ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün Erzincan'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103. Yıldönümü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün Erzincan'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103. Yıldönümü Mesajı

Dokusu, kimliği, derin tarihî bakiyesi ve engin medeniyet birikimiyle tanınan kadim şehrimiz Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Dünyanın gördüğü en kanlı savaşların ilki olan I. Dünya Savaşı'nın en hararetli döneminde Sarıkamış Allahuekber dağlarında adeta bir gül bahçesine girercesine vatanın mukaddes toprağına düşen o yiğitler bir destanla bu dünyadan giderken Rus orduları da Erzurum ve Erzincan'ı işgal ediyorlardı. İki yıl süren bu esaret, Osmanlı ordularının tekrar Erzincan'ı geri almasıyla sona eriyordu. 1916-1918 yılları arasındaki iki yıllık esaret sürecinde hem Rus işgali hem de Ermenilerin yaptıkları zulümler bir daha silinmemek üzere Erzincanlının ve tarihin zihnine kazındı. Erzincan'ın kurtuluşunda Kazım Karabekir ile Erzincan'daki bir mahallemizin de iftiharla ismini taşıdığı Halit Paşa, azimle mücadele ederek Rus ve Ermeni birliklerinin doğudan atılmasını sağladılar.

 13 Şubat 1918 tarihi bizim için sonsuza kadar bağımsız yaşayacağımız bir dönemin tarihidir. Bu milleti yok edemeyen, yüreğine acı bırakan her çaba, zalimin karşısına daha da kılıcı keskin bir millet çıkarmıştır. Biz tarihimizle iftihar ediyoruz ve onu gelecek kuşaklara aktarmanın da en önemli vazifemiz olduğunun bilincindeyiz.

            Geçmişini bilmeyen milletler geleceklerine asla yön veremezler. Bu nedenle ecdadımızın tarihe yazdığı kahramanlık destanlarını gençlerimizin beyinlerine nakşetmeli, o mücadele ve bağımsızlık ruhunu gençlerimize aşılamalıyız. Bu kutlamaların amacı şanlı tarihimizin derinliklerine gidebilmek, o yıllarda yaşanan acıları, çekilen sıkıntıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir. Kurtuluş Savaşı'na ilham kaynağı olmuş büyük bir mücadelenin bugünkü mirasçıları olarak hepimizin, bir asır önce yaşanan acıları asla unutmamamız gerektiğini ifade etmek isterim. Dolayısıyla dün nasıl birlik olup vatanımızı şehrimizi işgalcilere karşı savunduysak bugün de, aramıza ayrılık tohumları ekerek bizleri bölmeye çalışanların tuzağına düşmemeliyiz.

            Özellikle küresel güç odakları tarafından dünyamızın yeniden şekillendirilmeye çalışıldığı, ülkemize ve bölgemize dair bazı planların kamuoyuna yansıdığı bu günlerde daha da dikkatli olmamız gerektiği açıktır. Bu gelişmeleri doğru okuyabilmek için de başvuracağımız yegâne güç, birlik ve beraberliğimizdir. Yaşanan sıkıntılar ne kadar büyük olursa olsun, geleceğe inancımızı hiçbir zaman yitirmeden ülkemizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin daha da üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, 13 Şubat Erzincan'ın Kurtuluş Günü'nde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanımızın bütünlüğü ve bağımsızlığı, milletimizin birliği ve beraberliği uğruna mücadele eden aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anarken, tüm Erzincanlı hemşerilerimin 13 Şubat Kurtuluş Gününü en içten dileklerimle kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.