ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erzincan T Tipi Cezaevi´nde Mahkûmlara Moral Günü

Erzincan T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu´nda bulunan tutuklu ve hükümlüler için Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır Güzel Sanatlar Lisesi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından konser, resim sergisi ve skeçlerden oluşan mini bir tiyatro gösterisi düzenlendi. 
Erzincan T Tipi Cezaevi´nde Mahkûmlara Moral Günü

400 civarında tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Erzincan T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda, ilimiz Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır Güzel Sanatlar Lisesi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa kültürel ve sosyal amaçlı bir dizi etkinlik düzenlendi.

Düzenlenen etkinlikte ilk önce Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılan resimlerden oluşan sergi gezildi. Sergiyi gezen Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü ALDEMİR ve diğer yetkililer öğrencilerin yapmış olduğu resimler hakkında bilgiler alarak beğenilerini ifade ettiler.

Daha sonra Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından konser verildi. Cezaevi çok amaçlı salonunda gerçekleşen etkinlikte hükümlü ve tutuklular, yaklaşık bir saat boyunca öğrencilerin seslendirdiği şarkılara ritim tutarak ve oynayarak eşlik ettiler. Konserin son bölümünde sahne alan bazı tutuklu ve hükümlülerin söylediği türküler dinleyicilerden büyük alkış aldı.

Etkinliğin üçüncü bölümünde ise Halk Eğitim Merkezi tiyatro grubunun hazırladığı mini skeçlerden oluşan tiyatro gösterisi sergilendi. 

Tutuklu ve hükümlerle birlikte cezaevindeki konseri Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü ALDEMİR, Cezaevi Savcısı Lütfü KARABACAK, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Can MIHCI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN, Şube Müdürü Hüseyin DÜNDAR,  Jandarma Komutanı Yarbay Süleyman GÜRZ, Cezaevi Müdürü Halil ÖZSAN, Cezaevi Müdür Yardımcıları İsmail İŞLER, Hakan GÖĞERÇİN, diğer cezaevi yetkilileri ve görevliler izledi.

Düzenlenen etkinlikler sonrasında kısa bir konuşma yapan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü ALDEMİR "Erzincan Ceza ve İnfaz Kurumunda böyle bir dizi sosyal etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, başta İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN beyefendi olmak üzere etkinlikte emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkürlerimi ifade ediyorum. Artık eskisi gibi cezaevlerinde koğuşta kal sistemi kalmadı. Mahkûmlar, koğuşta kalmalarının yanı sıra, her türlü konularda bilgilendirilirken, kültür, sanat, el becerileri gibi sosyal, sanatsal faaliyet ve etkinliklere de katılıyor." dedi."

Ayrıca İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN  ile çocukluk arkadaşı olduklarını, aynı okulda okuyup aynı okul koridorlarında koştuklarını belirterek, şimdi de kaderin kendilerini burada bir araya getirdiğini söyledi. Çok güzel ve duygulu bir gün yaşadıklarını söyleyen Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü ALDEMİR bir kez daha emeği geçenleri kutlayarak teşekkür etti.

Daha sonra konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN ise "Kader mahkûmları sizlere sesleniyorum. Şu an cezaevinde bulunuyoruz ve çok güzel cümleler kuramıyoruz. Hayat bazen acı gerçeklerle dolu. Herkesin başına ister istemez kötü şeyler gelebiliyor, insanlar zor duruma düşebiliyor. Sonuçta insan kaderini yaşıyor. Her zaman bizim suçlu olarak adlandırdığımız cezalandırılan insanların o suçta ne kadar sorumluluğu olduğu ya da sorumluluğunun ne kadarının bizlere ve topluma ait olduğu hala tartışılmaktadır.  Zor günler yaşıyorsunuz. İnsanın en önemli varlığı özgürlüğüdür. Sizler yasalarımıza göre suç işlediyseniz bunun cezasını çekiyorsunuz. Ama bunun dışında bütün özelliklerinizle bu toplumun bir parçası, bizlerin hala, kardeşi, dostu, amcası, yeğenlerisiniz. Bu çerçevede bu tür faaliyetlerin anlamı bir kez daha ortaya çıkıyor. Olan olmuştur, geçen geçmiştir. Önemli olan bundan sonraki hayata umutla sevgiyle ve güvenle bakmaktır. Burada geçirilen her zamanın da kıymetli geçirilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN tarafından Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü ALDEMİR´e Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yapmış olduğu bir tablo hediye edildi. Tabloyu oldukça beğenen Başsavcı Hüsnü ALDEMİR, "Bu tabloyu bu günün anısına cezaevinin en güzel yerine astıracağını ifade ederek, tekrar teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.