ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beş Erasmus+ Projemiz Kabul Edildi

Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği(KA102) faaliyeti 2019 yılı teklif çağrısı dönemi kapsamında 3 okulumuzun Erasmus+ projesi kabul edilmiştir. 2 okulumuzun projesi ise yedek olarak kabul görmüştür.
Beş Erasmus+ Projemiz Kabul Edildi

Erasmus+ programı kapsamında ; Erzincan Mesleki Eğitim Merkezinin ''Motorlu araçlarda elektromekanik sistemlerin arıza teşhisi ve onarımı stajı''; Gül-Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ''Avrupa Staj Yolculuğu '' ve Sümer Özel Eğitim Meslek Okulunun ''Misafirimiz Olmak İster Misin?'' adlı projeleri kabul edilmiştir. Yedek listede projeler ise Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ''Yaşlılarımıza Bakalım, Onları Hayattan Koparmayalım'' ile  Çayırlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin '' Hasta ve Yaşlı Bakımında Malnütrisyonun Tedavi ve Bakımının AB Standartlarında Yapılması'' dır.

Sümer Özel Eğitim Okulunun projesi 12 öğrenci ve 6 öğretmen ile Birleşik Krallıkta 14 günlük 40.286,00 Avro Hibe ile planlanmıştır.Projede Sümer Özel Eğitim Meslek Okulunda eğitim görmekte olan hafif düzeyli zihinsel engellilerin AB ülkelerinde konaklama hizmetleri alanında uygulama stajı yapmaları sayesinde, becerilerinin artırılması, kendilerine olan güvenlerinin artması, artan becerileri sayesinde bir iş sahibi olmaları ve toplumsal yaşama aktif katılmalarına destek olmak amaçlanmıştır.

Gül-Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi proje kapsamında 61.614,00 Avro bütçe ile hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı alanında 9 öğrenci ve 2 öğretmenle Portekiz  Jovens Empresarios Agricolas Numes Garcia LDA' da ''Hijyen ve Sanitasyon ile Mastitis Hastalığı Tespit ve Önleme"; laboratuvar hizmetleri alanında 9 öğrenci 2 öğretmenle Çekya Masarykova Stredni Skola Chemıcka'da ''Pestisit ve Gübre Analizleri'' ; tarım alanında 9 öğrenci ve 2 öğretmen İtalya Azienda Agricola Francesco Corigliano 'da ''Bağ Hastalıkları ile mücadele ve Önleme'' ile ilgili çalışmalar yürütecektir.

Erzincan Mesleki Eğitim Merkezinin projesi 6 öğrenci ve 2 öğretmen ile 55.244,00 bütçe ile hazırlanmıştır. Bu proje ile araçlarda kullanılan gösterge panelini kontrol ederek elemanlarını değiştirebilme, konfor ve güvenlik sistemlerinin bakım onarımlarını yapabilme, araçlarda kullanılan motor işletim ve araç yönetim sistemlerinin bakım onarımını yapabilme, araç tamir kataloglarını referans alarak araçlarda bulunan dizel yakıt sisteminin arıza teşhis, test ve kontrollerini yapabilme ve bu alanda güncel teknolojileri kullanabilmeleri, kullanılan yöntem ve teknikleri öğrenmeleri ve en önemlisi edinecekleri bilgi ve deneyimler ile gelecekte iş hayatlarında yeni bir trend geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Katılımcılar, Dudley Kolejinin otomotiv alanı atölyelerinde ve Dudley Vauxhuall'da araç tamir kataloglarını referans alarak araçlarda bulunan dizel yakıt sisteminin arıza teşhis, test ve kontrollerini yapabilecektir.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN de Erasmus+ programı ile öğrencilerin yabancı bir ülkeyi görme ve deneyim kazanma, yeni insanlarla tanışma fırsatı kazandıklarını ifade ederek bunun öğrencilerin ufkunu geliştirdiğini belirtti. Ayrıca yabancı dillerini geliştirdiğini; kariyer planı yapmak için önemli olduğunu ifade etti. Gidilen ülkenin ekonomisini, iş hayatını öğreneceklerini; bunun da küresel anlamda çalışabilecek şirketleri tanımak için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Farkındalığın artacağını, kişilerle ve kurumlarla iletişim yeteneğinin ve sorunları çözme becerisini artıracağını; yine Erasmus+ programına katılan öğretmenlerin de mesleki deneyimlerini geliştireceğini ifade etti.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.