ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Şehitleri Anıldı

Çanakkale Şehitleri Anıldı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 102. Yıl dönümü anma programları Erzincan’da düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan programda duygusal anlar yaşandı.

            Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen anma programına Vali Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, AK Parti Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Av. Serkan Bayram, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım, sivil ve askeri erkanın yanı sıra gaziler, şehit yakınları ve öğrenciler katıldı.

            Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi Müdürü Sadi Alkan Günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Çanakkale ruhunun günümüzde halen devam ettiğini ve bunun en son örneğinin 15 Temmuz’da yaşandığını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, o tarihlerde vatan uğruna canlarını seve seve veren atalarımızın yerlerine yeni yetişen Türk gençlerinin doldurduğunu 15 Temmuz’da tankların altında kalarak vatan uğruna şehit düştüklerini hatırlatarak, “bizlerde bu vatan uğuruna şehit olmaya hazırız.” dedi.

Anma programında konuşan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, “Bundan yüz yıl önce ecdadımızın yedi düvele karşı kazandığı Çanakkale Savaşı, bir milletin yeniden dirilişinin destanıdır. Milletimiz bu zaferle söz konusu vatan olduğunda her şeyini ortaya koyacağını tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

Programda konuşan Vali Ali Arslantaş, “Çanakkale Savaşı, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının temel taşlarından biri olmuş ve Türk Milletinin azmi ve kararlılığı sayesinde zaferle sonuçlanmıştır. Çanakkale Savaşı, Türk Milleti’nin kutsal saydığı vatan toprağını savunmada benzersiz bir mücadele örneği olmuş ve 20. yüzyıla damgasını vuran bir lideri ortaya çıkarmıştır. Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer, milletimizin, iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesidir. Bağımsızlık uğruna kefensiz olarak toprağa verilen şehitlerimiz eşsiz bir destan yazarak, Türk Milleti’nin esaret altına alınamayacağını bütün dünyaya haykırmışlardır. Şehitlerimiz, âdete bu vatanı bize bağlayan köklerimiz gibidirler. Her biri bu Vatan topraklarını düşmana çiğnetmemek uğruna, vatanın her karış toprağını aziz kanlarıyla sulamış ve mertebelerin en büyüğü olan şehitlik mertebesine kavuşmuşlardır. Hepimiz ecdadımızın ortaya koymuş olduğu bu mücadele ruhundan, bu fedakârlıktan çok büyük dersler çıkarmalıyız. Milletimiz geçmişte hiçbir millete boyun eğmemiş, hiçbir zaman da eğmeyecektir. Bizler tarihimizden aldığımız bu güçle, şehitlerimizin bırakmış oldukları kutsal vatan topraklarına sahip çıkmalı ve sonsuza dek yaşatma uğruna gerekirse Çanakkale’deki, Conkbayırı’ndaki, Anafartalar’daki gibi canımızı seve seve verebilmeliyiz.” dedi. 

Konuşmasında 15 Temmuz günü yaşananlara değinen Vali Ali Arslantaş, “15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında yaşananların, bir asır önce Çanakkale’yi yedi düvele mezar eden mücadeleci ruhun ne kadar taze, ne kadar diri olduğunu hepimize gösterdiğine inanıyorum. Tıpkı 102 yıl önce Çanakkale’de olduğu gibi, 15 Temmuz gecesi de en modern silahlar, milletimizin azim, inanç ve kararlılığı karşısında çaresiz kalmıştır. En zayıf anında bile ´Çanakkale geçilmez´ dedirten bir inancın mirasçısı olan bu millet, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, 15 Temmuz´da vatanını koruma, demokrasiye ve bağımsızlığına sahip çıkma konusundaki kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Önümüzdeki süreçte de birlik ve dayanışma içinde, aynı kararlılıkla, ülkemize, istiklal ve istikbalimize sahip çıkacağımıza inancım tamdır. Bir yandan Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için mücadele verirken, diğer yandan bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya, yüceltmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

            Konuşmaların ardından Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Taze Fidanlar’ oratoryo ve tiyatro gösterisi izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

 

20-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-2017

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.