ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

NÜFUSA ORANLA EN ÇOK KİTAP OKUYAN 10 ŞEHİRDEN BİRİ ERZİNCAN

NÜFUSA ORANLA EN ÇOK KİTAP OKUYAN 10 ŞEHİRDEN BİRİ ERZİNCAN

Okuma bireyin entelektüel gelişimini sağlamakta; anlama gücünü geliştirmekte; başkalarıyla iletişimini kolaylaştırmakta, eleştirel düşünce yapısına temel oluşturmaktadır. Okuma eyleminin kazanılması, geliştirilmesi ve alışkanlığa dönüştürülmesi zor bir süreçtir. Biz Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu görevin bilincinde olup yaptığımız projelerle bireylerin eğitiminde ve okuma alışkanlıkları edinmesin de elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Bu çerçevede

·         Yazarlar Erzincan'da

·         Hamdi Ülker Kitap Okuma Yarışması

·         Mustafa Kutlu Öykü Yarışması

·         20'de 20 Etkiniliği

·         Kitabı Sevdiren Tiyatro Etkinlikleri düzenlenmektedir.

2014 yılından itibaren yürüttüğümüz "Yazarlar Erzincan'da " projesi ile okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okullarda öğrencilerimiz 20 den fazla yazar ile bir araya gelme şansı elde etmiştir. Yazarlar Erzincan'da kapsamında Görkem Kantar Arsoy- Nalan Aktaş Sönmez, Bestami Yazgan, Hayati İnanç, Birsen Ekim Özen, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Vural Kaya, Fatih Erdoğan, Selma Argon, Okay Tiryakioğlu, Hacer Kılcıoğlu, İrhan Gürkan Çelebi, Sinan Yağmur gibi birçok yazarımızı Erzincan'da ki okullarımızda söyleşi ve kitap imza etkinliği için ağırladık. Ayrıca pandemi sürecinde dahi 11 Mayıs 2020 tarihinde Eğitimci-Yazar Salih Uyan ile ınstagram uygulaması üzerinden 598 katılımcıyla online canlı söyleşi gerçekleştirilmiştir.

 

2017 yılından itibaren yürüttüğümüz ortaokulda okuyan öğrencilere yönelik olarak kitap okumayı sevdirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak, okuduğu kitabın anlama seviyesini görmesini sağlamak, güven duygusunu geliştirmek, sosyal ve kültürel alanda okulunu temsil etme bilincini kazandırmak amacıyla yapılan kitap okuma yarışmasını 2019-2020 Eğitim öğretim yılında tekrar revize ederek Hamdi Ülker Kitap Okuma Yarışması adıyla ilkokul, ortaokul ve lise düzeyi olarak 2 aşamalı bir şekilde düzenlenmiş bulunmaktayız. İlk aşaması olan optik sınav 13 Mart 2020  tarihinde gerçekleşmiş olup optik sınavda başarılı olan öğrencilerin belirlenecek olan ileri bir tarihte online sınava alınarak her kademede dereceye giren ilk beş öğrenciye ödülleri verilecektir. 13 Mart 2020 tarihinde yapılan optik sınava Erzincan il ve ilçe genel toplamda 6874 öğrencinin katılımı sağlanmıştır.

 

           2019-2010 eğitim-öğretim yılında beşincisi düzenlenen liseler arası "Mustafa Kutlu Öykü Yarışması" ile daha fazla gencin bu faaliyetlere katılma imkânının sağlanarak, yetenekli gençlerin keşfedilmesi ve sanatçı duyarlılığına sahip bireylerin yetiştirilmesi için yapılan çalışmaların artırılması amaçlanmaktadır.

 

          Kitap okuma alışkanlığı ile ilgili bir diğer etkinliğimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Hizmetleri Ar-Ge Birimi olarak yürüttüğümüz "Candır Kitap Can Hep Birlikte Okuyor Erzincan" projesinin bir ayağı olan "20' de 20" etkinliği çerçevesinde; İlimizdeki öğrencilerimiz, velilerimiz ve bütün aile bireylerinin katılımıyla saat 20.00'de televizyon kapatılarak, 20 dakika kitap okumalarını gerçekleştirmeleridir. Bu etkinlik çerçevesinde yaş gruplarına göre hem öğrencilerin okuması hızlanırken, hem de okuma alışkanlığı oluşmaktadır. Ayrıca bu proje ile saat 20.00'de 20 dakika kitap okumak gelenek haline gelmiş ve bu proje sayesinde ailede ve öğrencilerimizde kitap okumaya dair bir bilinç oluşmuştur. Bu pandemi sürecinde dahi kitap okuma alışkanlığına dikkat çekmek için 13-17 Nisan 2020 tarihleri arasında Erzincan Okuyor hashtag ile bir hafta boyunca öğrenci, veli, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla Twitter etkiniliği gerçekleştirilmiştir.

       2019-2020 Eğitim öğretim yılında İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Strateji Geliştirme ARGE birimi olarak Erzincan İl Müftülük Konferans Salonunda "Candır Kitap Can Hep Birlikte Okuyor Erzincan" projesi kapsamında "Levent ve Şirin Türkiye Turunda" tiyatrosu 24 -27 Şubat  tarihleri arasında sergilenmiştir. Aynı zaman da kitap karakterleri olan Levent ve Şirin'in başrolde olduğu tiyatro ilimizdeki anaokulu ve ilkokul öğrencileri tarafından coşkuyla ve büyük bir beğeniyle izlendi. Kitabı sevdiren tiyatro etkinliğini ilimizde ki okulöncesi ve ilkokul kademesinden yaklaşık 7000 öğrencinin izlemesi sağlanmıştır. Kitap okuma alışkanlığının bireyin, çocukluk yıllarında kazanmaya başladığı göz önüne alındığında bu tiyatronun çocuklar için öneminin yadsınamaz olduğu gözler önüne serilmiştir.

            Son olarak   https://www.bkmkitap.com/pandemi-gunlerinde-neler-okuduk internet sitesinin yaptığı bir araştırma pandemi döneminde nüfusa göre en çok kitapseverin bulunduğu iller arasında ilk 10 da Erzincan da yerini almış bulunmaktadır. Kitap okuma alışkanlığı kazanma adına Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına Strateji Geliştirme Hizmetleri ve AR-GE birimi olarak kollektif bir bilinçle yürüttüğümüz bu projeler göz önüne alındığında çalışmaların meyvesinin alınmaya başlanıldığı gözlemlemek bizi mutlu etmiştir.

21-05-2020

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.