ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

İnsan, yeryüzündeki bütün varlıklara egemen olsun, yeryüzünde yapıcı bir rol oynasın diye yaratıldı. İnsan olarak dünyaya gelip "insan" kalmayı başarabilirsek insanlığı kurtarmış oluruz. Bunun kolay olmadığının bilincindeyiz. Zira "İnsanlık, ince işçilik ister." Kırmadan, yok etmeden, insafı elden bırakmadan, içimizdeki merhamet adlı çınarı soldurmadan yaşamımızı sürdürmeliyiz.

Bizler "Yerdeki karıncaya bile ulu nazarım var" diyen Yunus'un, "Gölgesinde otur ama ağaç senden incinmesin" diyen ozanların büyüyüp kök saldığı merhamet yurdunda yaşıyoruz. Bu mümbit topraklarda sevginin, hoşgörünün, diğergamlığın en güzel örneklerini gördük, görüyoruz. Biz 'yaradılanı sev, Yaradan'dan ötürü' diyen bir şuurun, cümle canlara sirayet etmesi için çalışan kadim bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu itibarla insana, tabiata, eşyaya dostça yaklaşan, insanı merkeze alan bir bilincin eğitimle oluşacağına inanıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Artık insanlık kavramı, vicdanlarımızı arıtmaya ve hislerimizi yüceleştirmeye yardım edecek kadar yükselmiştir." diyerek insanların daima yüksek, asil ve kutsal hedeflere yürümelerini istemiştir. Devletimiz "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" şiarıyla bu hedeflere ulaşmak için İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi başta olmak üzere birçok uluslararası sözleşmeyi desteklemiştir. Onurlu, eşit ve özgür yaşamak için insan haklarının bilinmesi, toplumun her kesiminin bu hakları içselleştirmesi gerekir. Bizler güçlü Maarif kadromuzla yavrularımızın sadece akademik anlamda gelişmeleri için değil insanlık onurunu yüceltmeleri için de çalışıyoruz. Geçen günkü Şampiyonlar Ligi maçındaki ırkçı tutuma millet olarak tepki göstermemiz de bu bilincin bir tezahürüdür.

Bizler, riyakârlığa düşmeden, insandan umudumuzu kaybetmeden insanı yaşatmaya, baş tacı etmeye devam edeceğiz. Unutmayalım ki yaralar sağ iken iyileşir. Öldürmeden yaşatmanın yollarını arayacağız. İnanıyorum ki dünyayı bu şiddet sarmalından kurtaracak nesil bizim evlatlarımızdır. Bunca acıyı omuzlayacak olan bizleriz. Bu duygu ve düşünceler içinde 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İnsanoğlunun sevgi, merhamet, insaf, nezaket gibi inceliklerle dolu bir yaşam sürmesini diliyor, sizleri muhabbetle selamlıyorum.

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.