ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerine İngiltere'de Staj İmkanı Sağlıyor

  Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine İngiltere'de staj imkanı sağlıyor.  
Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerine İngiltere'de Staj İmkanı Sağlıyor

   Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığınca yürütülmekte olan Erasmus+ programı kapsamındaki üçüncü projesini kabul ettirmeyi başardı. 2012 yılından itibaren proje tabanlı başarılı çalışmaları ile öğrencilerine her alanda mesleki eğitim fırsatları sunan Okul, Şubat 2019 döneminde Erasmus+ programı kapsamında sunduğu "Motorlu Araçlarda Elektromekanik Sistemlerin Arıza Teşhisi ve Onarımı Stajı" konulu proje ile altı öğrencisine İngiltere'de staj imkanı sunacak. Üç ay süre ile İngiltere'deki Dudley Kolejinde teorik ve pratik eğitim alacak öğrenciler,proje sonunda Europass Belgesi alarak istihdam edilmeleri noktasında önemli bir avantaj sağlayacaklardır.

  Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Okul Müdürü Bahadır SAZLI " Ben öncelikle bu projenin hazırlanmasında emeği geçen Proje Yönetim Ekibimize teşekkür ediyorum. Yapmış oldukları bu özverili çalışma sonunda, öğrencilerimizin lehine önemli bir avantaj elde ettiler. Aynı zamanda bu proje ile Erasmus+ programı kapsamında Akreditasyon Belgesi için başvuru hakkını da kazanmış olacağız.

  Erasmus+ Mesleki Eğitim Hareketliliği Akreditasyon Belgesi, öğrenici ve personel için mesleki eğitim hareketliliği organize etmede başarısını ispatlamış kurum ve kuruluşları, Avrupa uluslararasılaşma stratejilerini daha fazla geliştirmek için teşvik etmek amacıyla tasarlandı.

  Avrupa uluslararasılaşması, yüksek kalitedeki hareketlilik faaliyetlerinin müfredata dahil edilmesi, gönderen kurumda uluslararası bir yaklaşımın geliştirilmesi (örneğin diğer ülkelerdeki kurumlarla ağ oluşturma), yabancı dil öğreniminin ilerletilmesi ve ulusal mesleki eğitim yaklaşımlarının ilerisine geçilmesi vasıtasıyla başka bir Erasmus+ Program ülkesinde öğrenim görmenin desteklenmesi anlamına gelmektedir. Uluslararasılaşma süreci bir yandan kaliteli öğrenme hareketliliğinin ödüllendirilmesini, teşvik edilmesini ve daha fazla geliştirilmesini sağlarken, diğer yandan da gönderen kurumların öğrenici ve personel hareketliliği organize etme kapasitelerini artırmaktadır.

 Bu belgeyi almaya hak kazandığımız takdirde 2021 Erasmus+ genel teklif çağrısı itibariyle Erasmus+ Ana Eylem 1 Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel hareketliliğine daha basit bir şekilde başvuru yapma imkânına sahip olacağız. Bu yönü bu projemizin başarılı bir şekilde uygulanması ve sonuçlandırılması önem taşımaktadır.

  Teknolojinin gelişimine paralel olarak otomotiv endüstrisinde daha fazla elektronik parça, cihaz, donanım kullanma eğilimi artış göstermektedir. Günümüzün araçlarında kullanılan elektronik sistemlerin ve fonksiyonların sayısı giderek artmaktadır. Elbette bu gelişimi zorlayan bir çok faktör bulunuyor. Daha fazla güvenlik gereksinimi, düşük yakıt tüketimi, daha az kirlilik, sürücünün araç işleyişi hakkında daha fazla bilgilendirilmesi ve yardımcı sistemlerin yanı sıra eğlence sistemleri ve konforun artması otomotiv elektroniğinin gelişimine katkı sağlamaktadır.

 Yönetim sistemlerindeki teknolojik bu gelişmeler sürücülerin sürüş esnasında daha az yorulmalarını ve dikkatsizliğe bağlı kazaları önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu durum araç maliyetlerini artırmasına rağmen konfor bakımından üstün özelliklere sahip araçların tercih edilme oranlarını değiştirmemektedir. Üstün yönetim sistemlerine sahip araçların sosyal statü açısından belirleyici bir özelliğe sahip olması gün geçtikçe artan bir talebi beraberinde getirmektedir. Bu durumu göz önünde bulunduran üretici firmaların rekabet güçlerini koruyabilmek için teknolojik yeniliklere daha fazla yatırım yapmalarını zorunlu hale getirmektedir.

 Bütün bu gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde bu araçların hizmete hazır halde bulundurulmaları gelişen bu teknolojileri yeterince kavramış nitelikli personel ile mümkün olacaktır. Araçların bakım ve onarımını yapan küçük işletmelerin bütün bu teknolojik gelişmeleri takip etmeleri, bilgi ve deneyimleri kendi bünyelerine aktarmaları çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu noktada mesleki eğitim kurumlarına önemli görevler düşmektedir.

  Eğitim merkezimiz,küçük ve ortaboy işletmelerin nitelikli personel ihtiyaçlarını karşılamak ve gerektiğinde gelişen teknolojilere uyumlarını sağlamak amacıyla kurulmuş olup, motorlu araçlar teknolojisi alanında iş yeri tabanlı eğitim vermektedir. Halen merkezimizde 100'e yakın öğrenci bu alanda eğitim görmektedir. Öğrencilerimizin bir kısmı kurumsal yapıya sahip araç bakım ve onarım servislerinde çırak ve kalfa olarak çalışmakla birlikte büyük bir kısmı ise küçük ölçekli işletmelerde çalışmaktadırlar. Kurumsal yapıya sahip işletmeler;güncel teknolojileri kendi eğitim birimlerde öğrencilerimize aktarmaktadır. Ancak küçük ölçekli işletmeler bu imkanı öğrencilerimize sağlayamamaktadırlar.

 Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması,öğrencilerimizin güncel teknolojileri bilen ve uygulayabilen hale getirilmesi önceliklerimiz arasındadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde yer alan "Ülkemizin sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlayabilmesi, küresel rekabette yerini alabilmesi ve nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması için verilen mesleki ve teknik eğitimin yerel, ulusal ve uluslararası iş piyasalarının beklentilerine uygun yapılandırarak genç nüfusumuza gerekli bilgi, beceri ve yetkinliği kazandırmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapma" hedefinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak ve aynı zamanda verdiğimiz mesleki eğitim ile tercih edilen bir kurum haline gelmemiz amacıyla proje fikri oluşturulmuştur.

  Şubat ve Mayıs 2020 tarihleri arasında uygulanacak projeye katılacak öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum. Mesleki eğitimin proje tabanlı yürütülmesi noktasında bizlere desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Ali Aslantaş'a ve Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz Gün'e şükranlarımı sunarım. " dedi.

07-11-2019

 

 

 

 

 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.