ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler günü kutlama etkinlikleri Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.
24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı

İl Müftülük Konferans Salonu’nda müdürlüğümüz koordinesinde Milli Egemenlik Anadolu Lisesi tarafından gerçekleştirilen programa Erzincan Valisi Sayın Ali ARSLANTAŞ, 3. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Sayın Tuğgeneral Bülent TEMİZER, Erzincan Belediye Başkan Vekili Sayın Ferhat YILDIZ, Vali Yardımcısı Sayın İhsan AYRANCI, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN, öğretmenlerin, toplumların geleceğine hitap ettiklerini belirterek, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN konuşmasının devamında “6-7 yaşındasınız… O güne kadar kokusunu aldığınızda bile bütün sıkıntılarınızı gideren anneniz ve her yaptığıyla gözünüzde adeta bir kahraman olan babanız yanınızda. Şu hayatta başka neye ihtiyaç duyar ki insan, diye düşünüyorsunuz. Ta ki “onu” tanıyıncaya dek… Ta ki daha harfi tanımıyorken sana okuma-yazma öğreteni, bilginin o uçsuz bucaksız deryasında ışığını takip ederek yönünü bulduğun o hayat fenerini, dünyada senden başka bir “sen” daha olduğunu kulağına fısıldayanı, annen-baban olmadığı anlarda koşulsuz koşup sarılabileceğin bir üçüncü kişiyi tanıyıncaya dek… “Onu” yani “öğretmenini” tanıyıncaya dek…

Ademoğlunu, beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip kıymetli öğretmenlerim, Ruhumuzun sanatkârı, hayatımızın rehberi olan vefalı öğretmenlerim, Nurettin Topçu’nun ilim ilkesiyle donanmış, Sezai Karakoç’un medeniyet tasavvuruyla yoğrulmuş bir gençliğin mimarı olacak Kıymetli Öğretmenlerim.

Sıradan bir iş yapmıyorsunuz. Sağ elime güneşi, sol elime ay’ı verseler yine de davamdan vazgeçmem diyen Peygamberimizin mesleğinizi icra ediyorsunuz. Sıradan bir iş yapmıyorsunuz. Vatan savunmasında gözünü kırpmadan şehit olan Ömer Halis Demirleri, Fethi Sekinleri, Muhammet Safi Türkleri, daha çocuk yaşta askerimizle operasyona çıkıp şehit olan Erenleri vatan, bayrak, millet, devlet aşkıyla büyütüp toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlardan eylediniz.

Öğretmen birey ve toplum üzerinde “yaz ortasında rehavete düşmüş, yarı uykulu insanlar üzerine dökülen buzlu su gibidir. Öğrencilerini ve çevresini daima uyanık tutan, hayata hazırlayan bir rehber bir kılavuzdur. Nasıl ki Mimar Sinan taşları yontmadaki ustalığından dolayı “taşların şairi“ olarak anılıyorsa bizleri Dedem Korkut’a bağlayan, Yusuf Has Hacip’in öğretileriyle donatan, yerdeki karıncaya bile ulu bir nazarla bakan Yunus’un aşkıyla kuşandıran öğretmenler her çağda ve her ortamda minnetle şükranla anılacaktır.

Nurettin Topçu, öğretmenlikle ilgili olarak “Tahammülsüzlüğün, şikâyetin başladığı yerde muallimlik davası biter.“ der. Muallim, daima muvaffakiyetsizliğin, zaafların sebebini arayarak kendisini düzeltmeye çalışmalıdır. Gandi, talebelerine hata görürse bunun sebebini kendi nefsindeki kifayetsizlik olduğunu kabul ederek oruç tutardı. Bizler de ancak bu şuurla mesleğimizi icra ettiğimiz sürece bilgiyi kuşanmış, kişiliğini inşa etmiş nesiller yetiştirebiliriz. Eğitimde genç kuşaklara şu beş şeye vermek için çabalıyoruz: Ahlak, ideal, özgüven, tevazu ve ruh. Her bir öğretmenimiz bu bilinçle derse girip yarının söz sahibi gençleri yetiştirmek için emek sarf etmelidir.

Bu duygu ve hissiyat içinde, medeniyetimizin aşk ve estetiğinden haberdar, mana ve ruhundan nasipdar, irfan ve kültüründen hissedar nesiller yetiştirmemiz dileğiyle sizleri sevgiyle muhabbetle selamlıyorum. Öğretmenler Günü’nüzü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Erzincan Valisi Sayın Ali ARSLANTAŞ ise görev başında şehit düşen öğretmenler olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, uzun yıllar boyunca büyük fedakârlıkla çalışıp emekli olmuş öğretmenlere ise sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir ömür temenni etti.

Erzincan Valisi Sayın Ali ARSLANTAŞ konuşmasının devamında; “Öğretmen, bahçesinde türlü türlü meyveler yetişen, renk renk çiçekler açan buram buram güller kokan bir bahçıvandır. Öğretmen tarlası bol ürünler ve altın sarısı başaklar veren bir çiftçidir. Öğretmen dükkanında elmaslar, yakutlar ve inciler işleyen bir sarraftır.

Ama unutulmasın ki kuruyan çiçeklerin günahı da çürüyen tohumların vebali de, kırılan elmasların hatası da onundur. Karalanan defterler de, yaldızlı sayfalar da ona aittir. İkbal de, hüner de, zafer de onun ellerinde şekillenmektedir. Bu nedenle onun, bir insana hayal kurmayı, yenilikçi ve modern yaşamayı öğretmesi için öncelikle iyi bir örnek ve yol gösterici olması gerekir. Çünkü o, doğruyu öğreten, doğru düşündüren, öğrencisinin gönlünü coşturup ruhunu kanatlandıran, yolunu kesen bütün kara delikleri bertaraf edip onu aydınlık yarınlara ulaştıran talihli insandır.

Öğretmenliğin sabır isteyen, emek isteyen bir meslek olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Sadece okulda değil, hayatın her safhasında örnek davranışlar sergileyen erdemli kişilerin mesleğidir öğretmenlik. Bu bilinçte olduğumuz için her öğretmen bizim için çok değerlidir.

Bu düşüncelerle, geçmişin öğreticisi, istikbalimizin mimarı ve insanlık âleminin kandilleri tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Sizlere başarılı, sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum” diye konuştu.

Yıl içerisinde emekliye ayrılan öğretmenler adına bir konuşma yapan emekli öğretmen Hacı İsmet YILDIRIM öğretmenlik yaptığı yıllara ait duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ın ailesine yapılan ziyaretine yönelik video gösterimi yapıldı. Akabinde şehit öğretmenlerin anısına Erzincan Milli Egemenlik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından müzik dinletisi, “Öğretmenlik Kutsaldır” adlı tiyatro gösterimi ve “Kaşık Ekibi” gösterisi sunuldu. Ödül töreni kapsamında ise ortaokul ve lise öğrencilerinin katılmış olduğu “Öğretmen” konulu şiir yazma yarışması, okullar arasında yapılan futbol turnuvaları ve “Canıma Dokunana Teşekkür Mektubu” konulu kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Son olarak ise yıl içerisinde emekliye ayrılan öğretmen ve personellere hizmet şeref belgeleri verilirken, adaylığı kaldırılan öğretmenlerin ise yemin töreni gerçekleştirildi.

26-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-2018

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.