ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Minik Ellerle İplikten İlmeğe" eTwinning Proje Finali Yapıldı"Minik Ellerle İplikten İlmeğe" eTwinning proje finali Haymeana Anaokulunda yapıldı. Yapılan final programında proje hakkında bilgi veren Haymeana Anaokulu Müdürü Ayşe KARAKAŞ, "Erzincan'dan Haymeana Anaokulu (Ayşe KARAKAŞ, Ayşe ŞAHİN, Elif DALGIÇ) Çukurkuyu Fatih İlkokulu (Merve KORKMAZ, Esma Betül SEÇGÜL), Bahçelievler Anaokulu (Sevinç ODABAŞI) Erzurum Horasan'dan Fehmi Bilge İlkokulu (Seda ÖZKAN) Gaziantep Nurdağı'ndan Sakçagözü 10 Kasım İlkokulu (Hülya  KARAKIZ), Manisa Kula'dan Naci Hakkı Ulusoy İlkokulu (Fadime ÖZER) Ordu Fatsa'dan Hacer Yücel Anaokulu (Pınar Sağlam) olmak üzere 5 ayrı il ve 10 ortakla şubat ayında başladığımız çocukların yaratıcılıklarını, kültürel bir değerimiz olan dokuma ile ortaya çıkarmalarını hedeflediğimiz bir projedir. Ayrıca kültürümüzün özü değişmeden modern ve yaratıcı yollarla nesilden nesile yaşatılmasını sağlamak da hedeflerimiz arasındadır. Kültür ve yaratıcılık öğelerinin uyumunu çocuklarımızın minik ellerinden görelim istedik.

Dokuma konulu projemizde hedeflerimiz Okul Öncesi Eğitim Programı ile uyumludur. Kültürel faaliyetleri keşfederek tanımaları, deneyimlemeleri ve ilgi duymalarını sağlamak. dokuma faaliyetinin örüntü içerdiğini fark ettirmek, Parça-bütün ilişkisini oluşan ortak ürünler ile fark ettirmek, sözcük dağarcığını geliştirmek. Çocukların kendini yaratıcı yollarla ifade etmesini, özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturmasını sağlamak, kendini güdülemesini desteklemek el göz koordinasyonlarını sağlamak, odaklanma süresinin artmasına katkı sağlamak, çocuklara teknolojinin doğru ve faydalı kullanımı konusunda örnek olmak hedeflerimiz arasında. Proje sonunda öğrencilerimizin ve ailelerin kültürümüze dair merakı oluşacaktır. Dokuma işi bilişsel alan kazanımlarına olumlu katkı sağlayacaktır. Değerler eğitiminden sabır, bir işi tamamlamaya yönelik güdü eğlence ile entegre şekilde dinamik tutulacaktır. Topluluk önünde konuşmak özgüven gelişimini olumlu yönde destekleyecektir. Öğretmen ve öğrencilerin teknolojik yetkinlikleri artırılarak 21.yüzyıl becerileri kazanılmış olacaktır. Küçük kasların aktif kullanımı ile ilkokula hazırlık çalışmalarına katkı sağlanacaktır. Çocuğun kendini özgün yollarla ifadesi sağlanacak ve yaratıcılık becerileri desteklenecek OLUP, Projemiz Mayıs ayı sonunda bitecektir. Son ortak ürünümüz diğer illerden ve Erzincan dan çocuklarımızın dokuduğu halıları birleştirip masal halısını oluşturmak ve tüm çocuklarımızı yüz yüze dahil edip, diğer illerdeki öğrencilerimizi online bağlamak olacaktır" dedi.

"Minik Ellerle İplikten İlmeğe" eTwinning proje finaline katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, "Bugün burada anaokulu öğrencilerimizin maharetlerini görüyoruz, il içinde ve iller arasındaki kaynaşmayı ve birlikteliği görüyoruz bu da bizleri son derece mutlu etmektedir. Okullarımızda yapılan bu tür projeler öğrencilerimizin okul öncesi çağından başlayarak yeteneklerini ve yaratıcılıklarını geliştirmektedir. Bu projenin hazırlanmasında ve bu safhaya gelmesinde emeği ve katkısı bulunan herkesi kutluyor, başarılar diliyorum" dedi.

28-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.