ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aile Eğitimleri Devam Ediyor

    Odak 21. Yüzyıl Erzincan Aile Eğitimi Projesi  kapsamında  Şehit Kenan Ardıç İlkokulu Rehber Öğretmeni Asiye Şeyda ÇİÇEK tarafından hazırlanan  eğitim çalışması yapıldı.
Aile Eğitimleri Devam Ediyor

       Odak 21. Yüzyıl Erzincan Aile Eğitimi Projesi  kapsamında  Şehit Kenan Ardıç İlkokulu Rehber Öğretmeni Asiye Şeyda ÇİÇEK tarafından hazırlanan  eğitim çalışması yapıldı. Eğitime görüşme yapılıp grup oluşturulan  10  veli de  katıldı.Asiye Şeyda ÇİÇEK burada yaptığı konuşmada ailenin çocuk eğitiminde hayati bir öneme sahip olduğunu, velinin çocuğun eğitiminde öğretmenin yanında olmasının, veli-öğretmen işbirliğinin çocuğun eğitimine müspet yansımalarının olacağının özellikle altını çizdi. Yine ailede yanlış bilinen doğruların  bu eğitimle düzeltileceğini; bu proje ile de çocuğun en yakın çevresi olan anne-baba yoluyla, çocuğun çok yönlü gelişimini desteklemek, toplumsal gelişme ve kalkınmaya hız kazandırmak ve çocuğun eğitiminde en önemli olan unsur olan aileyi bilgilendirmek, bilinçlendirmek böylece ilin eğitiminde katma değer oluşturmanın hedeflendiğini ifade etti. Aile eğitimi ile anne-baba eğitime aktif olarak katılır. Eğitimde okul-ev paralelliği sağlanır. Anne-babalar kendilerini daha yeterli hissederler ve çocuklarına daha olumlu yaklaşırlar.

 Programda grup çalışmalarına yer verilerek ailelerin birbirleriyle etkileşime girmelerine, deneyimlerini ve anlatılan konularla ilgili bilgilerini birbirleriyle paylaşmalarına, karşılaştıkları problemler karşısında yalnız olmadıklarını görmelerine fırsat verilir. Anne-babalar çocuklarına gerekli becerileri nasıl öğreteceklerini öğrenirler. Öğretmen, öğrencinin eğitimine aileyi de dahil ederek ve aileyle iş birliği yaparak eğitim sürecinde başarıya daha hızlı ulaşır. Ailesinin de desteğiyle yapabildiği becerileri artan kaynaştırma öğrencisinin sınıfında ve bulunduğu diğer ortamlarda sosyal kabulü kolaylaşır.

 

 17-10-201917-10-201917-10-2019 

 

 

 

 

 

 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.