ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Ortaokulu FCL Sınıfı İle Avrupa FCL Ağına Dahil Edildi

Cumhuriyet Ortaokulu FCL Sınıfı İle Avrupa FCL Ağına Dahil Edildi

Müdürlüğümüz FCL Elçiliği tarafından ilimizdeki okullarda yürütülen çalışmalar sonucu Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulu, Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu ve Cumhuriyet Ortaokulunda Geleceğin Sınıf Laboratuvarları (Future Classroom Lab) oluşturulmuş ve Brüksel FCL Ekibine akreditasyon için başvuruda bulunulmuştur. Çalışmalar sonucu Cumhuriyet Ortaokulu Avrupa çapında oluşturulmuş olan FCL ağına dahil olmuştur.

FCL Projesi 2012 yılında Brüksel merkezli olarak başlatılmış olup Avrupa Okul Ağı tarafından yürütülmektedir. Avrupa'dan 30 milli eğitim bakanlığı projeye ortak olarak çalışmalar yürütmektedir. Ülkemiz FCL çalışmalarına 2017 yılında başlamıştır ve çalışmalar Avrupa Okul Ağı koordinasyonunda Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bakanlığımız 17 ilimize Elçilik vermiş ve illerde FCL çalışmalarının yaygınlaşmasını hızlandırmıştır. Müdürlüğümüz de elçilik görevini üstlenen iller arasında yer almaktadır. Erzincan FCL Elçiliği tarafından yapılan yaygınlaştırma çalışmaları sonucu ilimizde bulunan Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulu, Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu ve Cumhuriyet Ortaokullarının girişimleri ile FCL sınıfları oluşturulmuştur. Okullarımızda Future Classroom Lab sınıfları öğrenmeye ve öğretmeye 21. Yüzyıl becerilerini dahil ederek eğitimde değişen stilleri desteklemek ve geleneksel dersliklerin ve diğer öğrenme alanlarının yeniden düzenlenmesini sağlamak için oluşturulmuştur. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin okullara entegre edildiği bir "Yaşayan Laboratuvar" olarak tasarlanmıştır. Ayrıca fiziksel alanların, kaynakların, öğrenci ve öğretmenlerin değişen rollerinin ve farklı öğrenme stillerinin gelişimini desteklemektedir. Future Classroom Lab 6 farklı öğrenme alanından oluşmaktadır, bunlar Üretim, Etkileşim, Sunum, Araştırma, İş Birliği ve Geliştirme alanlarıdır. Her bir alan öğrenme ve öğretmede özel öneme sahip olan alanları vurgulamaktadır.

Girişimleri ve çalışmaları sonucu Cumhuriyet Ortaokulu FCL sınıfı ile Avrupa FCL ağına dahil edilmiştir. Türkiye'den toplam 12 okul ağa dahil olmak için akreditasyon başvurusunda bulunmuştur. İlk değerlendirmelerde Türkiye'den 4 okulumuz FCL ağına dahil edilmiştir. Cumhuriyet Ortaokulu bu 4 okuldan biri olmanın başarısını kazanırken Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulu ve Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokullarının da başvurularının değerlendirme sonuçlarının olumlu olması beklenmektedir.

04-07-2019

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.