ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kodlama Bilmek, Gelişen Dünyanın Dilini Bilmek Demektir

Kodlama Bilmek, Gelişen Dünyanın Dilini Bilmek Demektir

Müdürlüğümüzce, 2019 Yılı Sosyal Destek Uygulama Programı kapsamında başvurusu yapılan ve KUDAKA tarafından uygulanması uygun görülen TRA1/19/SOGEPGPD/0009 Referans Numaralı "2023 Eğitim Vizyonu Disiplinler Arası Eğitimine Robotik Kullanım İle Adaptasyon" projesinin imza töreni Erzincan Lisesi Konferans salonunda yapıldı.

İmza töreni, Vali Yardımcısı Sayın İhsan AYRANCI, KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Ortaokul ve Lise Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İmza töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, "Kodlama bilmek, gelişen dünyanın dilini bilmek demektir." "Gelişen teknolojiyle beraber yazılım çok önemli bir hale geldi ve şuan hayatımızın her alanında kullanılıyor. Bu derece aktif kullanılan ve önemi yüksek olan bir alanda kodlama eğitimi temel ihtiyaç oldu. Günümüzde kodlama eğitimi Avrupa ve Amerika'da okul öncesi eğitimden yüksek eğitime kadar her alanda veriliyor.

2023 Eğitim vizyonu kapsamında son birkaç senedir Türkiye'de de kodlama eğitimleri başladı. Kodlama eğitimi küçük yaşlardaki çocuklarımız için çok önemli. Çünkü kodlama eğitimi ile çocuklar problem çözme, sentez yapabilme, takım çalışmasına katılma, eleştirel düşünebilme gibi becerileri kazanabilir.

Endüstrileşmiş ülkeler bunun önemini yıllar önce farkına varıp kodlama eğitimini eğitim sistemlerine her seviyede ilave ettiler. Okul öncesi eğitimden yüksek eğitime kadar her alanda kodlama eğitimi alan bireyler yetişmeye başladı. Durum böyleyken neden çocuklarımıza kodlama eğitimi vermeyelim? Erken eğitim ile çocuklar Yeni Sanayi Devrimi "Endüstri 4.0"a hazır ve hakim olacak; yeni iş dallarında donanımlı bireyler olacaklar. Bunun haricinde, kodlama yeni bir okur-yazarlık türü olduğu için çocukların aritmetik ve okuryazarlık gelişimlerine destek olmakta.

Algoritmik düşünceyi erken yaşta öğrenen bireyler geleceği tasarlamakta akranlarına göre daha hazır durumdalar. Kodlama aynı zamanda hayatın her alanında problem çözme yeteneği de sağlamakta. Böylece günlük hayattaki problemlerde (bu her alanda olabilir) ön görebilme, strese girmeden, olaylar arasında bağlantılar kurarak çözüme kavuşturma yeteneklerini güçlendirmekteler.

Kodlama eğitimini sadece bilgisayarda kod yazmak, program yazmak ya da oyun tasarlamak gibi düşünmemek gerekir. Kodlama, çocukların iletişim becerilerine de katkı sağlayarak sadece zihinsel değil sosyal-duygusal gelişimlerini desteklemekte. Takım çalışması, planlama, problem çözme, karar verme, yaratıcı düşünce, stratejik planlama gibi konularda yeteneklerini geliştirecek; böylece hem hayata hem de profesyonel hayatlarında yarının mesleklerini yapmaya hazır bulunacaklar.

Önümüzdeki 10 yıl içinde,  gelecek bilimci arkadaşlarımızın da uyarısı ile artık biliyoruz birçok meslek yok olacak, yepyeni meslekler ortaya çıkacak. O halde yeni meslekler için çocuklarımızı geliştirmeli, onları dünyadaki akranları ile aynı dili konuşur noktaya getirmemiz gerekiyor. Bu noktada ailelerimizi bilinçlendirmek ve geleceğe dair farkındalık kazandırmak ülkemiz adına ciddi önem taşıyor" dedi.

Vali Yardımcısı Sayın İhsan AYRANCI, yaptığı konuşmada, "KUDAKA tarafından tarımdan turizme, sanayiden eğitime kadar pek çok alanda yürütülen projelere katkı sağlanmaktadır. Önceliğimiz eğitim olduğu için ilimizin eğitimine katkı sağlayacak bu projeden dolayı başta KUDAKA Ajansının Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN olmak üzere projenin hazırlanmasında katkı sağlayan İl Millî Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür eder ilimize hayırlı olmasını temenni ederim" dedi.

Konuşmalardan sonra projenin imza töreni gerçekleştirildi. KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN imzadan sonra kısa bir açıklama yaparak "Farklı alanlarda projeler ve çalışmalar yapıyoruz. Eğitim ile ilgili yaptığımız çalışmalar bizi geleceğe dair düşünceler yönünden daha da mutlu ve motive etmektedir. Çünkü gelecek eğitimdedir. Erzincan Lisesi mezunu olarak Erzincan Lisesi'nin bu toplantı salonunda bulunmam beni heyecanlandırmış ve mutlu etmiştir" dedi.

25-02-202025-02-202025-02-202025-02-202025-02-202025-02-202025-02-202025-02-202025-02-202025-02-202025-02-2020

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.