ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri Yapıldı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri Yapıldı

Bu yıl Bakanlığımız yeni atanan öğretmenlere üç aylık bir stajyerlik uygulaması başlattı. Bu uygulamada yeni atanan öğretmenlere danışmanlık yapacak olan öğretmenlere ve bu öğretmenlerin okul müdürlerine Belediye Konferans Salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Daire Başkanı Toper AKBABA, İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, Okul Müdürleri ve Öğretmenler katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, şunları söyledi

Kıymetli Öğretmenlerim,

            Bu yıl Bakanlığımız yeni atanan öğretmenlere üç aylık bir stajyerlik uygulaması başlattı. İlimizde tecrübeli öğretmenlerimizin danışmanlığında bu faaliyeti sürdüreceğiz.

Öğretmenlik, mesleklerin en eskisi ve en kutsalıdır. Diğer mesleklerin üreticisi ve geliştiricisidir. Sağlıklı, huzurlu, başarılı bireyler yetiştirmek istiyorsak öğretmenlerimizi en iyi şekilde yetiştirmeli ve karşılığında en iyi verimi almalıyız. Kültür ve medeniyet tarihi bütün büyük insanların büyük öğretmenlerin öğrencileri olduğunu söyler. Bu Doğu kültüründe de Batı kültüründe de böyledir. Eflatun’u yetiştiren Sokrat, İmamı Azam’ı yetiştiren Hammad’dır. Mevlana Hazretleri ‘’Annem babam beni gökten yere indirdi, fakat hocam beni tekrar oraya yükseltti’’ diyerek hocasını yüceltir. Gençlerimizi milli ve manevi değerlere bağlı yetiştirmek istiyorsak öğretmenlerimizi ‘’milli’’ değerleri özümsemiş sizin gibi kıymetli öğretmenlerimizi örnek alarak mesleğe hazırlamalıyız.

Öğretmenlik, okulda, sınıfta öğrenilir. Yıllar geçtikçe de tecrübe kazanılır. Diğer bir ifadeyle sahada öğrencilerle hemhal olarak bu meslekte mesafe kat edilir. Sizler bu sahanın kaptanlarısınız. Yeni atanan öğretmenlere öğretmenliğin ders anlatmaktan öte bir cana dokunmanın, öğrencilere yol gösterip şahsiyet kazanmalarında en önemli unsur olduklarının bilincini aşılamamız gerekir.

Eskilerin deyimiyle ‘’Adam adamın gölgesinde yetişir.’’ Çiçeği burnunda öğretmenlerimizi sizin gibi tecrübeli hocalarımızın yanında bir nevi hizmet içi eğitime alacağız. Bu nedenle sorumluluğunuz çok büyük. Bizler sorun üreten değil sorun çözen, ufuk açan konumdayız. Yeni öğretmenlerimizin özellikle eğitim-öğretimin sadece bilgi aktarımıyla yapılamayacağını öğretmeliyiz. Öğrencisini tanımayan, sağlıklı diyalog kuramayan yeniliği kapalı olan birinin iyi bir öğretmen olamayacağını bilmeleri gerekir. Her şeyden önce öğretmenliğin meziyet, ciddiyet ve şahsiyet gerektiren bir meslek olduğunu bilmeleri gerekir.’’ Böyle gelmiş böyle gider, bu gençleri ben mi kurtaracağım. Ne yapsam da bunlardan bu çocuklardan bir şey olmaz’’ yanılgısına düşmemeleri için onlara destek olmalıyız. Tüm derdimizin, meşguliyetimizin öğrenci ve eğitim üzerine olduğuna bire bir şahit olmalılar. İyi bir örnek, yol gösterici, rehber olursak bu öğretmenlerimizin yetiştireceği nesillerde bizim de katkımız olacaktır. Eğitimin aşkla şevkle yapılacağını bilmeliler. Unutmayalım ki bir işin kıymetini onu ifa edenin kalitesi belirler.

Günümüzde herkes her yerde bilgiye ulaşabilir. Önemli olan gençlerimize muhakeme gücünü kullanmalarını öğretmek, bilgiye ulaşma yollarını göstermektir. Bu açıdan sizlerin iyi birer rehber olacağınızı düşünüyorum. Yeni öğretmenlerimiz için staj yapacakları okulların da bir ‘’salık ocağı’’ olacağına inanıyorum. Bakanlığımız sizler aracılığıyla yeni öğretmenlerimize, ülkemizin onlara değer verdiği onların mükemmel olmalarını istediği mesajını veriyor. Sizlerin öncülüğünde yeni öğretmenlerimizle gelişim iklimi oluşturabiliriz. Biraz iddialı bir söz olsa da bizler atanan değil adanmış öğretmen istiyoruz.

Gençlerimizin kurtuluşunu, gelişimini neslimizin devamını kendine dava edinmiş bir eğitim kadrosunu hep beraber oluşturacağız. Yapacağımız faaliyetleri bu anlayışla sürdüreceğiz. Her işin bir külfeti vardır. Eğitimin külfetinden kaçınan cehaletin zilletine mahkum olur. Sizlerle bu meşakkatli süreci başarıyla tamamlayacağımıza inanıyorum. Sizlere başarılar diliyorum dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Daire Başkanı Toper AKBABA, konuşmasında, Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın sizlere selamını getirdim diyerek, tanıtımını yaptığımız danışman öğretmen uygulamasının yeni bir uygulama olduğunu, danışman öğretmenlerin köprü vazifesi gördüğünü ifade etti.

 22-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-2016

 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.