin adına Türk beldesi, gözüm al bayrak arar, kulağım ezan sesi. Bu değerlerimizin birine yapılacak hakaret, saldırı aslında ecdadımıza, tarihimize, değerlerimize, dinimize yapılan saldırıdır. Yeni doğan bebeklerin kulağına ezan okuyarak ruhunu mayaladığımız evlatlarımız bu vatanın değerlerine hep sahip çıkacaktır. Akif’in deyişiyle: Bu ezanlar ki şahadetleri, dinin temeli“ olarak yankılanmaya devam edecek. Al bayrağımızın gölgesinde İstiklal Marşımızı dünya döndükçe okumayı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşünceler içinde, kalbimizdeki ortak duygu ve heyecanı, vatana olan aidiyetimizi gösteren, güçlendiren İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabul edilişinin 98.yıldönümünü kutluyorum. Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını ve Milli Mücadele’yi destanlaştıran Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle minnetle anıyorum. Sizleri muhabbetle selamlıyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Aziz GÜN’ün konuşmasından sonra Belediye Başkanı Cemalettin BAŞSOY, Erzincan Milletvekili Burhan ÇAKIR ve Vali Sayın Ali ARSLANTAŞ günün anlam ve önemine binaen konuşmalar yaptılar.

Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Mehmet Toprak Oldu” Şiiri ve “Şu Yüce Dağları Duman Kaplamış” Türküsünün Seslendirilmesi, “İstiklal Marşı” Oratoryosu, “Bülbül” Şiiri, “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı” ile ilgili Belgeselin Gösterimi, “İstiklal Marşı’nın Kabulü” isimli Tiyatronun Gösterimi yapıldı. Programda son olarak “Milletin Sesi Mehmet Akif” Temalı Kompozisyon Yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali Yardımcısı İhsan AYRANCI tarafından ödülleri verildi.

12-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-2019

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.