ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erzincan'da Meslekî Eğitim ve OSB İşbirliği Toplantısı Yapıldı

  Erzincan'da Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü , Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından organize edilen toplantı da meslek liselerinin daha iyi bir noktaya getirmek amacıyla toplantı düzenlendi. Gerçekleştirilen toplantıya Erzincan Vali YardımcısıSayın İhsan Ayrancı, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz Gün, Şube Müdürü Yalçın TÜRKYILMAZ, esnaf odaları başkanları ve sanayideki kooperatif yöneticileri katıldı.  
Erzincan'da Meslekî Eğitim ve OSB İşbirliği Toplantısı Yapıldı

 

    Erzincan'da Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü , Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından organize edilen toplantı da meslek liselerinin daha iyi bir noktaya getirmek amacıyla toplantı düzenlendi. Gerçekleştirilen toplantıya Erzincan Vali Yardımcısı Sayın İhsan Ayrancı, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz Gün,Şube Müdürü Sayın Yalçın TÜRKYILMAZ, esnaf odaları başkanları ve sanayideki kooperatif yöneticileri katıldı.

 Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim MüdürüSayın Aziz Gün, Erzincan'da mesleki teknik eğitimi nasıl daha iyi bir konuma getirebiliriz diyerek konuşmasında şunlara yer verdi; " Milli Eğitim Bakanlığımızın son yıllarda en önemli gündemlerinden bir tanesi mesleki ve teknik eğitimi ayağa kaldırmak veya daha işlevsel bir hale getirmek. Bununla ilgili olarak ciddi adımlar atılmakta. Çünkü bugün dünya sahnesinde yer bulabilmek  için üretmek lazım, onun için sanayide çarkların dönmesi lazım. Bu meyanda bakanlığımız her yıl yeni farklı çalışmalar yapmakta. Biz de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Erzincan'da mesleki ve teknik eğitimi daha iyi bir konuma getirme hedefindeyiz. Burada oda başkanlarımız var, sanayideki kooperatif yöneticileri var. Nihayetinde beceri eğitimine göndermiş olduğumuz öğrencileri odanıza bağlı olan işletmelerde ismi üzerinde beceri eğitimi alıyorlar. Bizden almış oldukları teorik bilgileri pratikle pekiştirmek suretiyle alanlarında uzmanlaşmaları sağlanacaktır. Bu çocuklarımız sahada, alanda aranan eleman olmaları ile ilgili bu yıl özellikle bakanlığımız mesleki eğitim merkezlerine çok farklı  çalışmalar yapıyor. Böylece öğrencilerimiz artık ortaokuldan mezun olduktan sonra bu öğrencilerimiz burayı tercih edebilecekler. Tercih ettikten sonra haftanın bir günü okulda diğer günleri işletmeler olmak suretiyle o bir gün okula geldikleri zaman lise diploması almaya hak kazanacaklar. 3 yıl geldikleri zaman kalfalık belgesi 4 yıl devam ettikleri zaman ustalık belgesi alacaklar. Geçen yıl ile bu yıl arasında ki bu değişimde bizim 9. Sınıftaki öğrencilerimizde yüzde 80 bir artış oldu, 10.Sınıf öğrencilerimizle yüzde 100 bir artış oldu. Tabii ki nitelikler çok önemli nicelik önemli ama nitelik de çok önemli nicel olarak sayılarının artması nitelik olarak da bu çocuklarımızı gerçek manada hem okulda aldıkları bilgileri sahada bu işin erbabı olan ustaların yanında yetişmek suretiyle çocuklarımızın yarınları ile ilgili hem aileler hem kendileri hususunda bir sıkıntı veya tedirginlik yaşamamaları hususunda bundan iki hafta önce Organize Sanayi Bölgesi'ne gittik. Oradaki müdür ve işletme sahipleri ile bir araya geldik. Beceri eğitiminde bizden ne istiyorsunuz? Çocuklarımıza ilgili ne istiyorsunuz? Dedik. Bizler sizlerden ne istiyoruz?  Bizler eksikliklerimizi görüp tamamlanması lazım olan şeyleri tamamlayıp İnşallah çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlama için özveri istiyoruz. Bu ve bundan sonraki toplantılar bu güzelliklere vesile olur inşallah" diye konuştu.

25-10-201925-10-201925-10-2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.