ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerine “Şehitlik ve Gazilik” Konferansı

Çanakkale zaferi ve şehitleri haftası münasebetiyle Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 3. Ordu Komutanlığında görev yapan Piyade Albay Erhan Yücel ERGİN tarafından “Şehitlik ve Gazilik” konulu konferans verildi.
Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerine “Şehitlik ve Gazilik” Konferansı

Albay Erhan Yücel ERGİN verdiği konferansta şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale Zaferinin haklı gururunu yaşadığımız ve derin duygularla şehitlerime olan minnetimizi bir kez daha hissettiğimiz bu günlerde başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.

Tarihimizde çok önemli bir yeri olan, Çanakkale savaşının ulusal düzeyde ortaya çıkardığı en önemli sonuçlardan biri milli mücadele sırasında direnen ve savaşan ulusu ortaya çıkarması, Türklerde ulus bilincinin gelişmesinde öncü bir olay olmasıdır. Bu taarruz sırasında Mustafa Kemal’in askerlerine verdiği emir, dünya savaş tarihinde eşine az rastlanan türdendir. “Size ben taarruzu emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir” demiştir. Evet asırlardır bu ruh ile yetiştirilmiş olan Mehmetçik o günde anasının kendisine verdiği bu öğüdü bir emir bilmiş ve geriye dönmeyi hiç düşünmemiştir.

Bu bağlamda biz Türkler için vatan, millet ve bayrağın anlamı o kadar büyüktür ki onların yanında “Can” kelimesinin anlamı çok küçük kalır. Onun içindir ki Türk milleti bu değerler için vatan savunmasında biran bile tereddüt etmez. Onun içindir ki Türk insanı bu değerlerin korunması için şehit olmaya koşarken gözünü bile kırpmaz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet altında birleşmiş olan Türk milleti, geçmişte Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta ve 15 Temmuz’da olduğu gibi bugünde halen hain terör örgütüne karşı yurt içinde ve yurt dışında Fırat Kalkanı harekatında, El Bab ve Cerablus’da, Zeytin Dalı harekatında Afrin’de terörle mücadele hareketini azim ve kararlılıkla göstermektedir” dedi. 

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN Şehitlik ve Gazilik” konulu konferansa katılan 3. Ordu Komutanlığında görev yapan Piyade Albay Erhan Yücel ERGİN’e teşekkür ederek, günün anısına plaket takdiminde bulundu.

26-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-2018

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.