ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Patik'le Başla Kitap'la Yaşa

Patik'le Başla Kitap'la Yaşa

Çocuğun doğumundan itibaren kitapla karşılaşmasının önemini vurgulamak amacıyla tasarlanan "PATİK Projesi" başarılı bir şekilde devam ediyor. İlimizde projeyi yürütmekte olan Emine Şerife Hanım Anaokulu Müdür Yardımcısı Yasemin SEZEN KORKMAZ ve Mimar Sinan Anaokulu Müdür Yardımcısı Zeliha MAZLUM tarafından Patik Projesi İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'e sunuldu.

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nihan Feyman Gök, İstanbul Birüni Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Işıl Taş, İstanbul Güngören Polis Amca Anaokulu Müdürü Birgül Berna Uysal ve Muğla Milas Beçin İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Kader Duman'ın kurucusu olduğu PATİK projesi Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle sürdürülüyor.

Proje ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Patiğin her bölgede, yörede kendine has isimle ve modelle çeşitleri vardır, ayrıca kültürümüzü yansıtan özellikler taşır. Büyüklerimiz hediye verecekleri zaman çoğunlukla patik verirlerdi. Bunu hatırlamak bile içimizi ısıtır. Patikte duygu vardır, özlem vardır, sevgi vardır, çoğalmak, paylaşmak vardır. Patik denilince akla ilk gelenlerden biri de bebektir. Patik tersten okununca kitap olur. İşte patikte saydığımız her şeyi kitapta da buluruz. Birisi kelime kelime, birisi ilmek ilmek işlenir."

Projenin amacının bilişsel gelişimin çok hızlı olduğu okul öncesi dönemde çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarının gözetilerek kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerilerinin felsefi düşünme ve üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesidir. Proje ile bebeklikten itibaren çocuklarda okuma kültürünün ve okuyucu kimliğinin gelişmesi, kitap seçimi, yetişkinlerin çocuklara kitap okuma teknikleri, düşünme sorgulama süreçlerini desteklemeyi hedeflemekte. Bu hedefe ulaşmak için sınıf, ev, kütüphane, müze, park, bahçe gibi mekânların ortam yönünden zenginleştirilmesi ve daha etkin kullanılması planlanmakta olduğu belirtildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Emine Şerife Hanım Anaokulu Müdür Yardımcısı Yasemin SEZEN KORKMAZ ve Mimar Sinan Anaokulu Müdür Yardımcısı Zeliha MAZLUM tarafından yapılan bu projenin içeriğinde kitap olmasının çok anlamlı olduğunu, bu nedenle emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade etti.

13-01-202113-01-202113-01-202113-01-202113-01-202113-01-202113-01-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.