ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anıldı

Çanakkale Zaferi’nin 104.Yılı münasebetiyle Çanakkale Şehitlerini Anma Programını düzenlendi.
18 Mart Çanakkale Şehitleri Anıldı

Müftülük Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programa Vali Sayın Ali ARSLANTAŞ, 3.Ordu Komutanı Org.İsmail Serdar SAVAŞ, Erzincan Milletvekilleri Süleyman KARAMAN, Burhan ÇAKIR, Belediye Başkanı Cemalettin BAŞSOY, Vali Yardımcıları İhsan AYRANCI, Mehmet Şerif OLÇAŞ, Çağlayan AYDIN, il protokolü, İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, sivil ve askeri erkanın yanı sıra gaziler, şehit yakınları ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. GÜN, Konuşmasında; “Çanakkale, bu aziz milletin bir kez daha şahlandığı yerdir. Çanakkale, bu toprakları kutsal bir vatan olarak ölümüne sahiplendiğimiz bir vatan parçasıdır. Çanakkale, bir milletin uyandığı, küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu anıtlaştırdığı topraktır. Kurtuluş Savaşı´mızın girizgâhı, cumhuriyetimizin ön sözünün yazıldığı yerdir Çanakkale. Mazlumun zalime karşı galebe çaldığı, Asım´ın neslinin namusunu çiğnetmediği yerdir Çanakkale. Urfalı Davutoğlu Abidin´in, Elâzığlı Süleymanoğlu Zülfü´nün, Erzincanlı Ahmetoğlu Abdullah´ın, Üsküplü Hamitoğlu Abbas´ın yan yana, omuz omuza, ortak bir vatan, ortak bir gelecek için can verdikleri yerdir Çanakkale. Filistinli, Bosnalı, Yemenli, Kerküklü kardeşlerimizin şehit olduğu yerdir Çanakkale. Bu vatan kimin?" diye sual edenlere karşılık "Bu vatan toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranlarındır." diye cevap veren ve toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duran vatan evlatlarının ortaya çıktığı yerdir Çanakkale.

Bir büyük komutanın ileri atılıp milletine ölmeyi emrettiği ve milletinin de ölmekten bir an bile geri durmadığı yerdir Çanakkale. Çanakkale Zaferi, milletler mücadelesinin acımazca sürdüğü bir dönemde, büyük Türk milletinin milli kimlikte buluşmasının, güç ve moral biriktirmesinin, öze ve inançlarına dönmesinin de bir nirengi ve dönüm noktası olmuştur.

Bugün de başka yönleri ile büyük bir tehdit olarak ortaya çıkan emperyalizme karşı mücadelede, aziz milletimizin ihtiyacı olan kudret ve ilhamın eşi bulunmaz kaynağı Çanakkale Ruhunun muhteşem anlamında saklıdır.  Çanakkale dirilişi, Türk milletinin gücünü imtihan etmeye kalkışan bugünkü ihanet odaklarını nasıl bir sonucun beklediğini anlamaları açısından, ders almaları gereken tarihi bir ibret ve ihtar vesikasıdır.

Çanakkale ruhu diye bir şey var. İslâm dünyasının kalbi, hilâfetin merkezi İstanbul düşmesin diye, bütün Müslümanların yekvücut oldukları ve Çanakkale´ye koştukları bir ruh bu... Ümmet şuuru, direniş ve diriliş ruhu... İşte bugün, Yeni Zelanda’da yaşanan olay Çanakkale ruhunu hazmedemeyen Haçlı kalıntılarının son direnişleridir. Bu terör olayı, bizde, İslam coğrafyasında bir uyanışa, bir dirilişe vesile olmalıdır. Gençlerimiz, öğrencilerimiz Çanakkale ruhunu ne manaya geldiğini iyi bilmeli, bu toprakların nasıl vatan olduğu konusunda şuurlanmalıdır. Zira sözde medeni ülkelerin bize, ülkemize, Türk ismine karşı bile tahammül edemediklerini, düşmanlık beslediklerini, teröristin silahındaki yazılarda gördük. Uyanık olacağız, her zaman kıyamda duracağız. Çok çalışacağız, kardeşliğimizi, birlikteliğimizi bozmaya çalışanlara fırsat vermeyip büyük Türkiye mefkûremizi gerçekleştireceğiz.

Tarih, büyük kırılma zamanlarında insanlara millet olma bilinci sağlayan olaylar yaşatır. Bu sınavda bir ideal etrafında birleşebilen topluluklar gerçek millet tanımını oluşturur. Bizler bu sınavdan hep başarıyla çıktık, geçmişte olduğu gibi şimdi de yarın da aynı duygularla aynı iştiyakla vatanımız, milletimiz için çalışacağız. Birlik ve beraberlik içinde kardeşliğimize helal getirmeden Türkiye düşmanlarına karşı sıra dağlar gibi duracağız. Bu vesile ile kutlu vatan topraklarında huzur içinde yatan ve bizim varlık ve yaşama nedenimiz olarak kendini feda eden o meçhul kahramanların aziz hatıralarını hürmet ve hayranlıkla yâd ediyorum.

Bu zafere ulaşarak vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan kahraman Mehmetçikleri bir kez daha minnetle, şükranla anıyorum. Tarih boyunca vatan ve millet sevdası ile şehit düşmüş ecdadımıza; bugün milletin bekası ve esenliği uğruna can vermiş evlatlarımıza ve kahramanlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi Tarih Öğretmeni Sibel KAFKAS “Çanakkale Zaferi ve Şehitlik” konulu konuşma yaptı.

Erzincan Valisi Sayın Ali ARSLANTAŞ günün anlam ve önemini anlatan konuşmasında “Çanakkale Zaferimizin 104. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri vesilesiyle sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Bugün Çanakkale Zaferi vesilesiyle Çanakkale kahramanlarını, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle yâd ediyorum. Rabbim tüm şehitlerimizden razı olsun” dedi. Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından Filografi çalışmasıyla yapılan Türk Bayrağı Vali Sayın Ali ARSLANTAŞ’a hediye edildi.

Konuşmaların ardından Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Otuz Kuş” şiiri, “Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü” Temalı Kum Sanatı Gösterisi, “Çanakkale Ruhu Her Yerde” Temalı Video Klip ve Çanakkale Şehitleri Oratoryosu sahnelendi. Gösteriler izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

18-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-2019

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.