ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erzincan Anadolu Lisesi’nde Z - Kütüphane Açılışı Yapıldı

Erzincan Anadolu Lisesi’nde Z - Kütüphane Açılışı Yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Erzincan Anadolu Lisesine yaptırılan Z-Kütüphanesinin açılışı 13.03.2018 Salı günü İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri Cevat BİNGÖL, Hasan GÜNEŞ, Abdullah ŞAHİN, okul Müdürleri ile davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşıyla başlayan törende okul Müdürü Talip ATALAY açılış konuşması yaptıktan sonra, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz GÜN, konuşmalarında “Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde yaygınlaştırmaya başladığı güncel kitaplar, farklı dizayn ve bilgisayar ile internet ağının olduğu Z kütüphaneleri okullara kazandırmak maksadıyla Erzincan’da 14. Z Kütüphanesi Erzincan Anadolu Lisesinde açıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ve Bazı okul müdürlerinin katıldığı açılışta açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün şu ifadelere yer verdi; “Milli Eğitim Bakanlığı artık kütüphanelerin konsepti değişti, eskiden kütüphaneler farklı şimdi daha farklı. Z kütüphaneler adı altında yani Zemin kata, ulaşılabilirliği, aynı zamanda görselliği farklı, ayrıca güncel kitaplar yer alıyor bilgisayar ve internet ağı olan kütüphaneler teşkil ettirmeye başladı. Erzincan’da bu şartların olduğu 14 tane Z kütüphanesi bulunuyor. İlk önce bilgi güçtür sözü ile yola çıkarak, güçlü olmak için birilerinin bize yol açıp göstermesi mi lazım, yoksa bizim o yolları bulamamız mı? lazım, bence bizim bu güce ulaşabilmemiz için bu yolları aramamız lazım. Bizler eğitimcimler olarak bunu bilmemiz gerekiyor. Kütüphaneler ilmin ve kültürün dağıtıldığı veya alındığı yerdir. Güçlü olabilmek için ilim sahibi olmak lazım, bununla birlikte kültür sahibi olmak lazım, kültür ülkelerin tarihleri boyunca elde ettikleri tüm kazanımlardır. Bu gerçekleri dünya kazanımları ile bir araya getirerek ancak kazanabiliriz. Okul müdürlerine

şunu söylüyorum sakın ha öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz zaman zaman kitap okuma saatlerinde soru çözebilir miyiz diye öğrencimizden istek geliyor. Kesinlikle soru çözmekten çok daha önemli ve faydalı şey kitap okumaktır. Bunu ihmal etmememiz lazım bizim çok kadim ve çok zengin kültür ve geçmişimiz var. Osmanlı döneminde en çok hediyeleşmekte kitap varmış. O dönemde çeyiz denince akla kitap geliyordu şimdi takı altın mücevher. Artık kitap okumamız gerekiyor hediyeleşmekte kitap verelim ve kitap okuma alışkanlığını çocuklarımıza verelim” dedi.

Konuşmalardan sonra Z-Kütüphanenin açılışı yapıldı. Açılıştan sonra Z-Kütüphanenin gezilmesi ve ikram bölümüyle program sona erdi.

Erzincan Anadolu Lisesi Z-Kütüphanesi ziyaretçiler tarafından büyük bir beğeni topladı.  

13-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-2018

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.