ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Değerlerimle Değerliyim

Müdürlüğümüz ARGE Birimi koordinesinde “Değerlerimle Değerliyim”  eTwinning programı kapsamında Akyazı Şehit Er Mesut Koyun İlk ve Ortaokulu “Sevgi İnsanı Olmak” konulu program icra edildi.
Değerlerimle Değerliyim

Hızlı ve baş döndürücü şekilde değişim içinde olan değerler, bunlarla baş etmek zorunda kalan ve değer karmaşası yaşayan çocuklarımız için değer aktarımı günümüzde çok daha önemli bir hâle gelmiştir. Sağlam bir değerler eğitimi sistemine sahip olan insanlar, onları kimsenin denetlemediği bir ortamda bile,  doğru olanı yaparlar. İyiyi ve kötüyü, güzeli ve çirkini, doğruyu ve yanlışı, kendi başlarına bulurlar. Karar verirken kimsenin onayına ihtiyaç duymazlar. Ortak değerler oluşturamayan bir toplumun bütünleşme değil, tersine toplumsal çözülme yaşaması kaçınılmaz bir gerçektir. Çocuklarımızın zihinlerini bilgiyle doldurarak öğretim yaparken gönüllerini de sevgiyle donatıp onların ahlâklı birer fert olarak yetişmeleri için okullarımızda 2010 yılından beri Değerler Eğitimi çalışmaları yapılmaktadır.

Akyazı Şehit Er Mesut Koyun İlk ve Ortaokulu sevgi değerinin tüm değer ve tutumların temeli olduğu bilinci ile öğrencilerimize sevginin, sevmenin, sevilmenin, saygıya dair tutumların ne olduğunu ve nasıl olması gerektiği, hem görsel hem de davranışsal olarak eğitsel çalışmalarla kazandırılmaya çalışılmıştır. Bizleri yücelten en büyük değerlerimizden biri şüphesiz sevgidir.

Akyazı Şehir Er Mesut Koyun ilk ve Orta Okulu öğretmenleri ve idarecileri ile birlikte geleceğimize sahip çıkmak adına Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına bağlı Çocuk Evleri Sitesinde Koruma ve Bakım altında bulunan çocuklarımız için Aralık ayından bu yana “SEVGİDE FARKINDALIK” ismiyle eğitim ve öğretim çalışmaları düzenledi.

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz demiş ünlü bir yazar. Hayatlarında bir hayvanı kabul etmeden yaşayanların eksik yaşadıklarına inanarak, gerçek eğitimin her canı sevmekten geçeceğinin bilinciyle öğrencilerle birlikte süt ve mamaları alarak hayvan barınağını ziyaret ettiler.

Akyazı’da yaşayan Afganlı ailemiz için okul öğretmenlerinden Murat ÇETİN’in öncülüğünde öğrencilerin biriktirdikleri harçlıklarla, öğretmenlerin ve velilerin desteği ile bir yardım kampanyası düzenleyerek ve onları evlerinde ziyaret ettiler.

Programda bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN “Bana sevgiyi soruyorsunuz, zor bir soru soruyorsunuz. Dünya yaratıldı yaratılalı kadın erkek herkesin sormuş olduğu bir soru ama kiminin bazen cevabını bulduğunu sandığı, bazen cevabının bulunamadığı, görülmeyen ama hissedilen, elle tutulmayan ancak yüreğin ta derinliklerinde var olan bir olgudur. Sevgi biri acı çekiyorsa onun acısıyla inlemektir yani bir olmaktır. Sevgi biri ağlıyorsa gözyaşını gözyaşına katmaktır. Bütün olmaktır, kalpleri birleştirmektir. Sevgi paylaşmaktır. Gerektiğinde her şeyden vazgeçmektir, iyiliktir, dostluktur.” Diyerek yapılan çalışmalar için teşekkür etti. Sevgi ancak bu kadar güzel anlatılabilir dedi ve Akyazı Şehit Er Mesut Koyun İlk ve Ortaokulu öğretmenlerine teşekkür etti.

Program, müzik dinletisi ve resim sergisi ile sona erdi.

28-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-2018 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.