ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Kıymetli Erzincanlılar,

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Sevgili Öğrenciler...

Tüm Dünya'nın zor günlerden geçtiği, ülke olarak topyekûn salgınla mücadele ettiğimiz şu günlerde şartlar ne olursa olsun inanıyorum ki salgının sona erip hayatımızın kısa süre sonra normale döneceğini umut ederek bugün hepimiz yine coşku doluyuz. Zira bugün İstiklal mücadelemizin devam ettiği en buhranlı günlerde doğan ve Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında önemli rol üstlenen, istiklal ve istikbal yolunda önemli kararlar alarak bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atan Gazi Meclisimizin açılışını ve bu büyük günün çocuklara armağan edilişini kutluyor, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 101. yıl dönümü coşkusunu yaşıyoruz.

Kurtuluş Savaşı'yla başlayan bağımsızlık mücadelemiz sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi açılması, küllerinden doğan bir milletin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulacağını müjdelemiştir.  Millet iradesini hâkim kılmak için büyük bir özveriyle açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi o dönemde istiklalimiz ve istikbalimiz için önemli kararların alındığı bir yer olmuştur.  Böylelikle milli egemenlik temelinde bağımsızlık ışığı tüm yurda yayılmıştır.

Ecdadımız bizlere cennet gibi bir vatan bırakmıştır. Bu aziz vatanın harcında şehitlerimizin ölümsüz cesareti, nice gazilerimizin şeref payı vardır. Unutmayalım ki Mustafa Kemal ve arkadaşlarının idealist ruhlarını tutuşturan millet ve vatan sevgisidir. Bu sevgide soylu milletimizin hür, bağımsız ve mutlu yaşama özlemi vardır.

Hür ve bağımsız yaşama şuurunun nesilden nesile aktarılması ve yeni idealist ruhların bu topraklarda kök salması için Mustafa Kemal Atatürk, Gazi Meclisimizin açılış gününü çocuklarımız için bayram ilan etmiştir. Çocuklarımız ve gençlerimiz, aziz vatanın yücelmesinde eğitimde, bilimde, sanatta ve sporda dünyada söz sahibi olacaktır.  Mustafa Kemal Atatürk'ün "Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız." sözlerinde belirttiği gibi Güçlü Türkiye yolunda aydınlık geleceğimiz olan çocuklarımıza güveniyoruz.

Sevgili Öğrenciler,

Bugünlerde okullarımız, bahçelerimiz, kulaklarımız, gönüllerimiz oyunlarınızdan, o şen şakrak gülüşlerinizden, bizlere mutluluk katan neşenizden birazcık uzak kaldı. Sizler okullarınızı, bizler de sizleri çok özledik. Fakat biliyoruz ki her biriniz yine aynı coşkuyla, aynı heyecanla bu büyük mutluluğu hissediyor ve paylaşıyorsunuz. Neşenizi, umudunuzu, heyecanınızı asla kaybetmeyin! Ülke olarak biraz daha sabrederek bugünleri atlattıktan sonra hep birlikte oyunlar oynayacak, şarkılar söyleyecek ve daha nice bayramlar kutlayacağız. Hiçbir zaman ye'se kapılmayarak bu vatanı kurtaran ve bu büyük günü sizlere armağan eden atalarımıza karşı da en büyük sorumluluğumuz bu olmalıdır. "Çocuklarımız milletimizin, ülkemizin ortak umudu ve geleceğidir. Onlara sahip çıkmak, geleceğimize sahip çıkmak demektir." şiarıyla hareket eden bizler de sizleri yarınlara hazırlayarak; bayrağını, vatanını, milletini seven, milli değerlere bağlı nesiller olarak yetiştirmek görevi ve gayreti içerisindeyiz.

Bu bilinçle bizler de her türlü kötülükten müstesna çocuklarımızın iyiye, güzele, faydalıya meyletmesini sağlamak ve iyilik üzere büyümelerine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimize yapılacak yatırımın doğrudan, Türkiye'nin geleceğine yapıldığının bilincindeyiz. Çocuklarımız üreten, sorgulayan, araştıran bireyler oldukça ulusal egemenliğimizin ilelebet devam edeceğine yürekten inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle;  başta Cumhuriyetimizin ve milli irademizin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor; tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.