ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Değerli meslektaşlarım, Saygıdeğer Veliler ve Sevgili Öğrenciler,

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı başlarken öğrencilerimizin okula tekrar adım atmalarının heyecanını, öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşmalarının mutluluğunu ve öğrencilerine yeni ufuklar kazandırmak için canla başla çalışan meslektaşlarımızın gururunu yaşamaktayız.

Bilinmelidir ki hikmeti, hakikati ve güzel olanı aramak maksadıyla yapılan, tabir-i caizse beşikten mezara kadar devam eden bir yolculuktur eğitim. Sarsılmaz bir azim, değişmez bir kararlılık ve önlenemez bir heyecan isteyen bu irfan yolculuğu, yediden yetmişe tüm insanlığa birbirinden güzel hedefler belirlemektedir ki, güneş ıskalansa bile yıldızlara doğru yeni bir istikamet çizmektedir. Yüce Dinimizin "Oku" Emr-i İlahisiyle başlıyor olmasının ve bu ulvi emrin taçlandırıldığı "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu" İlahi mesajının taşıdığı sır da işte tam olarak budur!

Dünyanın yaklaşık son bir yıldır içerisinde bulunduğu bu sancılı dönemde, pandemi sürecinde, başta sağlık olmak üzere ekonomiden turizme, ulaşımdan hizmet sektörüne kadar her alanda en iyisini yapmaya gayret gösteren devletimiz şimdi de eğitimde her koşula uygun olarak yeni eğitim-öğretim yılını açmaya hazırdır. Okullarımız hijyen bakımından en üst seviyeye getirilmiş; maske, dezenfektan vb. gibi gerekli tüm ihtiyaçlar da okullarımızda hazır edilmiştir. Tüm öğretmenlerimizin, velilerimizin ve öğrencilerimizin gönlü rahat bir şekilde eğitim-öğretime başlayabileceklerinin teminatını verebilirim.

Birbirinden Kıymetli Öğretmenlerimiz

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır." sözünden yola çıkarak, ülkemizin geleceğinin mimarları olduğunuzdan şüphemiz yoktur! Bu münasebetle öğrencilerinize bilgiyi aktarmaktan ziyade bilgiye ulaşmanın ve onu paylaşmanın yollarını göstereceğinizden, onları çağın gereklerine vakıf, özgüveni tam, hedefini bilen şahsiyetler olarak yetiştireceğinizden eminim. Bu zor, meşakkatli fakat kutsal görevinizde sizlere başarılar diliyorum!

            Değerli Veliler,

Eğitimin ailede başladığı, okulda geliştiği ve toplumda olgunlaştığı gerçeğinden hareketle bin bir cefa ve fedakârlıkla büyüttüğünüz ciğerparelerinizin geleceğe hazırlanmasında okul yönetimleri ve öğretmenlerimizle sürekli işbirliği sağlayacağınıza inanıyorum. Çünkü sizler çocuklarınızın ilk öğretmenleri ve aynı zamanda onları en iyi tanıyanlarsınız. Dolayısıyla onlara güveniniz, güven veriniz, başarısızlık durumlarında onlara umut aşılayıp hayata bağlayınız. Avucunuzda tuttuğunuz kuş misalidir evlatlarınız; ellerinizi çok açarsanız kaçırır, çok sıkarsanız boğarsınız onları. Bu hassas dengeyi çok iyi gözeteceğinize can-ı gönülden inanıyorum.

Çağımızda bilgi hem çok çeşitlendi, hem de ulaşılması çok kolay hale geldi. Hızla gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji ve iletişimin gelişmelerini olumlu değerlendirip, olumsuzluklarından uzak kalabilmek ancak iyi bir eğitimle sağlanır. Gelecek, eğitimle biçimlenip değişecek ve bu değişim a dan z ye kadar her şeyi etkileyecektir. İşte bugün hep birlikte, geleceği biçimlendirecek,  dünyayı değiştirecek, Türkiye'nin aydın insanları olacak, siz değerli öğrencilerimiz için çalışmaya başlıyoruz.  İnsanlığın ilk eğitim aldığı yer ailesi ilk öğretmenleri annesi ve babasıdır. Bu sebeple biz öğretmenlere en büyük desteği öğrencilerimizin aileleri verecektir.

Okul,  öğrencileri donanımlı, bilgili, yön verilen değil yön veren, hakkını arayan ve savunan, aydın ve aydınlatan birey olarak yetiştirmeye çalışır. Öğrencilerimizin okullarda kazandığı davranışları ve becerileri hayata olumlu yansıtmasında velilerimizin çok büyük katkısı olacaktır. Öğretmen-öğrenci-veli ilişkisinin pozitif yaklaşımlarla sürdürülmesi, hedeflerimize daha hızlı ve daha sağlıklı ulaşmamızı sağlayacaktır.

Sevgili Öğrenciler,

Sizler okulumuzda kişiliği gelişmiş, ilke ve hedefleri olan, çağdaş, bilgili, küçüklerini seven ve koruyan, büyüklerine karşı saygılı, zorluklarla baş eden, yenilikçi gençler olarak yetişiyorsunuz. Sizlerin başarısı Cumhuriyetimizin, Türkiye'mizin temellerini daha da sağlamlaştıracak ve ülkemizin geleceği umut dolu olacaktır. Bu umudun yeşermesinde, hayalden gerçeğe ulaşmasında öğretmenlerin gayreti, sabrı, azmi asla unutulmamalı.

Öğrenimin sadece okulda bitmediğini ömür boyu sürdüğünü aklınızda tutarak eğitim ve öğrenimin her fırsatını değerlendirmelisiniz. Dünya üzerinde hala etkisini gösteren salgın bizlere ne getirirse getirsin, şartlar ne olursa olsun asla pes etmemeli; yolunuza hedefinizden bir an bile sapmadan devam etmelisiniz.

Bu bilinçle yeni öğretim yılının, değerli meslektaşlarıma, öğrencilerimize ve öğrenci velilerimize sağlık, başarı, sevgi, mutluluk dolu günler getirmesini diliyorum.

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.