ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erzincan'ın DAP Projelerinde Yükselen Başarı Grafiği

Erzincan'ın DAP Projelerinde Yükselen Başarı Grafiği

İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi olarak Doğu Anadolu Projesi (DAP) 2021 Yılı Teklif Çağrıları DAP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Programı kapsamında başvurusunu gerçekleştirdiğimiz, 400.000 TL bütçeye sahip 'DAP ile Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitim Haklarının İyileştirilmesi' isimli projemiz DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından incelenerek finanse edilmeye uygun bulunmuştur. 'DAP ile Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitim Haklarının İyileştirilmesi' isimli projemizin temel amacı; özel gereksinimli öğrencilerin yaşama tam olarak katılmaları; çalışan, üreten ve kendine yetebilen bireyler olabilmeleri amacıyla fizyolojik ve psikososyal gelişimlerini tamamlayacakları yaşam becerileri ve el sanatları atölyeleri ile duyu bütünleme terapi odaları oluşturmak ve bu alanlarda uzman özel eğitim öğretmenleri tarafından verilecek eğitimler doğrultusunda sosyal hayatta var olma bilinci ve isteği kazandırmaktır. Projemiz kapsamında müdürlüğümüze bağlı; Erzincan Özel Eğitim Uygulama Okulu, Erzincan Millî İrade Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Erzincan Sümer Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda toplam 6 adet atölye ve duyu bütünleme terapi odası kurulacaktır.

Doğu Anadolu Projesi (DAP) 2021 Yılı Teklif Çağrıları DAP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Programı kapsamında Otlukbeli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu gerçekleştirilen, 200.000 TL bütçeye sahip, 'Benim Atölyem' isimli proje de DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından incelenerek finanse edilmeye uygun bulunan projeler arasında yer almaktadır. Bahse konu projenin temel amacı ise; eğitimde kalıcılığı ve somut öğrenmeyi destekleyecek atölyeler kurulmasını sağlamak böylece eğitimde kalite ve verimliliği arttırmaktır. Söz konusu atölyeler işlevlerine göre materyaller içermekle beraber Matematik ve İngilizce atölyesi bu projenin temelini oluşturan Benim Atölyem sınıfıdır. ''Sesimde Renk Var" isimli Müzik atölyesi, "Tarihimi Yaşıyorum" isimli tarih atölyesi, "Okuyan Beyin, İşleyen Türkçe" isimli Türkçe ve Edebiyat Atölyesi, "Geleceği Kodla" isimli Robotik Kodlama Atölyesi ve tüm bu atölyelere materyal desteğinde bulunmak ve atık malzemeleri eğitim materyaline dönüştürmek için açılmış "Zeka Oyunları, Eğitim Materyalleri ve Ahsap Oyuncak Atölyesi" proje kapsamında oluşturulacak diğer atölyelerdir. Söz konusu atölye kurumlarının gerçekleşeceği okullar; Otlukbeli Fatih Ortaokulu, Otlukbeli İmam Hatip Ortaokulu, Otlukbeli Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Otlukbeli Zafer Ortaokulu'dur.

Erzincan Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 2021 Yılı Teklif Çağrıları Tarımsal Eğitim ve Yayım Programı kapsamında başvurusu gerçekleştirilen "Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Küçükbaş Hayvan Atölyesi" isimli proje DAP tarafından 1.000.000 TL destek ile finanse edilmeye uygun bulunmuştur. Erzincan Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, kurumsal vizyon gereği: "Kırsal alanlarla beraber kentlerde de etkin olarak tarım ve hayvancılığın her sorununa çözüm üretebilecek kadar uzman, kendini sürekli yenileyen, yüksek kaliteyi hedefleyen gençlerin yetiştiği, öğrencilerimizin akla ve bilime dayalı eğitim ortamında hayata ve bir üst öğrenime hazırladığı, yönetici, öğretmen, personel, öğrenci ve velilerimizin işbirliği ile önce Erzincan´da sonra Türkiye´de "başarılı ve örnek okul" olmak amacıyla hazırlanan "Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Küçükbaş Hayvan Atölyesi" projesi Erzincan İl Merkezinde Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne ait 25.000 m² alanda uygulanacaktır. Bu projeyle okulumuz Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı, Tarım ve Laboratuvar Hizmetleri Alanı öğrencilerinin (346 öğrenci) ulusal ve uluslararası düzeyde standartlara uygun örgün öğretim programlarından faydalanması ve uygulamalı eğitim yapması için 100 küçükbaş hayvan (50 Sütçü Keçi Irkı, 50 Etçi Koyun Irkı) için barınak ve eklentileri tesis edilerek üretim faaliyeti gerçekleştirilecektir.  Bu sayede bölgemizde kısmi olarak süt ve et arzı gerçekleştirilerek katkı sağlanacaktır. Ayrıca meslek örgütleri, birlikler ile yapılacak protokollerle bölgemizde bulunan tüm tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize, bu proje kapsamında teorik ve uygulamalı eğitimler verilerek, geleneksel yöntemlerin yerine; modern, etkin, sürdürülebilir ve karlı bir hayvancılık modelini benimsemeleri sağlanacaktır.

 

İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu büyük başarıda emeği bulunan tüm okul yöneticisi ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

09-04-202108-04-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.