ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erzincan’da Kurulan İlk FCL Sınıfı’nın Açılışı Yapıldı

Erzincan’da Kurulan İlk FCL Sınıfı’nın Açılışı Yapıldı

Erzincan’da kurulan ilk Future Classroom Lab (FCL) Geleceğin Sınıfları’nın açılışı yapıldı. Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulunda kurulan FCL sınıfının açılışı Vali Yardımcısı Sayın İhsan AYRANCI, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Recep POLAT, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN, Şube Müdürleri, okul müdürleri ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu’da ilk Türkiye’de ise 6. Sınıf olan ilk FCL sınıfımız ARGE Birimi FCL Elçiliği rehberliğinde Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulu Müdürlüğünün teşviki ve İngilizce Öğretmeni Burcu KONDU’nun girişimleri ile kurulmuştur. Sınıf yabancı dil olarak İngilizce dilinin öğretilmesine uygun olarak tasarlanmıştır. Sınıfta 6 farklı öğrenme alanı oluşturulmuştur. Sınıf 70 m² alana kurulmuştur.

Yabancı dil öğrenme alanı toplamda 200 m² alana kurulmuştur. Öğrenme alanı FCL sınıfı, DynEd sınıfı ve Sınıf Dışı Öğrenme (satranç köşesi, oyun alanı, yeni nesil öğrenme panoları ve duvar giydirmeleri) alanlarını içermektedir. 200 m² lik alanda öğrenciler sınıf dışı etkinliklerini diledikleri gibi gerçekleştirebileceklerdir. Bu alanda evdeki rahatlığı yakalamak adına yerler uygun malzemelerle kaplanmış ve öğrencilerin ayakkabısız gezebilecekleri bir ortam oluşturulmuştur. Duvarlar; ünlü Türk büyükleri ve yazarlarına ait bilgiler; 15 Temmuz Şehitleri köşesi gibi kültürümüze ait unsurların İngilizce çevirileri ile kaplanmıştır. Böylece; öğrencilerimize yabancı dil aracılığı ile kültürümüzü yaşatmak amaçlanmıştır.

DynEd sınıfına tabletler yerleştirilerek öğrencilerin dil pratiği yapmaları hedeflenmiştir. DynED sınıfında ayrıca öğrenciler eTwinning projeleri üzerine de çalışabilecekler. FCL sınıfında ise üretim, etkileşim, sunum, araştırma, işbirliği ve geliştirme alanları oluşturularak öğrencilerimizin analiz, sentez, uygulama ve üretim gibi farklı gelişim alanlarının desteklenmesi amaçlanmıştır. FCL sınıfı ile klasik sunum yoluyla öğrenme yönteminin ötesine geçilerek öğrencilerin kendi öğrenmelerinde aktif olmaları desteklenecektir. FCL ortamında öğrencilerimizin 21. yüzyıla yakışır bir şekilde dinleyen değil üreten, ezberleyen değil araştıran, yarışan değil işbirliği yapan ve boş zamanlarını kaliteli etkinliklerle doldurabilen bireyler olarak yetişmeleri beklenmektedir.

 

Erzincan’ın ilk FCL sınıfı Bakanlığımız aracılığıyla Brüksel’de bulunan Avrupa Komisyonuna sunulacak ve Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulu FCL sınıfına sahip olan okul olarak uluslararası akreditasyona da sahip olacaktır. Böylece okulun çalışmaları uluslararası bir boyut kazanarak görünürlüğü artacak ve okul ulus ötesi işbirliklerinde yer alabilecektir.

09-04-201909-04-201909-04-201909-04-201909-04-201909-04-201909-04-201909-04-2019

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.