ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Eğitimde Nitelik Çalıştayı” Yapıldı

“Eğitimde Nitelik Çalıştayı” Yapıldı

Geçtiğimiz dört yılı değerlendirip önümüzdeki yıllar için yeni bir yol haritası çıkarma gayretinde olan Müdürlüğümüz, bu kapsamdaki hazırlıklarını geçen hafta tamamladı ve gerçekleştirdiği çalıştayla önümüzdeki beş yılın planlamasını oluşturdu.

Erzincan Valiliği başta olmak üzere Erzincan Belediyesinden, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinden ve ilimizdeki Kamu Kurum ve Kuruluşlarından, Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilcilerin ve Müdürlüğümüze bağlı okullarımızdan birçok idareci ve öğretmenimizin yer aldığı Eğitimde Nitelik Çalıştayı 13-14 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.

13 Eylül 2018 Perşembe günü Müftülük Konferans Salonu’nda açılış programıyla başlayan çalıştayımıza  Valimiz Sayın  Ali ARSLANTAŞ ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Halit MUTLU ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Akın LEVENT de katıldılar.

Çalıştayın açılış konuşmalarını yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN şunları belirtti: “ Eğitimin Odak noktası Erzincan dedik, Odak 24 dedik, Odak 21’inci yüzyıl dedik ve eğitimde nitelik çalıştayı dedik. Niçin nitelik dedik. Çünkü nitelik bir şeyi başkasından ayırt eden özelliktir. Nitelik kalitedir, onun için eğitimde nitelik dedik. Niteliğin olabilmesi için özneye insanı almak lazım. Özellikle öznede niteliği yakalayabilmek için olmazsa olmaz eğitimdir. Eğitimin birçok tanımı olmakla birlikte, özellikle eğitimle ilgili Gazali, çocuğun içindeki saf cevheri korumaktır. O halde bir cevher varsa o cevhere sahip olmaktır. İmam-ı Azam ise insanın şahsiyetini yapan ve yıkan şeylerin bilinmesidir. O halde şahsiyetli insanlar yetiştirmek için nitelik aramak için şahsiyetli insanlar yetiştirmek lazım diyor.

Son noktayı herhalde Mevlana söylüyor insanda ki bütün eksikliklerin tamamlanmasıdır. İşte bunların hepsi ben inanıyorum ki özellikle insanın eli olacağından dolayı ve eğitimle olacağından dolayı, eğitimin olmazsa olmazı, öznesi öğretmen olduğundan dolayı bunların hepsi bizim elimizle olacaktır. Millî Eğitim Bakanımızın 2018-2019 eğitim öğretim seminer açılış konuşmasında söylemiş olduğu bir hususu söylemek istiyorum. Mevlana sema yapıp dönerken ben döneyim de akşam olsun gidip yatayım diye dönmedi, bir hedef, bir gaye, bir amaç, bir tek, bir doğru için döndü ve onun o öğretisi hayla dönmeye devam ediyor.  İşte bunların hepsi eğitimle oluyor. Ağaçları dikmeden meyveleri toplamaktan zevk alır bir duruma geldik. Bunu da terk etmek durumundayız” şeklinde konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN’ün ardından Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa SEVER ‘’Eğitimde Nitelik‘’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Öğrencilerimizin gelecekte ihtiyaç duyacakları becerileri edinmeleri; akademik, kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetlerle desteklenmeleri; eğitimde öğrenci-okul-aile işbirliğinin sağlanması; öğretmenlerimizin 21. yüzyıl becerilerini edinmeleri ayrıca kültürel ve mesleki açıdan gelişimlerinin desteklenmesi adına ilimizde yürütülen eğitim faaliyetlerinin niteliğinin artırılması adına aşağıda belirtilen başlıklar altında toplanan komisyonlar çalışmalarını sürdürdü.

 

1. Dil Eğitimi (Erken Çocukluk Dönemi Dil Eğitimi)

2. STEM

3. Kodlama/Robotik

4. değER (Şahsiyet ve Karakter Eğitimi)

5. Öğretmen Gelişim Atölyeleri

6. Eğitimde Aile (Öğrenci-Okul-Aile İşbirliği)

7. Okumaya değER

8. Özele Özel Eğitim

9. Geleceğe Destek (Akademik Başarı - DYKlar)

10. Sosyal Etkinlikler (Spor, Sanat, Geleneksel Çocuk Oyunları)

11. Projeler

“Komisyon Çalışmaları” Erzincan Sosyal Bilimler Lisesinde önceden belirlenmiş komisyon üyeleri ile iki gün boyunca devam etti. Çalıştayın sonunda komisyonlarının görüştükleri konu üzerine mevcut durum analizi, sorunlar, çözüm önerileri ve faaliyetleri içeren “Raporlar” oluşturuldu. Yürütücü komisyon üyeleri raporları birleştirerek “Çalıştay Sonuç Bildirgesi’ni oluşturdular.

18-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-2018

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.