ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıldönümü, Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Çelenk Sunma Törenine; İl Millî Eğitim Müdürü, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Maarif Müfettişleri, okul ve kurum Müdürleri ile öğrenci gruplarının katıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Fırat Kılıç İlkokulu’nun hazırladığı Temsili il kutlama programı, Merkez Kapalı Spor Salonunda yapıldı. Buradaki Programa Vali Ali ARSLANTAŞ, 3.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali EKİYOR, Belediye Başkanı Bekir AKSUN, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın ÇİÇEK, Vali Yardımcıları İhsan AYRANCI, Mehmet Şerif OLÇAŞ, Çağlayan AYDIN, İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99.yıldönümü münasebetiyle Merkez Kapalı Spor Salonunda düzenlenen kutlama programı saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Cumhurbaşkanı ile TBMM Başkanının mesajlarının okunması ile başladı.

Açılış konuşmasını İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN yaptı. GÜN konuşmasında ‘‘Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 99 yıl dönümü aynı zamanda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm ülkemizde olduğu gibi bugün ilimizde de bayramı kutlamanın Onur´u mutluluğu sevinciyle hep birlikte bu günü bu haftayı dolu, dolu bir şekilde geçireceğiz. Çocuklar bugüne anlam katan Gazi Mustafa Kemal Atatürk sizin için şöyle söylüyor küçük hanımlar ve küçük beyler sizler geleceğin bir gülü, sizler geleceğin yıldızı, sizler geleceğin umut parıltılarısınız. Evet Sizler geleceğin güllerisiniz çünkü sizler güller gibi açacak güller gibi kokacak etrafınıza güzellikler saçacaksınız. Sizler geleceğin yıldızlarısınız çünkü gelecekte insanlar sizin ışığınızdan faydalanacak ve sizinle yönlerini bulacaklar aynı zamanda sizler umut parıltıları olacaksınız. Çünkü 2023 eğitim vizyonumuzda mutlu çocuklar güçlü Türkiye güçlü Türkiye´nin inşası sizi bugün mutlu edebilmek, yarına en güzel bir şekilde yetiştirebilmek için aynı zamanda memleketin aydınlığı sizler olacaksınız, sizler aydın olacaksınız etrafınıza ışık saçacaksınız” diyerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Ardından konuşan Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir AKSUN ise konuşmasında ‘‘23 Nisan 1920´de bir Cuma günü açılan meclis bir kutlu davanın başlangıcı olduğunu söyleyerek, Türk milletinin gücünü sorgulama kudretini küçümsemeye alamazlar, şanlı geçmişimizden ders ve sonuç çıkarılmalı, neticeleri imrenilecek olayların çocuklarımıza çok iyi öğretilmesinin gerekliliği ortadadır. Bu itibarla yarının büyükleri vatan ve millet sevgisi doğrultusunda iyi yetişmeleri sorumlu ve duyarlı birer vatandaş olabilmeleri için gereken tüm çabanın gösterilmesi milli bir görev olarak değerlendirilmektedir’’ dedi ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Erzincan Valisi Sayın Ali ARSLANTAŞ yaptığı konuşmada; “Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99.yıl dönümünü, birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı’yla başlayan bağımsızlık mücadelemiz sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi açılması, küllerinden doğan bir milletin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulacağını müjdelemiştir.

Millet iradesini hâkim kılmak için büyük bir özveriyle açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi o dönemde istiklalimiz ve istikbalimiz için önemli kararların alındığı bir yer olmuştur.  Böylelikle milli egemenlik temelinde bağımsızlık ışığı tüm yurda yayılmıştır.

Gazi Meclisimizin açılmasıyla demokrasinin ve bağımsızlığının en önemli merhalesi tamamlanmış, tarihin hiçbir döneminde esarete mahkûm olmayan şanlı ecdadımız küllerinden doğan bir devlet kurmuştur. Cumhuriyetle doğan çocuklar bugün olgunluk çağındadır. Filiz, fidan, fidan köklü bir ağaç olmuştur artık. Ecdadımız bizlere cennet gibi bir vatan bırakmıştır. Bu aziz vatanın harcında şehitlerimizin ölümsüz cesareti, nice gazilerimizin şeref payı vardır. Unutmayalım ki Mustafa Kemal ve arkadaşlarının idealist ruhlarını tutuşturan millet ve vatan sevgisidir. Bu sevgide soylu milletimizin hür, bağımsız ve mutlu yaşama özlemi vardır.

23 Nisan, çocuklarımızın masumiyetiyle değer kazanan, onların sevinci ve tebessümüyle güzelleşen, ruh dünyamızı ferahlatan çok özel günlerden biridir. Çocuklarımıza bu özel günün sadece tatil olmadığını, bir şuurlanma günü olduğunu da anlatmamız gerekir.

Geleceğini, yetişmekte olan çocuklarına ve gençlerine emanet etme cesaretini ve yüceliğini gösterebilen; onlara kayıtsız şartsız güvenen, Cumhuriyet’imizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda çalışmaya, üretmeye, çocuklarımızı çağın ruhuna uygun yetiştirmeye devam edeceğiz. Ülkemizin, çocuklarımız üzerinden yükseleceğine, onların dinamizmi, parlak hedefleri, duru zihinleriyle 2023 hedeflerimize ulaşacağımıza olan inancımız tamdır.

Bu duygular içinde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı,  şükran ve minnetle anıyor; ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Şehit Jandarma Uzman Çavuş Fırat Kılıç İlkokulu’nun hazırladığı program gösteriler eşliğinde seyircilere sunuldu. Özel eğitim sınıfı öğrencileri tarafından “Bayrak” şiiri okundu. Anadolu Ateşi dans gösterisini yapan öğrenciler alkışlandı. Gürcistan Batumi Okullarının Halk Oyunları gösterisinin de yer aldığı program beğeniyle izlendi.

24-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-2019

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.