ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulunda TÜBİTAK Bilim Fuarı Açılışı

Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulunda TÜBİTAK Bilim Fuarı Açılışı

Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu bu sene 6.'sını düzenledikleri TÜBİTAK Bilim Fuarı açılışı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün katılımları ile yapıldı.

Açılışa İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız Murat DEMİR, Ferhat ALBAYRAK, Şube Müdürleri Yalçın TÜRKYILMAZ, Abdullah ŞAHİN, Abdulvahap TERECE, Hüseyin EROL, Okul Müdürleri ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasında bilim fuarı hakkında bilgi veren Okul Müdürü Lokman YENİÇERİ, "Bilim fuarında bulunan toplam 25 projeyi 44 öğrenci, 17 danışman öğretmenle beraber pandemi sürecinde uzaktan eğitim araçlarını kullanarak hazırladılar. Bu projelerden bir tanesi olan "Yeni Nesil Elektrik Jeneratörü" projesi Ortaokullar arası TÜBİTAK Proje Yarışmasında Fizik dalında Türkiye 1. oldu. Fuar sergisinde yer alan bir diğer proje "Bitmeyen Sürgün ve Sıfırlanan Hayatlar: Ahıska Sürgünü" adlı Coğrafya dalındaki proje ise TÜBİTAK Proje Yarışmasında Türkiye 2. olarak bölgemize ve Erzincan'ımıza TÜBİTAK Proje yarışmalarında büyük bir akademik başarı kazandırmış oldular. YENİÇERİ "Bu başarı sadece okulumuza değil, Erzincan ilimize ve bölgemize yeni ufuklar açacaktır. Gençlerimiz artık bende yapabilirim, başarabilirim diye düşünerek, yeni projelere daha özgüvenli olarak katılacaklardır" dedi.

Bilim Fuarı Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Fatih BAŞPINAR ise "Fuar sergi alanında sadece Fen ve Matematik dallarında değil, Yazılım ve Robotik, Değerler Eğitimi, Türkçe, İngilizce gibi çok farklı dallarda da projeler üreten öğrenciler bu tür Bilim Fuarları sayesinde farklı disiplinlerde proje kültürünü küçük yaşlarda öğrenip ileriki yaşlarda bilimsel çalışmalar gerçekleştirme konusunda teşvik edilerek, soru ve sorunlara çözüm bulma yoluyla bilimsel süreç becerilerinin kazandırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu proje kültürü okulumuzda her sene katlanarak devam etmektedir." Dedi.

TÜBİTAK Proje yarışmasında Fizik dalında Türkiye 1. olan 8. Sınıf öğrencisi Saygın Can USLU ise "Bu başarımdan dolayı çok mutluyum. Okuluma ve ilimize bu başarıyı kazandırmaktan gurur duyuyorum. Danışman öğretmenim Hamza ALBAYRAK'a katkılarından ötürü çok teşekkür ediyorum" dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, bilim fuarını gezerek okul yöneticileri ve fuar yürütücüsü öğretmenlerden sergi hakkında bilgi alarak, bu sergide emekleri olan değerli idareci, öğretmen ve öğrencilerimizin kıymetli çalışanlarına teşekkür eder, başarılar dilerim dedi.

10-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.