ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullar Beyaz Bayraklarını Aldı

Vali Yardımcısı Sayın İhsan AYRANCI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN ve İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Sayın Erkan HİRİK'in katılımıyla 9 Ocak 2020 Perşembe günü saat 10.00'da Erzincan Ortaokulunda Beyaz Bayrak Sertifika Töreni yapıldı.
Okullar Beyaz Bayraklarını Aldı

Tören İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Sayın Erkan HİRİK'in konuşmaları ile başladı. HİRİK, "İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptığımız bu çalışma sonucunda Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızı tebrik ediyorum. Bu çalışmadaki amacımız geleceğin teminatı olan çocuklarımıza daha temiz ve sağlıklı ortamlar bırakmaktır." Dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, yaptığı konuşmada "Bizim amacımız çocuklarımız için bahçeden okula, okuldan sınıfa, lavaboya, atölyeye ve tüm okulun birimlerine temiz ve sağlıklı ortamlar hazırlamaktır. 2006 yılında Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokolle başlayan süreç 2010 ve 2015 yıllarında yeniden imzalanarak devam ettirilmiştir. Okul Müdürü Beyaz Bayrak için bağlı olduğu Millî Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapar. İki ay içerisinde de denetim yapılır. Protokol kapsamında, belirlenen denetim formu kriterlerine göre denetlenen okullardan, denetim sonucunda 100 puan üzerinden, 90 ve üzeri puan alan okullara, üç yıl için geçerli olan, okul sağlığını ve temizliğini simgeleyen "Sertifika", "Beyaz Bayrak" ve "Pirinç Levha"  verilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca Beyaz Bayrak alanlar okullar Beslenme Dostu Okul Programına başvuru yapabilir." Dedi.

Son olarak konuşma yapan Vali Yardımcısı Sayın İhsan AYRANCI, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bu ortak çalışmayı yaptıkları için teşekkür ederim. Görüyorum ki her geçen yıl Beyaz Bayrak alan okullarımız artmakta. Bu da okullarımızdaki temizlik ve hijyenin çok ileri seviyelere geldiğini göstermekte. Ümit ediyorum ki bu gidişle Erzincan'da Beyaz Bayrak almayan okul kalmayacaktır. Bu çalışmada emeği geçen komisyon üyelerini ve sertifika almaya hak kazanan okullarımızı tebrik ediyorum dedi.

Konuşmaların ardından Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızın müdürlerine "Sertifika", "Beyaz Bayrak" ve "Pirinç Levha" ları verildi. Belge töreni Hacı Ali Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı kokteyl ikramı ve toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

09-01-202009-01-202009-01-202009-01-202009-01-202009-01-202009-01-2020

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.