ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Destekleme ve Yetiştirme Kursları

Erzincan Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerine yönelik yaz dönemi yetiştirme kursları başladı.
Destekleme ve Yetiştirme Kursları

Erzincan Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerine yönelik yaz dönemi yetiştirme kursları; İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Yakup YILDIZ, Şube Müdürü C.Armağan TARBA, Okul Aile Birliği yönetim kurulu üyeleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı kahvaltı programıyla 20.07.2015 Pazartesi günü başladı.

81 öğrencinin devam edeceği kurslarda 9 öğretmen görev almış olup 9 dersten YGS konularının 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı başına kadar %80 oranında bitirilmesi ve öğrencilerin 12. Sınıfın başında hazır bulunuşlukla gelmeleri hedeflenmektedir. İki ay sürecek kurslarda öğrencilerde yorgunluk ve bıkkınlık oluşturmamak amacıyla spor, müzik ve eğlenceli aktivitelerin yanı sıra gezi ve piknik gibi sosyal etkinliklere de yer verilmiştir. Haftada 4 gün altışar saat ders sistemiyle devam edecek kursların başarıyla sonlanması amacıyla her türlü kaynak ve doküman, öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN açılan kursla ilgili olarak açıklamasında; “Özellikle bizler Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak Erzincan’da eğitim ve öğretimin belli bir zaman ile sınırlandırılması yerine sürekli eğitim ve öğretim ile ilgili olarak okullarımızın ve öğrencilerimizin okullarımızda eğitim ve öğretim ile devam ettirmeleri ilgili olarak bu yıl bir adım attık. Çünkü 180 iş günü okullarımız açık ve 365 günün kalan günlerinde ki Erzincan’da Kamu Kurumu olarak en çok binası olan ve insan birimi olan kamu birimiyiz. Okullarımızın 180 iş günü açık olması diğer günleri kapalı olması gerçekten Kamu açısından ve bizler açısından sıkıntılı bir durumdur. Bundan dolayı okullarımızda eğitim ve öğretimin ve farklı etkinliklerin, kursların yazında devam etmesi vasıtasıyla Bakanlığımızın Okullar Hayat Olsun projesi yürürlükte.

İlimizde Anadolu Liseleri ve İmam Hatip Lisesi’nde 1300 öğrencimiz YGS sınavına girecek. İlimizde bir Fen Lisesi, bir Sosyal Bilimler Lisesi ve 7 Anadolu Lisesi olmak üzere 9 lisemizin 8’inde bu kurslarımızı açtık.

İşte burada bulunduğumuz Anadolu Lisemizde son sınıfa geçek 102 öğrencimizin içerisinden 81 öğrenci şu anda 9 öğretmen 9 derste 2 ay süre boyunca burada bir kamp havası içerisinde sadece ders değil, günün belli saatlerinde ders bunun dışında ise farklı etkinlikler, gezi, farklı tiyatro ve farklı müzik gibi farklı etkinlikler birlikte okulumuzda inşallah gelecek yıl YGS’ye girecek olan öğrencilerimizin eksikliklerini giderebilmeleri için açmış olduğumuz bir kurstur. Geçen hafta hemen bayramdan önce Ankara’daydım ve hiçbir ilde ilimizde açılan bu kurslara benzer açılan kurs yok. Bu kurslar gelecek yıl üniversite sınavına girecek olan öğrencilerimizin bir değil birçok adım önde olabilmesi için yapmış olduğumuz bir çalışmadır.

Biliyorsunuz Anayasa Mahkemesinin bir iptal kararı var. Özellikle Anayasamızın 153. maddesinde Anayasa Mahkemesinin kararlarının kesin olmakla birlikte gerekçeli kararı olmadan yayınlanması mümkün değildir. Anayasamızın ilgili maddesi göz önünde bulundurularak gerekçeli karar olmadan, sağdan, soldan farklı konuşmalar olması bizi üzüyor. Fakat bütün velilerimize şunu açık ve net bir şekilde söylüyoruz. Eğitim ve öğretimin verildiği yer okullardır. Bunlar özel ya da Kamuya ait olan okullardır. Bunun yanında, bunun paralelinde herhangi bir kurum eğitim ve öğretimin vermesi doğru değildir. Nasıl ki Sağlık Bakanlığını düşündüğümüzde, Sağlık Bakanlığının bir özel birde Kamuya ait hastanesi varsa ve bunun yanında, yöresinde bu işi yapan farklı bir kurum yok ise Millî Eğitimde de bu böyledir. Biz velilerimize özelikle şunu söylüyoruz. Hangi sınıfta olursa olsun biz öğrencilerimizi şu anda yaptığımız gibi yetiştirme ve destekleme kurslarıyla dershanelere göndermeden aynı şekilde biz programımızı yaptık. Bakanlığımız bununla ilgili bizlere materyal gönderecek. Bütün öğrencilerimizin ihtiyacı olan bilgileri okullarımızda biz hepsini vereceğiz. Tamamen eğitim ve öğretimin verildiği yer okullardır. Onun için biz bu kurslarımızı açtık ve açacağız. Eğitim ve öğretim süresi boyunca da okullarımız açılmadan önce yine toplantılarımızı yapacağız. Eğitim ve öğretimini devam ettiği sürecinde de destekleme ve yetiştirme kurslarını vermeye devam edeceğiz. 102 öğrencimizin 81 öğrencisi şu anda burada kurslarımızdadır. Bu gerçekten bizim arzu ettiğimiz dışarıda hedefe ulaşabilmemiz için gerçekten istediğimiz bir manzaradır. Eminim ki 2 ay sonra çocuklarımız kendilerinde farklılıkları görecekler. Eksik olan konularını gidermeleri açsından gelecek yıl bu kursu alanları almayanlardan bir adım önde olduklarını zaten göreceklerdir. Burada açılan kurs diğer 8 Anadolu Lisemizde de açıldı. Ama en fazla katılımı olan okullarımız bu okulumuz ve Anadolu İmam Hatip Lisemizdir. Diğer okullarımıza ve bu okulumuza teşekkür ediyorum” dedi.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.