ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gökyüzüne Erzincan’dan Bakış

Gökyüzüne Erzincan’dan Bakış

Eğitim-öğretim faaliyetlerine günün her saati devam eden ve bilimin her dalında “ODAK” noktası haline gelmeyi hedefleyen Müdürlüğümüz, gök bilimi inceleme çalışmaları kapsamında bu yıl yeni bir etkinliğe başladı. Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Astronomi Öğretmeni Şenol PALA’nın gayretleri sonucunda başlatılan “Gökyüzü Gözlem Etkinliğimiz”de öğrenci, veli ve öğretmenlerimiz; gelişmiş özelliklere sahip teleskopla her ay bir okulun bahçesinde olmak üzere gökyüzünü inceleme çalışmalarında bulunacaklardır. İlki 05.10.2017 Perşembe günü akşamı saat 19.00’da ilimiz Hayrettin Paşa İlkokulunda gerçekleşen etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN ve Şube Müdürlerimizden Yıldız ERTUNÇ da katıldılar. Düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, duyduğu heyecanı dile getirirken şunları belirtti: ”Günümüzde hızlı bir şekilde değişen ve gelişen bilim ve teknoloji, insanlık tarihi var olduğu günden bu yana gizemini koruyan ve merak konusu olan uzayı çok daha ilgi çekici hale getirmiştir. Bilimsel, teknolojik alanda gelişmiş ülkelerin uzay araştırmalarına verdiği önem bu alanda yaptıkları yatırımlar astronomi eğitiminin önemini göstermektedir. Bu nedenle amacımız gökyüzünün gizemini öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için bir nebze de olsa aydınlığa kavuşturarak bilimin gökyüzüne açılan kapısını aralamaktır. Yapacağımız gözlemlerle gökyüzünü öğrencilerimiz için bir laboratuvar haline getirerek onların düşünme ve sorgulama potansiyellerini artırmalarını, bilimsel bilgiye ve araştırma yapmaya dair heves ve ilgilerini en üst düzeye çıkarmalarını hedefliyoruz. Bu vesileyle; başta Şenol PALA öğretmenimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Etkinlik, teleskopla gökyüzünün incelenmesiyle devam ederken özellikle öğrenci ve veliler yaşadıkları heyecanı ve duydukları mutluluğu dile getirdiler. Kendilerine böyle bir imkanın sunulmasından dolayı emeği geçenlere teşekkür eden veliler :”Görüyoruz ki çocuklarımız emin ellerde. Bilimin ışığında devam ettikleri eğitim-öğretim hayatları bizleri de sevindirmekte ve gururlandırmaktadır.” diyerek çekilen fotoğrafların ardından etkinlikten ayrıldılar.

 

06-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-2017

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.