ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurslarımızla Köylerdeyiz

Kurslarımızla Köylerdeyiz

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından "Kurslarımızla Köylerdeyiz" konulu çevrimiçi toplantı düzenlendi. Erzincan'ında içerisinde bulunduğu toplantıya Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf BÜYÜK katıldı.

            Açılış Konuşmasında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf BÜYÜK, "995 Halk Eğitimi Merkezi ve 24 Olgunlaşma Enstitüsü ile hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum Hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Sayın Bakanım göreve başladığımız günden itibaren verdiğiniz talimat ve gösterdiğiniz Hedef doğrultusunda ekip olarak çalışmalara devam ediyoruz. Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Milli Eğitim Bakanlığı'nın dışa açılan penceresidir vatandaşa dokunan eli gören gözüdür. Bu açıdan biz kurs ve kursiyer sayısının artırılması konusunda azami derecede gayret gösteriyoruz. Vatandaşın gözündeki klasik Halk Eğitimi Merkezi Modundan sıyrılarak bir merkez haline gelmesi için gayret gösteriyoruz. Avrupa İzleme Değerlendirme Kuruluşu Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkelerdeki kurslara katılım oranını açıkladı. 11.2 iken Türkiye'de 2019 verisi 5.8 Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında 2023'te ana hedefimiz Avrupa Birliği ülkelerine ve aday ülkelerinin kurslara katılım oranına yaklaşmak olacaktır. Bu açıdan Türkiye'deki bütün kurumlarımızın tanıtılması gayesiyle sizin de talimatlarınızla ulusal ve yerel bütün televizyonlarda kamu spotlarımız döndükten sonra bizim kurs ve kursiyer sayıları arttı. Sayın Bakanım tabii dışa açılan pencere derken okullarımızdaki akademik başarının yükseltilmesi anne babanın eğitimi ile de alakalı, engelli çocukların ailelerine yönelik 12 programla vatandaşımızın hizmetine sunduk. Tabi en son olarak da verdiğiniz talimat üzere köylerimizdeki kapatılan okulların yeniden eğitime kazandırılması dededen anneden babadan öğrenilen klasik tarım metotlarının terk edilerek bizim kurslarımız yolu ile modern tarıma geçilmesi konusunda nüfusu 250 ve üzeri olan 25.000 Muhtara mektup gönderdiğiniz muhtarlar şu anda köylerinde kurs açmak için ilçe merkezindeki kursları ziyaret ettiler Birazdan da zaten canlı bağlanacağız" dedi.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK konuşmasında, "Vatandaşlarımız çok değerli muhtarlarımız, çok sevgili meslektaşlarım hoş geldiniz. Güzel bir şey yapıyoruz 25.000 muhtarımıza gönderdiğimiz bir mektup vasıtasıyla köy düzeyinde kırsalda ilçede bu konularla ilgili eğitimi nasıl geliştirebiliriz sorusunun cevabını aradık, beraberce ve eğitimin yaygınlaştırılması konusunda yeni bir aşamaya geldik. Elbette eğitim beşikten mezara kadardır. Veysel usta hepinizin bildiği gibi;

"Karnın yardım kazmayınan belinen

Yüzün yırttım tırnağınan elinen

Yine beni karşıladı gülünen

Benim sâdık yârim kara topraktır"

derken aslında binlerce yılın nefesini bize armağan ediyor ve bundan sonraki binlerce yılında müjdesini bizimle paylaşıyor Bu yüzden de üreticilerimizin kıymetini daha iyi anladığımız değerli muhtarlarımız kıymetli vatandaşlarımız sizlerle bugün paylaştığımız bu Halk Eğitimi Merkezleri vasıtasıyla  bu hizmetin duyurulması son derece önemli. Eğer bunu köy köy kişi kişi mesajımıza ulaştığını da emin olun Çok büyük bir atılım alacak ve bütün üretimle toprak arasında çok daha yüksek bir ilişki kurulacak, her yerde herkesin eğitim prensibimiz de hayata geçmiş olacak. Hepinizin bildiği gibi ekonomideki sürdürülebilirlik toplumdaki sürdürülebilirlik ailedeki sürdürülebilirlik bireyin mutluluğu bunların hepsi üretimle ilgili. Peki üretim nasıl olacak üretimin bir yolu metodu olmalı elbette var ama bugün tarımsal üretimde metotlar çok değişti ve maliyetler verimlilik ve benzeri konularda artık yeni bakış açıları var. Bizim bu yeni usulleri yeni yöntemleri yeni teknikleri halkımızda paylaşmak  için çok güzel bir yolumuz var Halk Eğitimi Merkezleri ve bütün Türkiye'ye yayılmış vaziyette bu hizmetlerimizi zevkle kursların artık halkımızın ayağına gitmesi lazım. Tarım hayvancılığın çok daha güneşli bir şekilde Sürdürülebilir bir şekilde yeni teknolojilerin de dikkate alındığı bir şekilde icra edilmesi elbette ülkemizin hayrına olacak, çünkü üretilenler tüm dünyaya yönelik bir erişime de sahip olacak" dedi.

Konuşmalardan sonra Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK illere canlı bağlantı gerçekleştirilerek muhtarlar ve kursiyerlerle kurslar hakkında görüş alış verişinde bulundu. Program süresi içerisinde Sayın Bakanımız Muhtarımız Ata CELEB, Kursiyer Mehtap KİLİT ve Kurs Öğretmeni Caner PEKER ile tek tek konuşarak Kurs programının amaçları konusunda bilgi aldı ve sohbet etti.

03-03-202103-03-202103-03-202103-03-202103-03-202103-03-202103-03-202103-03-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.