ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aileler Kitapla Buluşuyor, Okul Kütüphaneleri Canlanıyor Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Aileler Kitapla Buluşuyor, Okul Kütüphaneleri Canlanıyor Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığımızın "KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK" projesi kapsamında ilimizde de kütüphanesi olmayan 38 okulumuza kütüphane yapılmasıyla Erzincan ilimizde kütüphanesi olmayan okul kalmamıştır. Bu doğrultuda Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Hizmetleri ve AR-GE birimi olarak, "Kütüphanesiz Okul Kitapsız Kütüphane Kalmasın Projesi" ile aralık ayı içerisinde kütüphanesi olmayan ya da kütüphanesi olup yeterli kitapları olmayan okullarımıza kitap yardımında bulunmayı amaçlayan bu proje ile 3200 kitap bağışı toplanmıştır ve toplanmaya da devam edilmektedir. Projemizde "Okuduysan Kitabını Eski Yeni Fark Etmez Sen De Yap Bağışını" sloganı ile yola çıkılmış olup projemiz ilimizde öğrencilerin bağışları ile güzel bir ivme kazanmıştır. Böylece Milli Eğitim Bakanlığımızın "Kütüphane Hayattır" diyerek tüm okullarımıza kütüphaneler inşa ettikten sonra 2022 yılı sonunda 100 milyon kitabı çocuklarımızla buluşturmayı hedeflediği bu yolda bizler de Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kütüphanelerimizdeki kitap sayısını arttırmayı amaçlayarak bu sürece katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Ek olarak Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in "Kütüphaneleri etkin ve verimli kullanılması, okul kütüphanelerinin öğrenci, öğretmenlerin yanında velilerin de kullanımına açık olması" ile ilgili talimatları doğrultusunda Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Hizmetleri ve AR-GE birimi olarak "Aileler Kitapla Buluşuyor, Okul Kütüphaneleri Canlanıyor" projesini uygulamaya koyarak kütüphane ile ilgili yaptığımız projelere yeni bir soluk getirmiş bulunmaktayız.

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından İlimiz okul ve kurumların kütüphanelerini işler duruma getirebilmek ve fiziki şartları müsait olan kütüphanelerin okuma alanları oluşturularak velilere hizmet etmesini sağlamak, okul kütüphanelerinin ve okuma köşelerindeki güncel, eğitici kitapların velilere ve öğrencilere ulaşmasını sağlamak, velilerle beraber okullarda bilgiyi sevme, öğrenme ve dinlenme etkinliklerine imkân veren bir sosyal etkinlik alanı oluşturulacak ve öğrenciler için cazibe merkezi olmasını sağlamak, öğrencilere ve velilere okuma kültürü kazandırılarak bunu yaşam tarzı, yetenek ve ilgilerin bir parçası haline getirmek amacıyla yürütülecek olan "Aileler Kitapla Buluşuyor, Okul Kütüphaneleri Canlanıyor Projesi'nin tanıtımı Ziya Gökalp İlkokulunda yapıldı.

Proje tanıtımına Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Strateji Geliştirme Hizmetleri ve Ar- Ge Birimi Şube Müdürü Hüseyin Erol, Temel Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Abdulvahap Terece, Okul idaresi, veliler ve Ar-Ge Birimi Proje Koordinatörü Kübra Tuğçe Bingöl katıldı.

Proje açılış konuşmasında Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz Gün "Bu proje ile okulumuzun kütüphanelerini işler duruma getirebilmek ve fiziki şartları müsait olan kütüphanelerin okuma alanları oluşturularak velilere hizmet etmesini sağlamak; okul kütüphanesinin ve okuma köşelerindeki güncel, eğitici kitapların velilere ve öğrencilere ulaşmasını sağlamak ve velilerle beraber okullarda bilgiyi sevme, öğrenme ve dinlenme etkinliklerine imkân veren bir sosyal etkinlik alanı oluşturulacak ve öğrenciler için cazibe merkezi olmasını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı. Ayrıca velilerin bir araya geldiği bu buluşmaların ilk 5 dakikasında okul rehber öğretmenlerinin öğrenci velilerine rehberlik uygulamaları, sınıf öğretmenlerinin kitap okuma ile ilgili yapılacak etkinlikler ile ilgili bilgilendirme bunlara ek olarak aile içi iletişim vb. konular ile ilgili bilgilendirmeler yapılmasının planlandığına " değindi. Daha sonra okulumuz velilerine konu hakkında bilgilendirme yapılarak açılış sonlandırılmıştır.

29-03-202229-03-202229-03-202229-03-2022

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.