ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Ortaokulu’na FCL Sınıfı

Cumhuriyet Ortaokulu’na FCL Sınıfı

Cumhuriyet Ortaokulunda 7. Sınıf öğrencileri tarafından okulda yapımı devam eden FUTURE CLASSROOM LAB (FCL) Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı yararına bir kermes düzenledi. Kermesin açılışına katılan Vali Yardımcısı İhsan AYRANCI ve İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN kermesi gezdikten sonra yapımı devam eden FCL sınıfındaki çalışmaları yerinde incelediler. Vali Yardımcımız ve İl Millî Eğitim Müdürümüz kermesin hazırlanmasında ve FCL sınıfının yapımında emeği geçen, maddi ve manevi katkıda bulunan herkese teşekkür ettiler.

Vali Yardımcısı İhsan AYRANCI ve İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN ziyaret sırasında ayrıca altıncı sınıfların dersine de girerek öğrencilerle bir araya geldiler.

FCL NEDİR?

Future Classroom Lab (FCL) projesinde, Brüksel’deki Avrupa Okul Ağı tarafından desteklenen çalışmaları temel alan pek çok gelişme gerçekleştirilmektedir. Future Classroom Lab öğrenmeye ve öğretmeye 21. Yüzyıl becerilerini dahil ederek eğitimde değişen stilleri desteklemek ve geleneksel dersliklerin ve diğer öğrenme alanlarının yeniden düzenlenmesini sağlamak için oluşturulmuştur. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin okullara entegre edildiği bir “Yaşayan Laboratuvar” olarak tasarlanmıştır. Ayrıca fiziksel alanların, kaynakların, öğrenci ve öğretmenlerin değişen rollerinin ve farklı öğrenme stillerinin gelişimini desteklemektedir. Future Classroom Lab 6 farklı öğrenme alanından oluşmaktadır, bunlar Üretim, Etkileşim, Sunum, Araştırma, İş Birliği ve Geliştirme alanlarıdır. Her bir alan öğrenme ve öğretmede özel öneme sahip olan alanları vurgulamaktadır. Avrupa Okul Ağı tarafından Brüksel’de kurulan orijinal FCL mekanı birçok ülkeye ilham kaynağı olmuştur. Diğer ülkelerde kurulan Geleceğin Sınıfları veya mekanları orijinal alanın sahip olduğu donanımların hepsine sahip olmak zorunda değildir. Aslında tüm öğrenme laboratuvarları kurucularına, adapte edilen yerel bağlama ve yerel ihtiyaçlara göre sunulan teknolojiler ile oluşturulmaktadır. Ancak FCL’nin temel fikri olan Geleceğin Sınıflarında öğrenme alanları, pedagoji ve teknoloji entegrasyonu 3 ana bileşen olarak kurulan pek çok FCL’de mevcuttur.

06-04-201906-04-201906-04-201906-04-201906-04-2019

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.