ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, EBA Erişim Noktaları Hakkında Merkez ve İlçelere Bilgilendirme Yaptı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, EBA Erişim Noktaları Hakkında Merkez ve İlçelere Bilgilendirme Yaptı

EBA Destek noktalarının merkez okullarda ve ilçelerde oluşturulmasında dikkat edilecek hususlarla ilgi zum üzerinden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN ilçelerimizle canlı bağlantı yaparak bilgilendirmelerde bulundu.

            Yapılan bilgilendirmede İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, EBA destek noktaları hakkında sorulması muhtemel soruları ve cevaplarını merkez ve ilçelerimize aktardı.

EBA destek noktaları nedir? EBA Destek Noktası, eğitimin uzaktan yapıldığı COVID-19 salgın sürecinde, evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan öğrencilerin EBA'ya erişimini sağlamak için okul/kurumlarda oluşturulan alanlardır.

            EBA destek noktası olarak kullanılacak alanlar nelerdir? İl bünyesinde yer alan okul/kurumlardaki (ilk ve orta dereceli tüm okullar, halk eğitim merkezleri, bilim sanat merkezleri vb.) bilişim teknolojileri laboratuvarları, Okullardaki bilgisayar bulunan Z kütüphaneler, Gençlik merkezlerindeki bilişim teknolojileri laboratuvarları, İl bünyesindeki diğer kurumlara ait kullanılabilecek durumdaki bilişim teknolojileri laboratuvarlarıdır.

            EBA destek noktası'nı kimler kullanabilir? EBA Destek Noktası, evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmadığı okul idarelerince tespit edilen 1. sınıftan 12. sınıfa zorunlu eğitim kapsamındaki tüm öğrenciler tarafından kullanılacaktır.

            EBA destek noktası'nı kimler kullanabilir? EBA Destek Noktasına ihtiyacı olan öğrenciler, okullar tarafından belirlenmeli ve belirli bir planlama dâhilinde gruplar hâlinde dönüşümlü olarak öğrencilerin bilgisayar ve internet kullanımları sağlanmalıdır. EBA Destek Noktasının hangi saat aralıklarında ve kimler tarafından kullanıldığı düzenli olarak kayıt altına alınmalıdır. EBA Destek Noktasına giriş ve çıkışlar; öğrencilerin sınıf seviyelerine uygun, birbirleriyle çakışmayacak ve yığılma olmayacak şekilde planlanmalıdır. Öğrencilerin bilgisayarı kullanım süreleri, bir canlı ders süresinden az olmamak kaydıyla en fazla 2 saat olmalıdır.

            EBA destek noktası standartları ve alınması gereken önlemler nelerdir? EBA Destek Noktasında teknik iş ve işlemleri yürütebilecek en az bir öğretmen ya da teknik personel bulunmalıdır. Görevli personellerin nöbet planlamaları, okul idareleri tarafından yapılacaktır. EBA Destek Noktasında görevli personelin bireysel kullanımına tahsis edilmek üzere siperlik, iş önlüğü ve eldiven bulundurulmalıdır. Öğrencilerin bireysel kullanımı için kulaklık temini yapılmalıdır. Bilgisayarlar bir kamera ve mikrofon sistemine sahip değil ise harici mikrofon ve web kamerası sağlanmalıdır. Kulaklık ve mikrofon gibi cihazlar, kullanım öncesi ve sonrası düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Dedi.

03-09-202003-09-202003-09-2020

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.