ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışmasında Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu Öğrencilerinden Türkiye Birinciliği

TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışmasında Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu Öğrencilerinden Türkiye Birinciliği

Bu yıl 14. sü düzenlenen TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışmasında ilimiz Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu öğrencileri Hüseyin MUTLU ve Saygın Can USLU Fen Bilimleri Öğretmenleri Hamza ALBAYRAK'ın önderliğinden geliştirmiş oldukları "Piezo Jeneratör İle Enerji Hasadı"isimli projeleri ile FİZİK kategorisinde Türkiye birinciliği kazandılar.

Bu yıl toplam 16.512 projenin yarıştığı yarışmada mutlu sona ulaşan öğrenciler daha temiz bir dünya için geliştirdikleri jeneratörün gelecekte daha fazla kullanılabileceğini umut ediyorlar.

Danışman öğretmen ve öğrencilerin proje hakkındaki görüşleri:

Öğrenci Hüseyin MUTLU: Yaklaşık iki yıldır üzerine uğraştığımız bir proje idi. Uygun bir modelin oluşturulması için çok sayıda çalışma ve deneme yaptık. Her seferinde proje fikrini geliştirerek son halini verdik. Modelde titreşime bağlı olarak çalışan 3 piezo levha, yay düzenekleri ve asimetrik bir çubuk bulunuyor. Asimetrik çubuk en ufak bir titreşimde dahi sallanarak piezo levhaya kalp masajına benzer bir baskıyı sürekli bir şekilde uygulayabiliyor.

Öğrenci Saygın Can USLU: Ürettiğimiz jeneratör ile deniz, göl gibi su sistemlerinde kıyıya bağlı kalmadan elektrik üretilebilmektedir. Ürettiğimiz jeneratör ile yenilebilir enerji kaynaklarından olan dalga ve rüzgâr enerjilerinin verimli bir şekilde elektrik üretimin de kullanabilmekteyiz.

Danışman Öğretmen Hamza ALBAYRAK: Öğrenciler ile birlikte geliştirdiğimiz modeli benzerlerinden ayıran en önemli farklılık üzerinde bulunan asimetrik çubuğun hacı yatmaz gibi sallanmasına bağlı olarak enerji üretilme potansiyelidir. Model için patent çalışmalarına başladık, en kısa zamanda modelin deniz sistemlerinde etkinliği için çalışmalara başlayacağız. Dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, "TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışmasında ilimizi temsil eden Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu öğretmen, öğrenci ve idarecilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum" dedi.

04-12-202004-12-202004-12-202004-12-202004-12-202004-12-2020

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.