ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKAN ÖZER, HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI ETKİNLİKLERİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

  Hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla bu yıl ikinci kez kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla düzenlenen açılış töreniyle başladı.
BAKAN ÖZER, HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI ETKİNLİKLERİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Hayat Boyu Öğrenme Haftası açılış töreni, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla Ankara'da Türk Tarih Müzesi ve Parkı'nda yapıldı.

 

Konuşmasına Hayat Boyu Öğrenme Haftası'nı kutlayarak başlayan Bakan Özer, ülkelerin en değerli sermayesi olan beşeri sermayeyi daha nitelikli hale getirebilmek için en önemli unsurun eğitim olduğunu ifade etti. Bakan Özer, Millî Eğitim Bakanlığı olarak sadece eğitim çağındaki nüfusun değil aynı zamanda eğitim çağı dışındaki tüm vatandaşların eğitime erişimini artırdıklarını belirtti. 

 

Özer, talep ettiği eğitim, kurs ve etkinlikleri düzenleyerek tüm vatandaşları hayat boyu öğreniciler olma yönünde teşvik ettiklerini dile getirdi. Son 19 yılda eğitim alanında önemli gelişmeler sağlandığını belirten Özer, bir taraftan okul öncesinden yükseköğretime kadar okullaşma oranlarının artırıldığını, bir yandan da eğitimin önündeki katsayı, kılık kıyafet gibi engellerin kaldırıldığını söyledi.

 

Ankara, İstanbul ve İzmir'de engelli bireylere hizmet verecek Halk Eğitimi Merkezleri kurulacak

Engelli bireylerin de eğitime erişiminin önündeki engellerin kaldırıldığını belirten Özer, kaynaştırma bütünleştirme yoluyla, özel eğitim uygulama okullarıyla, meslek okullarıyla, eğer süren hastalığı varsa, evinde, hastanedeyse, bulunduğu yerde, her yerde Millî Eğitim Bakanlığı'nın tüm imkânlarıyla vatandaşlarının yanında olduğunu ifade eden Bakan Özer, 453 bin engelli bireyin bu imkânlardan faydalandığını söyledi. Engelli bireylere yönelik önemli bir gelişmeyi de açılış programı vesilesiyle paylaşan Bakan Özer "Uzun zamandan beri istediğimiz bir şey vardı. 18 yaş üzeri engelli vatandaşlarımızın devam edebilecekleri bir eğitim mekanizması yoktu. İnşallah 2 hafta içerisinde Ankara, İstanbul ve İzmir'de ilkini açmak üzere sadece engelli vatandaşlarımızın hizmetinde olan Halk Eğitimi Merkezlerimizi kuracağız." dedi.

 

Tüm bunlarla birlikte eğitim çağ nüfusu dışındaki vatandaşların da Türkiye'nin her noktasına ulaşmış olan Halk Eğitimi Merkezleri ile istemiş oldukları eğitimleri alabildiğini belirten Özer, "Şu anda tüm Türkiye'de 998 tane halk eğitimi merkezimiz vatandaşımızın taleplerini alarak yerinde, beklemeden ayaklarına giderek hangi kursları istiyorlarsa o kursları halk eğitim merkezleri üzerinden vatandaşlarımıza sunma gayreti içerisindeler." dedi. 

 

Halk Eğitimi Merkezlerinin 1000 taneye ulaştırılması gerektiğini belirten Özer, şunları söyledi: 

 

"Halk eğitimi merkezleri üzerinden vatandaşlarımıza sunulan kurslardan yararlanan kursiyer sayısı yaklaşık 5 milyondu. 2022 yılında hedefimizi her ay 1 milyon vatandaşa ulaşmak olarak koyduk. Çünkü biliyoruz ki bu aslında sadece vatandaşlarımızın kendilerini konforlu bir yaşam elde etmeleri anlamında desteklemiyor. Aynı zamanda istihdamı, kadın istihdamını da olumlu şekilde destekliyor ve diğer taraftan ebeveynlerin eğitim seviyelerini arttırdığımız zaman biz biliyoruz ki okullardaki çocuklarımızın akademik başarıları da dolaylı olarak artıyor. Yani çok boyutlu pozitif faydası olan merkezlerimizi çok daha kapsamlı bir şekilde vatandaşımızın hizmetine sunmak istedik. Ve 2021 yılında yaklaşık 5 milyon vatandaşımıza kurs hizmeti sunarken 2022 yılı tamamlanmadan 5 milyon 225 bin vatandaşımızı bu hizmetlerden yararlandırdık. Ve en güzel tarafı da bu kurslardan yararlananlar, kursiyerlerin yüzde 70 kadınlarımız. İnşallah yılın sonuna kadar bizim hedefimiz 10 milyon ama ben inanıyorum ki Sayın Genel Müdürümüz, Bakan Yardımcımız bunu 12 milyona çok rahat bir şekilde eriştirecekler. Vatandaşlarımızın her daim hizmetinde olacağız."

 

Bakan Özer'den 5 yeni olgunlaşma enstitüsü müjdesi

Türkiye'nin 24 noktasında olgunlaşma enstitüleriyle geçmişten günümüze tarihi dokuyu, kültürü taşımak ve inovatif yaklaşımlarla güncelin içerisine dâhil etmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Özer, "Olgunlaşma enstitülerimizde Osmanlı'dan, Selçuklu'dan gelen geleneksel üretim, sanat, kültürle ilgili müktesebatı günümüze taşımada çok büyük işler görüyor. Özellikle olgunlaşma enstitüleriyle ilgili projeleri Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar 24 tane olan olgunlaşma enstitüsünü de genel müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalar neticesinde 29'a çıkarıyoruz. Bugün itibarıyla Edirne, Balıkesir, Kastamonu, Zonguldak ve Siirt illerimize de birer tane olgunlaşma enstitüsü kuruyoruz." dedi.

 

Hayat Boyu Öğrenme Haftası 

2022 yılının ilk 5 ayında hayat boyu öğrenme kurumlarında ücretsiz açılan 73 alandaki 241 bin 355 kursa, 5 milyon 224 bin 297 kursiyer katılım sağladı. Bireysel ve toplumsal gelişimle istihdamı ön plana alarak örgün eğitim dışında kalan öğrenme etkinliklerine katılım kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için haziran ayının ilk haftası, "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" olarak kutlanıyor. Bu yıl ikincisi 01-07 Haziran tarihlerinde kutlanacak Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında, Türkiye genelinde pek çok etkinlik gerçekleştirilecek.

 

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.