ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2017-2018 Eğitim Öğretimde 2.Dönem Afrin’le Başladı

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de bugün başladı. İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN’ün de katıldığı program Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. 
2017-2018 Eğitim Öğretimde 2.Dönem Afrin’le Başladı

Törende Okul Müdürü Mensur DURMUŞ’un açılış konuşmasını yaptıktan sonra 11.sınıf öğrencilerinden Abdullah COŞKUN’un yazdığı Afrin’de bulunan Mehmetçiğimize karşı olan duygu ve düşüncelerini konu alan mektubunu okudu.

İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN’ün de Afrin’de bulunan Mehmetçiğin anısına yaptığı konuşmasında “Ülkemizin bugün içinde bulunduğu huzur ve güvenin teminatı olan Mehmetçiğimize her ortamda olduğu gibi Afrin’de de başarılar diliyorum” dedikten sonra aşağıdaki metni öğrencilere okudu.

Selam olsun Kilisli Musa’ya,

Selam olsun Mersinli Ali’ye,

Selam olsun İstanbullu Fatih’e,

Selam olsun Adanalı Yasin’e diyerek İsimlerini saydığım bu yiğitler ezan deyince en önde koşan, bayrak deyince gözünü budaktan sakınmayan, vatan deyince ağızlarından “bir” vatan daha çıkan, sayısız kahramanlardan birkaçı sadece. Kader onları bu kez hemen yanı başımızda, Afrin’de, buluşturdu. Söz konusu vatandı ya, yine koştular. Bu kez nasiplerinde şehadet şerbeti varmış. “Vatan sağ olsun!” dediler, onu da içtiler. Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin, diye emredildi bize ve biz de biliyoruz ki bu yiğitler ölmediler, bizimle beraberler ve hep yüreğimizde yaşayacaklar. Yüce Allah, şehadetinizi kabul eylesin yiğitlerim.

            Hani diyorduk ya “Ya Rab muzaffer et, bu son ordusudur İslam’ın”  o orduymuş işte. Hani diyorduk ya “Asım’ın nesli” diye o nesilmiş işte. Hani diyorduk ya Çanakkale’de “ Dönmeyi düşünmediler.” diye düşünmezlermiş işte. İlk gün giderlerken sordu gazeteci “Ne söyleyeceksin ailene?” diye, hiç tereddüt etmedi, sesi hiç titremedi Mehmet’imin :“Beklemesinler…” dedi. Çünkü vatan bekliyordu. Çünkü Türk oğulsuz kalabilirdi, babasız kalabilirdi; ama vatansız asla…

            Sevgili Gençler,

            Biliyorum, ne Anadolu’yu vatan tutmak için Malazgirt’in kapılarına dayanan Alparslan’ı anlatamaya, ne Bizans surlarını döve döve çağ açıp çağ kapatan Fatih’i anlatmaya, ne de Milli Mücadeleye önder olmuş Gazi Mustafa Kemal’i anlatmaya, ne saatler yeter ne de sayfalar. Ve biliyorum ki milli bilinci iliklerine kadar hisseden sizlere bunları anlatmak belki de kifayetsiz.  Çünkü sizler, çok değil bundan sadece bir buçuk yıl önce içimizde yetişmiş hainlere vatan, millet, demokrasi dersi veren, cadde cadde sokak sokak kahramanlık destanları yazan o anaların, o babaların kardeşleri, oğulları, kızlarısınız…

Sizler imanı “Ömer”, ruhu “Halis”, bileği “Demir” bir nesilsiniz.

            İşte bu duygularla yetişen sizlerin; bu vatanın geleceği, devletimizin bekası için sorumlulukları artık daha fazla. Dalgalansın diye hepimizin bir ucundan tuttuğu bayrağımız için, asırlardır hükmetmiş ve asırlarca var olsun diye her ferdimizin omuz verdiği devletimiz için,  sizler de bugün ikinci dönemi başlayan eğitim- öğretim yılında ve bundan sonraki öğrenim hayatınızda elinizden gelen tüm gayreti göstermelisiniz, göstereceğinizden de eminiz. Çünkü yıllardan beri Türk Milletine, ümmete kurulmuş sinsi kuşatmaları artık yarma vaktidir. Devletimizin etrafındaki zincirleri sizlerle beraber kıracağız.

            Sevgili Gençler; sözlerimi burada sonlandırırken umuyorum ki sizler öyle bir nesil olun ki, hani o hain gecede tüm oyunları bozan, karanlıkları dağıtan salalarımız, sizlerin sayesinde “bayramlarımızın müjdecisi’” olsun sadece. Vatan toprağı için şehadet şerbeti içmiş tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anarken, tüm dünyanın gözü üzerinde olan, ülkemizin sınırlarını koruyan tüm askerlerimize, güvenlik güçlerimize de zaferler diliyorum. Ve biliyorum ki sadece biz değil “Vefalı Türk geldi yine “ diyerek gözü yollarda olan, İslam sancağını özleyen tüm ümmet de dualarıyla birlikte bizlerle. Ve ben, son olarak Trabzonlu şehidimiz, Eren’imizin de dediği gibi diyorum ki “İyi ki varsınız gençler, iyi ki varsın Türkiye…”

Bu konuşmanın ardından 2017-2018 eğitim öğretim yılının 2.döneminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Afrin’de bulunan Mehmetçiğe destek olmak amacıyla okuldaki öğrenci, öğretmen ve velilerin katılımıyla Kızılay’a kan bağışında bulunuldu.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN’ün buradaki törenin ardından İMKB Müşir M.Zeki Paşa Ortaokuluna geçerek burada bayrak törenine katılarak öğrencilerle İstiklal Marşını okudu. Eğitim öğretim başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

 

05-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-2018

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.